דרכון ארופאי- חלום של כל ישראלי, pixabay

יתרונות בקבלת אזרחות אירופאית

לרוב הישראלים ישנו חלום משותף – דרכון אירופאי. זהו דרכון מבוקש המעניק יתרונות רבים ומשמעותיים, במיוחד כיום לאור המצב הכלכלי והביטחוני בארץ ובכל העולם. רגע לפני שחלון ההזדמנויות לקבלת אזרחות ספרדית עומד להיסגר (2019), כדאי לבדוק האם אתם זכאים לדרכון אירופאי. מומלץ לבדוק האם אתם זכאים גם לאזרחות פורטוגלית המאפשרת לכם לקבל דרכון אירופאי לכל דבר ועניין.

כדאי לדעת כי בעקבות חוק האזרחות החדש בספרד ובפורטוגל בשנת 2015, מיליוני יהודים בישראל וברחבי העולם שיכולים להוכיח שהם צאצאים של מגורשי ספרד ו/או פורטוגל, יכולים לקבל דרכון אירופאי. עליהם להוכיח קשר דם למגורשי ספרד או פורטוגל, אך ישנם תנאים נוספים שעליהם לעמוד בהם. כדאי לדעת כי התהליך להסדרת ולקבלת דרכון אירופאי לצאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל הוא ממושך, במקרים מסוימים לוקח לרשויות ההגירה במדינות אלה כשנתיים עד לאישור סופי של הבקשה לאזרחות. הליך הוצאת הדרכון יחסית מהיר, לאחר קבלת האזרחות מספרד או מפורטוגל.

מהם היתרונות של אזרחות ודרכון אירופאי?

אזרחות אירופאית נחשבת למשאת נפשם של רבים, לפי הנתונים יש כבר מעל מיליון ישראלים בעלי דרכון אירופאי. בשנים הקרובות צפוי מספר הישראלים בעלי אזרחות אירופאית לגדול באופן משמעותי, לאור תיקון חוק האזרחות בספרד ובפורטוגל, ובגלל האפשרות של צאצאי המגורשים לקבל את הדרכון האירופאי.

כאמור, קבלת אזרחות אירופאית מעניקה יתרונות חשובים רבים ומגוונים כגון:

  • לחיות ולעבוד במדינות האיחוד האירופי – אזרחות אירופאית מאפשרת לחיות ולעבוד בכל מדינות האיחוד, ללא בעיות עם רשויות ההגירה וללא חשש. הדרכון מאפשר מעבר מהיר בין מדינות האיחוד האירופי.
  • טיול במדינות שאינן מאפשרות כניסה לישראלים - דרכון פורטוגלי או ספרדי מאפשר כניסה למעל 170 מדינות, ביניהן מדינות שאינן מאפשרות כניסה לישראלים.

  • לימודים בחינם או בתשלום מסובסד – אזרחי האיחוד האירופי זכאים להטבות רבות, ביניהן סבסוד לימודים אקדמיים במיטב המוסדות להשכלה גבוהה, יש גם אוניברסיטאות בהן ניתן ללמוד בחינם.
  • רכישת נדל"ן וקבלת משכנתא – אזרחות אירופאית מאפשרת לישראלים להפוך ליזמי נדל"ן במדינות האיחוד האירופי, זהו יתרון משמעותי מאחר ואפשר לקבל הלוואות ומשכנתאות בבנקים המקומיים, לרכוש נדל"ן כמו כל אזרח אירופאי אחר, וליהנות מהשקעה משתלמת ומתשואה גבוהה.
  • תנאים סוציאליים מלאים בעבודה – אפשר לעבוד במדינות האיחוד האירופי ולקבל תנאים סוציאליים מלאים כמו המקומיים, לרבות הפרשה לפנסיה, ביטוח בריאות וכדומה.
  • הטבות מס שונות – אזרחות אירופאית מקנה הטבות מס והקלות במכסים, כדאי לנצל זאת, במיוחד אם אתם אנשי עסקים.
  • טשטוש הזהות הישראלית לאנשי עסקים – אפשר להקים חברה בפורטוגל, בספרד או במדינה אחת באירופה כדי לטשטש את הזהות הישראלית ועל מנת לעשות עסקים עם חברות הנמצאות במדינות ללא הסכם עם ישראל או במדינות עוינות.

ראוי לציין, כי ישראלים רבים מגישים בקשה לקבלת אזרחות אירופאית, בגלל היתרונות הרבים. בנוסף, כדאי לדעת כי עד 2019 ניתן להגיש בקשה לאזרחות ספרדית, פורטוגל לא הטילה מגבלת זמן, אך כדאי למהר כדי לא לפספס את ההזמנות לקבל אזרחות אירופאית. המצב הכלכלי בפורטוגל הולך ומשתפר, יש הזדמנויות מצוינות בתחום הנדל"ן, וכדאי לכל אחד ואחת לקבל דרכון אירופאי לכל צרה שלא תבוא.