שידורי טלוויזיה כחול לבן, שאטרסטוק

ההיסטוריה של שידורי הטלוויזיה בישראל

הטלוויזיה מככבת כיום כמעט בכל בית, ואצל מרביתנו ניתן אפילו למצוא כמה טלוויזיות הפועלות בו זמנית. הכין מתחיל הסיפור של השידורים?

הטלוויזיה מהווה חלק חשוב ומרכזי מאד בחיינו, כבר לאורך מספר עשורים. מתוקף תפקידה, היא מספקת לנו מידע רב, עדכני ובעיקר – אקטואלי, בנושאים שונים ומגוונים. הטלוויזיה מככבת כיום כמעט בכל בית, ואצל מרביתנו ניתן אפילו למצוא כמה טלוויזיות הפועלות בו זמנית.

בישראל, שידורי הטלוויזיה החלו עוד במאה הקודמת, בשנות השישים. הטלוויזיה החינוכית הייתה הראשונה לשדר ומאז, משנת 1966 בו שודר השידור הראשון, ועד היום, חלו לא מעט שינויים ותהפוכות.

סיפורנו מתחיל עוד בשנות השישים

בשנת 1968, בתחילתו של חודש מאי, החל ערוץ הטלוויזיה הישראלית - אשר במסגרתו שודרו גם תכניותיה של הטלוויזיה החינוכית - את שידוריו. הכנסותיו ומימונו של הערוץ הגיעו מהצופים עצמם, מאגרת הרדיו והטלוויזיה אותה נדרשנו לשלם. גם נותני חסויות מימנו זאת, והפרסומות היוו חלק מרכזי ודומיננטי מאד אשר אפשר את פעילותו של הערוץ מאז ולאורך כלל שנות פעילותה.

במהלך שני עשורים, היה ערוץ זה היחיד בטלוויזיה שלנו. הוא שידר מגוון רחב של שידורי טלוויזיה אשר נועדו הן לילדים והן למבוגרים, ובכך תפקד כמקור הבידור העיקרי של מרבית האוכלוסייה.

מבצע שלום הגליל בשנת 1982 השפיע גם הוא לא מעט על הטלוויזיה ועל שידוריה. הצורך בקבלת פרטים עדכניים אודות הקרבות ועל המתרחש במערכה עצמה הוליד רצועת שידור חדשה - תכנית חדשות בשם "שלום הגליל", אשר לאחר המלחמה שונה שמה ל - "ערב חדש". תכנית זו, המשודרת עד היום, היוותה למעשה פריצת דרך של ממש, והפכה את הטלוויזיה לאקטואלית הרבה יותר.

כשני עשורים לאחר שעלה לאוויר הערוץ הראשון, הצטרף לרשימה גם הערוץ השני, אשר תפקד בשלביו הראשונים כערוץ תוכן ניסיוני. בשנת 1993 הפך לערוץ מסחרי רשמי תחת הכותרת "הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו".

כניסתה של הטלוויזיה הרב ערוצית

בשנת 1989 החלו חברות הכבלים בארץ להציע ללקוחותיהן טלוויזיה רב-ערוצית, ובשנת 2000 הצטרף ערוץ חדש מטעם חברת די.בי.אס, שפעל תחת המותג "Yes". טלוויזיה רב-ערוצית זו מציעה עד היום שירותים לווייניים והיא ממומנת על ידי לקוחותיה, המשלמים לה דמי מנוי חודשיים. בסוף ינואר 2002 החל לפעול ערוץ מסחרי נוסף, ערוץ "10" וכשבע שנים לאחר מכן, בשנת 2009, הצטרף גם "עדין +" שכולל ערוצים דיגיטליים קרקעיים.

בתחילת נובמבר 2017 התפצל ערוץ 2 ומאז ועד היום פועלים שלושה ערוצים מסחריים: ערוץ 10 (14), קשת 12 ורשת 13. ערוצים אלה מציעים כיום מגוון רחב של תכניות ושידורים לאורך כל שעות היממה, תכניות שבחלקן מיועדות לילדים (המשודרות לרוב בשעות היום והצהריים), תכניות לנוער וגם למבוגרים (המשודרות בטלוויזיה החל משעות הצהריים). ישנן תכניות בידור, תכניות אקטואליה וכמובן תכניות חדשות המספקות מידע חשוב ועדכני לצופים.

ב-15 במאי 2017 החל לשדר תאגיד השידור הישראלי – "כאן", שהוקם בשנת 2015. תאגיד זה החל לייצר "תכנים עדכניים הרלוונטיים בכל תצורת שידור – כגון, שידורי טלוויזיה, וכן רדיו ואף בדיגיטל - הפונים לטווח רחב של גילאים".  לאחרונה השיק התאגיד את ערוץ הילדים החדש שלו "כאן חינוכית", אשר מחליף את הטלוויזיה החינוכית הישראלית שנסגרה לא מזמן. ב-2019 צפוי התאגיד להפיק ולשדר את תחרות האירוויזיון, אשר תערך בארץ בעקבות זכייתה של ישראל באירוויזיון 2018.

תכניות רשת ושילובו של האונליין במערכה

לאחרונה הצטרפו גם תכניות הרשת – תכניות טלוויזיה בפלטפורמה קצת אחרת. מכיוון שגם לאינטרנט תפקיד חשוב מאד בחיינו, זיהו הערוצים את הצורך בתכניות ובשידורים אונליין, שיספקו גם הם את הצורך במידע עדכני לאורך כל שעות היממה, בו ניתן לצפות מהמחשב או מהטלפון הסלולארי החכם.

שומרת על מקום של כבוד

הטלוויזיה של היום ומגוון השידורים שהיא מציעה מספקים לנו מידע על נושאים שונים ומגוונים מאד, והם פונים לטווח רחב של קהלים. לאורך השנים חלו שינויים רבים מאד בתחום, אך פורמטים רבים נותרו כפי שהם לאור הצלחתם. שידורי חדשות קצרים וגם מורחבים, מבזקים וכמובן – תכניות לילדים. המגוון העצום הזה מותיר את הטלוויזיה במקום של כבוד ואת השידורים עצמם – לנצפים מאד.