אלפי לקוחות טופלו על ידי חברות אלו, וזכו בעקבות כך לתגמולים משמעותיים,, istockphoto

בית המשפט: "זכותי" סיפקה תמורה מלאה וזכאית למלוא שכר הטרחה

חליתם? נפצעתם? אם נעזרתם בחברה למימוש זכויות רפואיות אל תשכחו שבסוף התהליך היא זכאית לחלקה. כך למד אלון (שם בדוי), לקוח "זכותי" שזכה בעקבות טיפולה לקצבה חודשית

מאת: עדן שטייניץ

חליתם? נפצעתם? אם כבר החלטתם לשכור את שירותיהן של חברות למימוש זכויות רפואיות,  כדאי שתיקחו בחשבון כי בסוף התהליך הן זכאיות לתשלום שסוכם. כך למד על בשרו לפני מספר חודשים אלון (שם בדוי), לקוח "זכותי" אשר זכה בעקבות טיפולה לקצבה חודשית וסירב לשלם את שכר הטרחה, בדיון בבית משפט השלום בו נקבע חד משמעית כי היא סיפקה את השירות וזכאית למלוא התשלום.

החברות העוסקות במימוש זכויות רפואיות הפכו בשנים האחרונות ל"שק החבטות" של לשכת עורכי הדין ושל התקשורת. חברות אלו קמו על מנת לתת פיתרון למצב בו אנשים שמחלה או פציעה טלטלו את חייהם אינם מצליחים לצלוח את הסבך הבירוקרטי של ועדות הביטוח הלאומי, וכתוצאה מכך לא מממשים את זכויותיהם לקצבאות, פטורים וסיוע כספי, מצב המותיר את האנשים הללו, שממילא חוו פגיעה משמעותית ובלתי צפויה,  חסרי אונים.

אלפי לקוחות טופלו על ידי חברות אלו, וזכו בעקבות כך לתגמולים משמעותיים, ובעקבות הפרסום המאסיבי שלהן "התעוררו" הן לשכת עורכי הדין והן המחוקקים, אשר הזדרזו להגביל את פעולתן, בתואנה כי ייצוג במוסד לבט"ל הוא עניין לעורכי-דין וכי הן אינן מוסמכות לספק ייעוץ רפואי או משפטי. כך הפכו חברות אלו, אשר כל מטרתן לסייע למגזר החלש ביותר ברגעיו הקשים ביותר, ל"אויבות הציבור".

שמן הושחר  עד כדי כך שאפילו אנשים שקיבלו בעזרתן קצבאות של עשרות ומאות אלפי שקלים החלו מפנים להן עורף ומסרבים לעמוד בתשלום שהוסכם. לאחרונה שם לכך בית המשפט סוף, כאשר קבע במסגרת התנגדות לביצוע שטר כי פעולותיה של חברת "זכותי" הן אלו אשר הביאו לדיון חוזר במוסד לביטוח לאומי ולהגדלת שיעורי הנכות של הלקוח.

אלון, אשר נגרמו לו נכות ובעיות גב כתוצאה משברים בארבע צלעות, פנה תחילה לבדו למוסד לביטוח לאומי על מנת למצות את זכויותיו.

לאחר שהביא חוות דעת רפואיות עבר ועדות רפואיות נקבעו לו 20% נכות, אשר מהם נוכו 10% בגין נכות קודמת, כך שסך הכל נקבעו לו 10% נכות. כאן המקום לציין כי עד ל-19% נכות הזכאות הינה לקצבה חד פעמית, ואילו רק מ-20% ומעלה ישנה זכאות לקצבה חודשית. לכן, בהתאם לקביעת הועדה  קיבל אלון קצבה חד פעמית בלבד.

אלון פנה לחברת "זכותי" במטרה שזו תסייע לו במימוש מלוא זכויותיו בעקבות הפציעה. מומחי "זכותי" השיגו סיכום רפואי מפורט  ומורכב, הגישו ערר על החלטת המוסד לביטוח לאומי והביאו על ידי כך להעלאת דרגת הנכות ל-20%, דבר אשר זיכה את אלון בקצבה חודשית. על פי הסכם ההתקשרות הראשוני בין אלון ובין חברת "זכותי", אשר בנוסף עליו העניקה לו זכותי הנחה של אלפי שקלים באופן חד צדדי עקב הורדת מחירים  גורפת, היה על אלון לשלם את יתרת הסכום. אלון סירב לשלם, ובעקבות כך הגישה "זכותי" את שטר החוב בסך 20,000 ₪ לפירעון, ואילו אלון הגיש בקשה להתנגדות לביצוע השטר.

בדיון בהתנגדות בבית משפט השלום בתל אביב, קבע הרשם הבכיר אמיר צ'כנוביץ' כי ההסכם תקין, כי הוא נחתם כדין וכי שטר החוב  נמסר כדין, וכן כי אין עוררין על כך ש"זכותי" זכאית למלוא התשלום בגין השירותים שסיפקה, וכי קבלת הערר הייתה בעקבות פעולותיה והסיכום הרפואי שהגישה. בעקבות כך, דחה בית המשפט את ההתנגדות וחייב את אלון בתשלום, תוך שהוא מציין אף את ההפחתה בשכר הטרחה, והוא חויב בתשלום  שכר הטירחה והוצאות בית המשפט.

מקרה זה מצטרף לשורה של החלטות בשנים האחרונות המצביעות כולן על יעילותם ו"כשרותם" של שירותי מימוש הזכויות הרפואיות. אין חולק על כך שכולנו היינו מעדיפים להימנע מהם, אך כל עוד המוסד לביטוח לאומי ממשיך בדרכו המסורבלת והביורקרטית להתיש אנשים חולים ופצועים בשעתם הקשה ביותר מסתמן כי זהו הפיתרון הנכון למצבים מעין אלו.