עו"ד דרור שלום, יחצ

הטרדה מינית בבדיקה רפואית: מהו הדין הפלילי לפי החוק?

בדיקה רפואית עשויה לעיתים להתרחש בתנאים המאפשרים הטרדה מינית. לדוגמה: בבדיקה גינקולוגית, המתקיימת במעמד הרופא והנבדקת בלבד. בבדיקה שכזו ישנה הצדקה מבחינת הרופא לבקש מהנבדקת להתפשט מכיוון שאין אפשרות אחרת לבצע את את הבדיקה. בדיקה רפואית זו, המתקיימת במצב שבו תלותה של הנבדקת ברופא (או ברופאה) היא מוחלטת, עשויה להוות פירצה להטרדות מיניות. לא הרבה מודעים לנושא, אך למטופל/ת מותר לבקש שבזמן הבדיקה יהיה נוכח/ת גורם נוסף בשביל למנוע סיטואציות של הטרדות כאלה ואחרות.

החוק מתכתב עם הידיעה שמקרי ניצול בזמן בדיקה עשויים להתרחש ואוסר באופן מוחלט על עצם ניצול יחסי מרות בזמן בדיקה רפואית. גם אם המטופל או המטופלת לא הביעו סירוב מפורש לה, אסור לרופא בתפקיד לבקש (ובטח שלא לכפות) בקשות שאינן רלוונטיות לבדיקה עצמה בלבד!

 

חשש מהגשת בעקבות הקושי שבהוכחת העבירה

עבירות מין הינן שם כולל לסוגים שונים של עבירות. לא אחת קיים קושי להוכיח את מקרה של עבירת מין מכיוון שהיא מתרחשת בחדרי חדרים (מה שעשוי לעיתים לגרום לחשש בהגשת תלונה). חוק העונשין מגדיר עבירה מינית כעבירה שבה מבקש אדם, גבר או אישה, לספק את היצר המיני תוך ניצול גוף הקורבן בהעדר הסכמה מפורשת. קיימת הבחנה בחוק בין דרגות שונות של עבירות בסולם החומרה: אין דין ליטוף כדין אונס, כמובן...

עצם הימצאות גבר ואישה בחלל קטן, בסיטואציה שהאישה לא בוחרת בה אלא נאלצת לשהות בה לצורך הבדיקה עלולה להוות כר פורה לביצוע הטרדה מינית. הידע והסמכות המקצועיים של הרופא – במיוחד של גינקולוג (מבלי לחשוד בכשרים ולהאשימם על לא עוול בכפם) – מקנים להם עליונות ויתרון. הם הצד החזק. הם הצד היוזם. קל לכאורה לנמק מגע שעלול להיחשב כהטרדה בצורך של בדיקה.

הטרדה מינית היא מסוג העבירות, אשר הנאשמים בה עלולים לעמוד לדין של מאסר בפועל לפרק זמן של עד ארבע שנים. מאחר שהיא מוגדרת גם כעוולה אזרחית זכאי הנפגע להגיש תביעת פיצוי בסכום של עד 50,000 ₪ ללא צורך בהוכחת נזק!

החוק למניעת הטרדה מינית וסוגי עבירות מין

חוק למניעת הטרדה מינית התקבל בשנת 1998 ומוגדרים בו חמישה סוגי התנהגויות פסולות המקימות טענה לעבירה מינית: מעשה מגונה, הצעות חזרות ונשנות בעלות אופי מיני, סחיטה באיומים, התנהגות מבזה ומשפילה כלפי אדם בדגש על מיניותו.

על רופאים חל איסור מוחלט להציע למטופליהם הצעות בעלות אופי מיני. לא אחת, אם מתוך פחד להתלונן, אם בשל אי רצון לעשות זאת משיקולים שונים, אם בשל חולשה פיזית ונפשית, יש מי שמעדיפות להכיל את ההטרדה, לא לדווח עליה ולא להגיש תלונה בעטיה.

הטרדה מינית בכלל היא התנהגות נפסדת המחייבת גינוי והוקעה, אבל כאשר היא מתבצעת בין כתלי מוסד רפואי, בין רופא/ה למטופל/ת, היא מעוררת סלידה ותיעוב ביתר שאת. כאמור, מכיוון שהעבירה מבצעת בחדר סגור וללא תיעוד, קיים קושי בהוכחה של המקרה והגעה לחקר האמת. לכן חשוב מאוד להיעזר בשירותיו של עורך דין פלילי מומחה במקרים אלה.

בשורה התחתונה, חשוב לציין כי חשוב להגיש תלונה על הטרדה מינית בכלל ובעת בדיקה רפואית בפרט על אף החשש.

ההסתייגות והרתיעה ברורים לכל, אך הנזק יכול להיות כפול - גם שהחשוד לא יבוא על עונשו וגם שמטופלות נוספות יסבלו מכך. במקרים מסוימים חסרה עוד תלונה אחת להוכיח כי מדובר במטריד מיני סדרתי! התועלת שעשויה לצמוח מהתלונה עולה לאין שיעור על הנזק שעלול להיגרם למטופלות נוספות שייחשפו להטרדות מיניות בעת הבדיקה. המסקנה ברורה: לא לפחד, להיעזר בגורם מקצועי וללכת להתלונן.

עו"ד דרור שלום – עורך דין פלילי מומחה בתחום המשפט הפלילי בכלל ולסוגיות של עבירות מין בפרט. בעל ניסיון רב בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות במישור הפלילי מהסבוכות שבהן וקוצר הצלחות רבות.