מיכל לנרט מתוך הספר חמש עונות במטבח בישול טבעוני ברוח הזן, מיכל לנרט

מה קורה כשבבית יש טבעונים וגם אוכלי בשר?

אמא טבעונית, אבא אוכל בשר וילדים שהם גם וגם מה קורה כשהבית מתחלק לאוכלי בשר וטבעונים? איך מנהלים שגרה?

  • פורסם ב:
  • 01/01/2017 14:15
  • |
  • עודכן ב:
  • 01/01/2017 14:15
  • |
  • כתבים:
  • דנה שמש

בשנים האחרונות הטבעונות הופכת לנפוצה יותר ויותר, אך לצד האנשים שמחליטים לוותר על מוצרים מן החי בצורה גורפת, יש כאלה שפשוט לא - ולפעמים אותם אנשים הם אבא ואמא, הורה וילד או אח ואחות, שלמעשה חולקים את אותו הבית ואת אותו המטבח. אז איך מצליחים לחיות בשלום חרף הפערים והגישות השונות? החלטנו לבדוק.

 

אביטל סבג, בת 53, מתל אביב, שפית של אוכל בריא טבעוני אורגני, מורה, מנחה ומטפלת בתזונה, ברפואה סינית עתיקה ושיאצו וכן כותבת ספר המתכונים רב המכר "חמש עונות במטבח, בישול טבעוני ברוח הזן", היא טבעונית מזה שנים ארוכות, אך בן זוגה לשעבר ואב חמשת בניה, כולל הבנים עצמם (28, 20, 18 ותאומים בני 12) - דווקא אוכלים הכל. אז איך מסתדרים?

 

הטבעונית וחמשת ילדיה אוכלי הבשר


אביטל, איך הבנים מסתדרים עם העובדה שאת טבעונית?

"הילדים גדלים לתוך עולמי, ללא פנטיות. אמנם התזונה שלהם לא טבעונית, אך לפחות מורכבת ממזון איכותי. מה גם שלחלק מהם יש נטייה לצמחונות/טבעונות. למעשה, מכיוון שאני לא נכנסת איתם 'ראש בראש', ומכיוון שאין עימותים סביב אוכל, זה מאפשר לי לנהל מטבח טבעוני בצורה 'שקטה'. כלומר, טבעונות יכולה להשתמע כדבר מבאס או מלהיב, ואם מתמקדים בחומרים איכותיים למזון טבעוני שממילא אוכלים, כמו מג'דרה, חומוס או קוסקוס - מקבלים דברים שכולנו רגילים לאכול, מבלי לחשוב על ההוויה הטבעונית שבכך".

 

בן זוגך לשעבר שינה משהו באורח חייו?

"בזמנו, בן זוגי לשעבר היה רחוק מלאכול בריא. הוא בעצם אכל הכל ובעיקר ג'אנק פוד, כולל שתיית בקבוק קולה ליום. הוא סבל מבעיות בריאותיות שונות, כמו השמנה ופצעונים. ברגע שהוא נכנס לחיי הוא שינה הרבה מהרגלי האכילה שלו, ורוב התופעות הבריאותיות מהן סבל - נעלמו. הסוד היה להימנע ממזון מתועש שאינו בריא".

 

ואיך מסתדרים במטבח? את מכינה למשל שניצל לבנים?

"נדיר שאכין שניצל, ואם הם כבר ירצו - נלך למסעדה. למען האמת אני לא מטגנת בכלל בבית, לא מחזיקה שמן לטיגון. כשהם רוצים סטייק - אנחנו פשוט יוצאים החוצה או מזמינים טייק אווי. אני משתדלת תמיד לקנות חומרי גלם שמפגינים חמלה לבעלי חיים או שגדלו בתנאי סביבה נאותים".

 

קשה לך לשבת לצד הילדים במסעדה כשהם אוכלים משהו בשרי?

"לא, כי אני מנתקת את הדבר הזה, לא מתחילה לחשוב על זה. אני הרבה פחות רגישה משהייתי נניח לו הייתי מגיעה ממקום אקטיביסטי. שם, בדרך כלל לפחות, יש תשובות חד משמעיות והתנגדויות. בתחילת הדרך חינכתי את הילדים להכיר את הפילוסופיה הסינית לתזונת ילדים, את הרפואה הסינית שנבנית על הבנת מערכת העיכול. לעומת ילדים אחרים, יש להם הבנה רחבה יותר של חומרי גלם".

 

מה קורה כשהבנים הולכים לחברים, תתענייני מה הם אכלו אצלם?

"לא. אני לא אחראית למה שקורה בבתים אחרים. כולי תקווה שיכולתי להועיל להם - אך הבחירה בידיהם. אין מה לעשות, כל בית מתנהל אחרת - בייחוד עם זוגות פרודים. אצלי למשל הילדים התרגלו מאביהם לאכול סנדוויץ' עם פסטרמה - ולקח לי הרבה זמן לגרום להם להבין שזה לא בריא, אבל זה לא שפשוט אסרתי עליהם את זה יום אחד".

 

 

היו לך ספקות לגבי הטבעונות במהלך הדרך?

"אני מאמינה בדרכי. כיום יש תחלואה רבה פשוט משום שאנשים אוכלים לא נכון - הכל מתחיל ונגמר במערכת העיכול. זו לא המצאה שלי, חכמים בולטים כמו הרמב"ם דיברו את אותה שפה. הילדים של היום בכלל חשופים ליותר מחלות - הם כל הזמן בסטרס, כל הזמן בטלפונים, במשחקי מחשב, בטלוויזיה, אוכלים ג'אנק פוד שבמקום לתת להם אנרגיה - שואב מהם את האנרגיה הקיימת. ואכן, רואים בשנים האחרונות עלייה בתחלואת ילדים, שמתבטאת בהשמנת יתר, סוכרת, סרטן ודלקות במעיים. זה מדאיג מאוד".

 

איזה מסר תרצי להעביר למשפחות שאינן טבעוניות?

"הקטע של להיות טבעוני רחוק בעיניי, לא כל אחד חייב. לבחור חומרים איכותיים זה שלב מקדים. למשל, אני קונה לילדים ביצים - אבל רק אורגניות".

 

מהם הדברים שאת ממליצה לכל משפחה להרחיק מהמטבח שלה?

"אציין את חמשת הקווים האדומים שלי למתחילים: 1. סוכר לבן; 2. קמח לבן; 3. חומרים משמרים; 4. צבעי מאכל; 5. מונוסודיום גלוטמט".

 

ואיזה טיפ יש לך לתת למשפחות שנמצאות במצב דומה לשלך?

"לא להסתכל על כל העניין כהתמודדות, לאפשר, להתחיל שינוי לטובת אורח חיים בריא. למשל, אם לוקחים את הטבעונות רק ממקום אידיאולוגי, מבלי לשים דגש על איכות המזון, עלולים עדין להגיע למקום לא בריא. הרי לנשנש פיתה ובמבה זה טבעוני - אך מאורח חיים לא נכון עלולים להגיע לחוסרים תזונתיים שונים ובעיות בריאותיות אחרות".

 

 

גלי להב ומשפחתה
 

גלי להב ומשפחתה(אלבום פרטי,)

"הבנות שואלות אם בשוקולד יש חלב"

נועה עמית, בת 31 מפתח תקווה, נשואה ואמא לשתי בנות: מיקה בת השלוש ואביב בת השנתיים חיה גם היא ב"בית מעורב". היא טבעונית, כמו גם שתי בנותיה, אולם בעלה, ברק, אוכל בשר. אז איך זה עובד?

 

נועה, איך נהפכת לטבעונית לראשונה?

"אני צמחונית מכיתה ה', מגיל 11. אי שם אמי הפשירה בשר עם דם במטבח - ואז קלטתי שזה יצור חי, שזה איבר פנימי - וזה הגעיל אותי נורא. לפני כארבע שנים הפכתי לטבעונית. זה קרה כשהייתי בהריון ונתקלתי בסרטון של הפרדת עגל מאמו שרצתה להניק אותו אך לא אפשרו לה - ואז נפל לי האסימון. התאהבתי בעולם הטבעונות, הבית עבר תהליך. כל המוצרים מן החי יצאו החוצה, כי יש עגל שמחכה לינוק ולא נתנו לי כי הוא מחכה להישחט - וכל זה כדי שנשתה חלב".

 

איך בעלך התמודד עם זה שהבית הפך טבעוני לפתע?

"יש לי בעל מדהים, וההפיכה של הבית לטבעוני באה גם ממנו, כשהוא הבין עד כמה רע עושה לי להחזיק מזון מן החי בבית. הוא מכבד אותי ולא קונה הביתה שום דבר מן החי, רק שפע מן הצומח. זה היה תהליך הדרגתי של כמה חודשים, והיום יש לנו מטבח שמח".

 

איך מארחים חברים שחלקם אוכלי בשר?

"תמיד יש מה לאכול, לא חסר. עצוב לי פשוט, כי אני לא רואה שניצל, אלא אפרוח בן 40 יום ששחטו אותו".

ואיך מסתדרים בארוחות משפחתיות שאינן טבעוניות?

"משפחתי המורחבת כן אוכלת בשר - ועדיין, אני מאמינה מאוד במשפחתיות, ומשפחתיות בעיניי ניצבת במקום הראשון. גם אם מעירים לי לגבי הבחירה בטבעונות, אני יודעת שכל הורה בוחר איך לגדל את ילדיו, הגדולה שלנו זה לתת לילדים את הכלים".

היו לך חששות לגבי השאלה האם הטבעונות נכונה לבנותיך?

"האמת, שהכרתי המון משפחות טבעוניות ובריאות. במעקבי בדיקות דם שגרתיות התוצאות תקינות, והברזל שלהן אפילו גבוה".

 

איך הילדות שלך יודעות מה לאכול ומה לא?

"לפעמים הן שואלות אותי לגבי אוכל אם זה אפרוח - ואם התשובה היא 'כן', אז הן פשוט לא אוכלות. במקום שוקולד הן מנשנשות תמר עם אגוז בפנים. אני רק נותנת כלים לילדות שלי - הן כל הזמן בוחרות מחדש מה לאכול ומה לא".

 

מה, הן לא רוצות שוקולד?

"הן פשוט לא לוקחות שוקולד, מזהות לבד. אפילו קרמבואים - מאז שהסברתי להן שהן מיוצרים מביצים. אם הן לא בטוחות, הן שואלות אותי תמיד אם יש בשוקולד חלב. למזלנו, יש מבחר מטורף של שוקולד פרווה בארצנו. אתמול אירחנו חמישה ילדים בבית והם יצאו מכאן שבעים ומרוצים עד הגג".

 

איך את ממליצה לזוגות בהם רק בן זוג אחד צמחוני/טבעוני להתנהל מול בן הזוג השני?

"קודם כל, חשוב מאוד לנהל את השיח מול הילדים. כל בית צריך לעשות  את הבחירה הנכונה בשבילו".

 

ולא קשה לך שבעלך אינו טבעוני?

"בתחילת הדך התאכזבתי מאוד כשראיתי אותו אוכל בשר, היום הוא מפחית כמויות - גם בחוץ. אני לא שואלת אתו מה הוא אכל. הוא אוהב מאוד חיות. אני לא יודעת אם הוא הוא הולך לכיוון של טבעונות/צמחונות, אבל אני חושבת שהמודעות תעורר עם הזמן שינוי בחברה באופן כללי".

 

אמא טבעונית, אבא אלרגי לגלוטן

גלי להב, בת 15, מפרדס-חנה כרכור, גרה בבית שבו אמה טבעונית, אביה אוכל בשר ואלרגי לגלוטן ושני אחיה הקטנים (12 ו-שש) אוכלים בשר גם כן. היא אגב טבעונית. מסובך? לדבריה, לא מאוד.

 

גלי, איך מכינים ארוחת ערב ככה?

"הכל עניין של הרגלים. בהתחלה זה נשמע מפחיד, אבל מסתדרים. אני נניח אוכלת לחם עם ממרח טבעוני, האחים שלי לחם עם גבינה ואבא שלי פריכיות עם גבינה. סלט, אגב, זה כבר לכולם".

 

כמה זמן את טבעונית?

"כשנה וחודשיים. בחודש הראשון היה לי לא קל, זה קרה לאחר שהייתי צמחונית כבר שנה. אמי הפכה לטבעונית חצי שנה אחרי. זה התחיל בעיקר בגלל קטע בריאותי, היא רצתה לעשות מעין ניקוי לגוף במשך חודש, ובסופו של דבר החליטה להמשיך עם הטבעונות. זו החלטה אידאולוגית ובריאותית".

 

קיווית שגם אביך ואחיך יהפכו לטבעונים?

"קיוויתי, אבל לא ניהלתי מעין פרויקט וניסיתי להשפיע עליהם. זו לא איזושהי מטרה מבחינתי שהם ישתנו. לדעתי, אגב, הם גם אוכלים פחות מוצרים מן החי - ויש מאכלים מסוימים, שכדי שכולם יצליחו לאכול אותם, אנחנו מראש מכינים בגרסה טבעונית - כמו פנקייקס או עוגיות שוקולד-צ'יפס".

 

איך זה מרגיש לך ולאמך כשהם אוכלים לצדכם בשולחן בשר?

"הם אוכלים לצדנו באמת, ולמרות שהייתי מעדיפה שלא, זה בסדר - אני מבינה שאין ברירה, לא הייתי רוצה להכריח אותם. זה מגעיל אותי, אבל אני יכולה לשבת בשולחן. למעשה, אמי מבשלת לרוב - והיא מכינה גם עבורם מנות בשר. אני לא מבינה איך היא מצליחה, אבל כן מבינה את הצורך בכך. כשאבא שלי מזמין ל'על האש' אצלנו בבית, טיפה לא נעים לי - אבל אין מה לעשות".

 

ובהתחלה זה היה אחרת?

"אולי קצת הייתי נועצת מבטים או גוערת בכל מי שאכל גבינה/בשר, אבל זה עושה רע - ואני לא רוצה לתת לטבעונות להפריד בין המשפחה".

 

תנסי לדרבן את אחייך לטבעונות?

"אחים שלי לא מספיק בוגרים רגשית לזה כרגע. אמי למשל הייתה שמחה שהם יהיו טבעונים, וזה היה קל לו הייתה מגדלת אותם מראש ככאלה, אבל עכשיו זה קשה מדי".

 

יש לך טיפ לטבעונים מתחילים מבתים דומים?

"כשמישהו נעשה טבעוני לראשונה, יש לו דחף לספר ולהשפיע, גם אצלי זה היה ככה. אבל עם הזמן לומדים איך למתן את הדחף.  למשל, בדוכני הסברה של 'אנונימוס' ברחוב כן, ליד שולחן האוכל לא. צריך לשמור על שיחות נעימות - במיוחד מול אנשים קרובים, שזה לא מישהו שעצרת לחמש דקות ברחוב, ותמיד יהיה את הזמן לדבר איתו, ולא חייבים לעשות זאת לצד שולחן האוכל. מעבר לזה, אני מכירה הרבה 'בתים מעורבים' - ותמיד אפשר להסתדר".

 

 

(סולית סקרצבסקי)