בחודשים הראשונים, מספיקה מקלחת של דקות ספורות, shutterstock

איך תיהנו מעור של תינוק?

לתינוקות יש עור רך ונעים, אבל גם רגיש מאד. למה אסור לעשות לתינוקות מקלחות ארוכות? למה חשוב להלביש אותם רק בבגדים מכותנה מלאה? הכל על העור

כלל הידוע לגבי תינוקות הוא שהם רגישים הרבה יותר ממבוגרים. אחד הביטויים לכך הוא עור הגוף שלהם, שסובל לא פעם מגירוי, מאדמומיות, מיובש ועוד. כל תופעה כזו תזכה להתייחסות מצדכם, כהורים וטוב שכך, אך האם כל פעולה תועיל למצבו של העור? מובן שלא.
אספנו כאן כמה טיפים שיסייעו לכם לשמור על עור התינוק, ולא פחות חשוב מזה – יבטיחו שהבעיה לא תחמיר.

עשו

 • במקלחת, השתמשו בסבון עדין, שלא מכיל בשמים ומציע חומציות נמוכה – כדוגמת סבון שדרגת החומציות שלו הינה 3.5PH בלבד. עור שהחומציות שלו גבוהה מדי עלול להיות פגיע יותר ובריא פחות. שימוש בסבון ברמת חומציות נמוכה, יסייע לאזן את חומציות העור.
 • אם מדובר בעור יבש או ב'אסתמה של העור' (אטופיק דרמטיטיס), קרם לחות יסייע מאוד כדי להשיב לעור את חיוניותו.
  המחלה מתבטאת בפריחה ואדמומיות, אך ה'בסיס' לה הוא יובש של העור, ומוצרי לחות מזינים יוכלו לסייע למניעתה או לכל הפחות למניעת התפתחותה.
 • השתמשו בחומרים המכילים כמה שיותר חומרים טבעיים, המתאימים לטיפול בעור. כך למשל מוצרים המכילים חומצה לאקטית ומרכיבים שונים המבוססים על חלב. חומרים אלו מסייעים להעשרת העור ולהזנתו.
 • במקרה של דלקת בעור ניתן להשתמש במשחות המכילות סטרואידים, אך מאחר שהסטרואידים עשויים לגרום לתופעות לוואי שונות, רבים נמנעים מהן. בשימוש נכון לפי הוראות הרופא גם למשחות אלו שמור מקום בטיפול. הבעיה נובעת משימוש לא מושכל.
  חשוב לדעת שישנן כיום משחות נוגדות דלקת שלא מכילות סטרואידים. התייעצו על כך עם רופא.
 • אם מדובר בתפרחת חיתולים השתדלו להחליף את החיתול בתדירות גבוהה, ולנקות את האזור היטב בעזרת מגבונים לחים ייעודיים, וכמובן בזמן המקלחת.
  כידוע, תפרחת חיתולים - מצב שבו העור, בעיקר באזור איבר המין, אדמומי ומגורה – נגרמת בשל חשיפה ממושכת ותכופה של עורו הרגיש של התינוק לצרכיו, המופרשים לחיתולו.
  סבון לקטופיל הוא הסבון היחיד המאושר לשימוש על ידי משרד הבריאות לטיפול בתפרחת חיתולים, ומומלץ מאוד להשתמש בו במקרים כאלו.
 • אם מופיעה נפיחות באזור הפה והשפתיים  - אשר עשויה להעיד על אלרגיה או על התפתחות זיהום כלשהו, אם התינוק סובל מקשיי נשימה או אם מופיעה אדמומיות שלא נעלמת בלחיצה קלה על העור (האדמומיות אמורה להיעלם כאשר אתם לוחצים על העור, ולשוב להופיע שניות לאחר מכן) – פנו מייד לרופא.
 • גם פריחה המלווה בחום אינה מצב רגיל, ומחייבת פנייה לרופא. לרוב יתברר כי מדובר במחלה נגיפית חולפת, אך לעיתים זהו סימן ראשון להתפתחות מחלות כמו דלקת קרום המוח ולכן חשוב לבדוק זאת.


אל תעשו

 • הימנעו ממקלחות ארוכות או משימוש יתר בסבון. שני אלו מייבשים את העור ומעלים את החומציות, מה שהופך אותו, כאמור, לפגיע יותר, ולכן כדאי להימנע מכך. כמה זמן מומלץ לקלח את הפעוט? בחודשים הראשונים, מספיקה מקלחת של דקות ספורות, ומסביבות גיל ארבעה חודשים ניתן להאריך את משך הרחצה לכעשר דקות עד רבע שעה.
 • הימנעו מתכשירים שומניים ו'כבדים' מדי, ומכאלו המכילים דטרגנטים או חומרים כימיים חזקים. הראשונים יקשו על העור 'לנשום' וכך יזרזו או יתרמו להתפתחות בעיות עור שונות; האחרונים עשויים לגרום להתפתחות אלרגיה, בטח בקרב תינוקות קטנים.
 • מנעו חשיפה של עור התינוק לאוויר יבש, שכן הוא מגביר את היובש בעור עצמו ומעודד התפתחות בעיות שונות הקשורות בעור. בחורף, לדוגמה, חממו את חדרו של הילד בעזרת רדיאטור ולא באמצעות מזגן.
 • בגדים שאינם 'נושמים' עשויים להחמיר כל תופעה הקשורה בעור, משום שהוא אינו זוכה לאוורור הדרוש לו באופן קבוע.
  הקפידו על הלבשת הפעוט בבגדים מחומרים טבעיים, כמו כותנה 100%, וכמובן לא בבדים סינתטיים.הכותב הינו ד"ר רון יניב , מומחה לרפואת עור ומין ואסתטיקה רפואית