דיכאון לאחר לידה חוצה את כל המגזרים, shutterstock

סובלת מדיכאון אחרי לידה? את חייבת לטפל בזה!

אחת מתוך חמש נשים בישראל סובלת מדיכאון לאחר לידה. המחלה אינה מזוהה ואינה מטופלת לעתים בזמן אמת, והשפעתה עלולה להיות טרגית הן על האם והן על התינוק

דיכאון לאחר לידה חוצה את כל המגזרים, פוגע בנשים מכל גזע, גיל או מעמד סוציואקונומי. הסימפטומים עלולים להופיע במהלך ההיריון ועד כשנה לאחר הלידה.

במחקר חדש  שהושלם לאחרונה באוניברסיטת בן-גוריון, נבדקו יותר מאלף נשים. הן התבקשו להגדיר מה מסייע בטיפול בדיכאון וחרדות שלאחר הלידה (Perinatal Mood and Anxiety Disorders-PMADs).

"נשים יודעות כיצד הן היו רוצות להיות מטופלות. המחקר החדש מציג תוכנית לדרכי התמודדות עם התופעה ברמה הארצית," אומרת פרופ' ג'ולי צוויקל, מייסדת המרכז לחקר וקידום בריאות האישה באוניברסיטת בן-גוריון.

לדבריה, דרכי הטיפול הבסיסיות בנשים ישראליות שסבלו מדיכאון לאחר לידה נשחקו לאורך השנים. "בעבר אחיות טיפת חלב שנהגו לערוך ביקור בית אצל כל אישה בחודש הראשון שלאחר הלידה, יכלו להעריך את מצבה של האם ולהדריכה. מאז הביקורים הופסקו", היא אומרת.

הסטטיסטיקה קובעת כי 1-2 נשים מכל אלף לידות, יפתחו פסיכוזה שלאחר לידה הדורשת טיפול פסיכיאטרי ואשפוז.

בשנת 2013, לדוגמא, 1700 יולדות, (מתוך  170 אלף לידות שהיו באותה שנה) סבלו מפסיכוזה שלאחר הלידה, אך לא זכו לטיפול מיטיב.

"בישראל לא קיימת תוכנית לטיפול בנשים. בעוד שהמחקר בעולם מראה כי טיפול מיטבי משפיע לטובה, בטווח הקצר והארוך על האמהות ועל ילדיהן", היא מוסיפה.

מתוצאות מחקרים נוספים עולה כי הסיכוי, שילדיהן של  נשים  שסבלו  מדיכאון לאחר לידה, ילקו  בדיכאון בהגיעם לגיל ההתבגרות - גדול פי ארבעה מילדים אחרים.

עוד נמצא כי טיפול בנשים כבר בזמן ההריון מפחית את הסיכון ללידה מוקדמת ולידת תינוקות במשקל לידה נמוך".