רגע לפני ההיריון כדאי שתקראו את זה, shutterstok

איך תמנעו מעוברכם סרטן השד?

הטיפול הטוב ביותר במחלה הוא במניעתה וכשמדובר בסרטן השד מסתבר שאפשר למנוע את המחלה עוד לפני כניסת העובר לרחם אמו

במרכז הרפואי לפוריות  עורכים היום מיפוי של גנים מחוללי סרטן השד אצל שני בני הזוג (גם גברים יכולים להעביר את המחלה בתורשה לבנות ונכדות שלהם).

במקרים בהם מתגלה שאחד ההורים המיועדים, נושא את הגנים של המחלה ניתן למנוע את העברת המחלה לדור הבא באמצעות בחירת עוברים "נקיים", כלומר שאינם נושאים את הגנים מחוללי הסרטן  באמצעות הפריה חוץ גופית.

השימוש בטיפול פוריות משרת גם זוגות שמערכות הרבייה בגופם תקינות אך ידוע כי המחלה תוקפת את משפחתם, והם רוצים למנוע את העברתה לדורות הבאים.

 "שיטות האבחון החדשות מאפשרות 'לחסוך' מהדורות הבאים, מחלות כמו סרטן, סוכרת ושאר מחלות תורשתיות ולהגביר את הסיכוי שלהם לחיים בריאים וארוכים יותר" ,אומר ד"ר איליה בר, יו"ר המרכז הרפואי לפוריות.

 כיצד מתבצע ההליך?

"באמצעות שני הליכים להורים המיועדים: הראשון, ביצוע סקר גנטי מקיף לאיתור גנים של מחלות שהם נושאים ויתכן שהם אינם מודעים לקיומן. למשל, גברים יכולים לשאת גנים מחוללי סרטן השד והשחלות. הם לא ייחלו, אבל הם עלולים להעביר את המחלה לבנותיהם ונכדותיהם. הסקר רחב בהרבה מהבדיקות הסטנדרטיות שנערכות בדרך כלל לזוגות וכולל בדיקת רצף גנטי, המצביע על שינויים בגן בודד, עבור כל הגנים. בתום תהליך זה מסומנים הגנים הבעייתיים של בני הזוג.

ההליך השני: העוברים שנוצרו עוברים אבחון גנטי בימים הראשונים שלאחר ההפריה החוץ גופית. מבין העוברים בוחרים את אלו שאינם נושאים את הגנים של מחלות ההורים ורק הם מוחזרים לרחם האישה".