תינוקות עטופים שהושכבו על הגב, התקשו להתעורר משנתם , shutterstock

הבריטים חייבים לקרוא את זה!

יש האומרים כי עיטוף התינוק בזמן השינה עוזר להרגיע אותו, אבל מחקר חדש קובע: אחוז התינוקות "העטופים" שמתו מוות בעריסה גבוה מאלו שלא

מה הקשר בין עיטוף תינוקות למוות בעריסה? כידוע, בתמונותיו הראשונות (כמעט) של התינוק בחדר הלידה, הוא נראה עטוף כולו בחיתול או שמיכה. עיטוף תינוקות (Swaddling) הוא מנהג נפוץ בתרבויות שונות שהפך לפופולארי גם בעולם המערבי.

מחקרים שונים שנעשו לאורך השנים הגיעו למסקנות סותרות:

יש מחקרים שמצאו כי עיטוף התינוק הוא אחד האמצעים להרגיע את התינוק בתחילת חייו ובזכות כך הוא זוכה לשנת לילה רגועה וממושכת. הדבר תורם להתפתחות מערכת העצבים שלו.

במחקרים אחרים דווח כי תינוקות עטופים שהושכבו על הגב, התקשו להתעורר משנתם מאחר והעיטוף גורם לתינוק התחממות יתר ודלקות בדרכי הנשימה. אך היו גם דיווחים סותרים שהראו כי התינוקות העטופים הגיבו מהר יותר לגירוי שמיעתי והתעוררו מהר משנתם.

אולם, מחקר מטלטל שנערך בבריטניה, הראה כי מאמצע שנות ה-90 של המאה הקודמת אחוז התינוקות שמתו ממוות בעריסה היה גבוה יותר בקרב תינוקות שנעטפו בשנתם.

המחקר המקיף נערך באוניברסיטת בריסטול באנגליה, בו נבחן הקשר בין עיטוף תינוקות למוות בעריסה. לצורך המחקר נאספו נתונים מ-283 מחקרים שהתבצעו במדינות כמו בריטניה, טזמניה, אוסטרליה ארה"ב (שיקאגו).

מתוך הנתונים גילו החוקרים בראשותו של פרופ' פיטר פלמינג, כי שיטת ההחתלה (עיטוף) מעלה משמעותית את הסיכון למוות בעריסה.

עוד התברר כי תינוקות שנעטפו והושכבו לישון על הבטן או על הצד, היו בסיכון כפול למוות בעריסה, בהשוואה לתינוקות שלא נעטפו. התינוקות שנעטפו וישנו על הצד או על הגב, התהפכו בשנתם ושכבו על הבטן, תנוחה שהיא כידוע גורם סיכון גבוה למוות בעריסה.

מדי שנה מתים בישראל 40 תינוקות כתוצאה מ"מוות בעריסה".