לגיל הילד בעת גירושי הוריו ישנה השפעה ארוכת טווח , shutterstock

מחקר חדש קובע: לגיל הילד בעת גירושי הוריו יש השפעה מכרעת

מה ההשפעה של הגירושים על הילדים בטווח הארוך? באיזה גיל של הילד "עדיף" להתגרש? עכשיו מחקר חדש ומקיף נותן תשובות

עליית שיעור הגירושים בשנים האחרונות במדינות מפותחות,  הוביל לקיומם של מספר מחקרים שונים אשר בחנו את מידת השפעתם של הגירושים על הילדים במשפחות אלה מבחינת כישורי לימודים, רווחה נפשית ואף בריאות נפשית. בחלק מהמחקרים נבדק הקשר בין גיל הילד בעת הגירושין לאפיונים נפשיים שפיתח בהמשך, אולם שום מחקר לא בחן את השפעת הגירושים על הילדים לטווח הרחוק.

 מחקר חדש ורחב היקף שנערך בנורבגיה וממצאיו פורסמו בינואר 2019 בכתב העת הנחשב, Population Studies, בדק סוגיה זו בקרב 181 אלף מבוגרים בגילאי 20-44 שהוריהם התגרשו בילדותם ובקרוב עוד 63,600 מבוגרים שלא חוו גירושים בילדותם. המסקנה המרכזית של המחקר היא כי לגיל הילד בעת גירושי הוריו ישנה השפעה ארוכת טווח על הבריאות הנפשית שלו. לילדים שהיו מעל גיל 20 בעת שהוריהם התגרשו היה סיכוי נמוך ב 19% לרכוש תרופות נגד דיכאון בבגרותם, לעומת ילדים שהיו בני 5 ומטה בעת הגירושים של הוריהם.  

 גודל המחקר אפשר לחוקרים לבדוק השפעות של משתנים רבים וכן להשוות בין נתוני אחים באותן המשפחות, כך שניתן היה באופן יחסי לבודד גורמים מתערבים שעשויים היו להשפיע על ממצאי המחקר. החוקרים השתמשו במרשם האוכלוסין הנורבגי וכן במאגר הנתונים של מרשם התרופות. במהלך המחקר בדקו החוקרים צריכת תרופות אנטי דיכאוניות על ידי אנשים בגילאים 20-44 כמדד המשקף בעיות של בריאות הנפש, ובעיקר דיכאון.

ילד שחווה גירושים, חווה לעיתים קרובות טלטלה רגשית עוצמתית ומורכבת, טלטלה שאינה מוסברת בהכרח באופן בו מנהלים ההורים את תהליך הפרידה

 מה ההסבר לממצאים הללו?

אחד ההסברים האפשריים הוא הקשיים שחווים הילדים לאחר הגירושים של הוריהם. לעיתים לא נדירות, לצערנו, גירושים לא מגיעים בעקבות הבנה הדדית והסכמה ולבטח לא מביאים המשך מערכת יחסים תקינה ובריאה בין שני בני הזוג שהתגרשו. הילדים שהיו צעירים בעת הגירושים נאלצים להתמודד עם קונפליקטים וקשיים שמביאים עימם גירושים לאורך שנים ארוכות.

הסבר נוסף הוא ירידה בתשומת הלב שמקבל הילד לאחר הגירושים. הסיבה לכך יכולה להיות נעוצה בקשיים שמביאים עימם גירושים לאדם בוגר בעידן המודרני, קשיי פרנסה, התמודדות עם מצב כלכלי חדש, תחזוקת בית ועוד. קשיים אלו גוזלים משאבים רבים מההורים, הן ברמה הכספית והן ברמה הרגשית, מה שעלול להוביל לירידה באיכות החיים ובתשומת הלב לה זוכה הילד לאחר הגירושים.

הסבר אופציונלי אחר לממצאי המחקר היא הירידה במצב הכלכלי של כל תא משפחתי לאחר הגירושים.

בנוסף, ילדים צעירים נאלצים לחוות קשיים אלו לאורך תקופה ארוכה יותר לעומת ילדים שהיו בגיל מבוגר יותר בעת הגירושים. ילד שחווה גירושים, חווה לעיתים קרובות טלטלה רגשית עוצמתית ומורכבת, טלטלה שאינה מוסברת בהכרח באופן בו מנהלים ההורים את תהליך הפרידה ואת המשך החיים לאחריה, אלא נעוצה דווקא בסביבה הרגשית האופטימלית לה זקוק ילד, סביבה בטוחה ויציבה, סביבה אוהבת ומקבלת.

 משפחות שעוברות פרידה קשה או גירושים, מערערות את המצב המתואר והילד עלול לחוות משבר מאד משמעותי הגוזל ממנו משאבים רגשיים רבים על מנת להסתגל למצב החדש. כמו כן, מחקרים על ילדים שחוו גירושים מצאו גם כי בקרב ילדים רבים נפגעים ההישגים הלימודיים, מה שמוביל לעיתים קרובות לחוויות קשות ואף לפגיעה במצב הנפשי וברווחה הרגשית ולדיכאון. לא מן הנמנע כי ילדים שחוו דיכאון בגיל צעיר עלולים לחוות אפיזודות חוזרות של דיכאון גם בבגרותם. יתכן גם כי ההסבר הוא הפוך וילדים שחווים גירושים עוברים משבר רגשי עמוק ואף דיכאון והוא למעשה מה שמוביל לירידה בהישגים ולא להיפך.

 האם הפתרון המתבקש הוא דחייה של הגירושים לשלב בו הילד בגיל מבוגר יותר?

נשמע על פניו הגיוני, אך לא בטוח כי זהו הפתרון המתאים ביותר. יתכן כי זהו הפתרון אם ההנחה כי הגירושים הם אלו שדווקא הביאו לקשיים שחווה הילד ולא המצב שהיה טרום הגירושים. מצב בו בני זוג אינם מסתדרים אך מחליטים להישאר יחד עבור הילד, עלול להיות מורכב מאד ואף להוות כגורם המוסיף לסיכון ולפגיעה במצב הרגשי של הילד.

 מחקרים על ילדים שחוו גירושים מצאו גם כי בקרב ילדים רבים נפגעים ההישגים הלימודיים, מה שמוביל לעיתים קרובות לחוויות קשות

 איך תזהו דיכאון אצל ילדים ואיך תוכלו לעזור?

אבחון דיכאון מצריך הערכה מקצועית של איש מקצוע מומחה. עם זאת, ישנם כמה קריטריונים לאבחון דיכאון הלקוחים משאלון לאבחון דיכאון אצל ילדים שנמצא בעל תוקף ומהימנות גבוהים. בקריטריונים הללו ניתן להשתמש על מנת לבדוק קיומם של סימפטומים דיכאוניים אצל ילדים שעלולים להעיד על התפתחות דיכאון. חשוב לציין, כי דיכאון הוא מחלה ולאבחון מקצועי ומוקדם ישנה חשיבות גבוהה בטיפול מוצלח:   

    שינויים בהרגלי השינה – צורך לישון יותר או התעוררות מוקדמת מהרגיל

    שינויים בתיאבון – תיאבון יתר או תיאבון מופחת מהרגיל

    ירידה בהנאה מפעילות מהן נהנה בעבר

    ירידה במוטיבציה לפעילויות שונות שנהג לעשות בעבר – משימות של בית ספר, פגישות עם חברים, קושי להכין שיעורים      וכו'

    קושי בקבלת החלטות

   

    תחושת עצבות, הילד נראה עצוב או חסר שמחת חיים

    סממן רגשי ייחודי אצל ילדים הוא עצבנות וכעסנות. אצל ילדים, עצבנות וכעס יכולים להעיד על קיום דיכאון

    קשיים בריכוז, קושי לשמור על קשב לאורך זמן

   

    תחושת חוסר שקט, מחשבתי רגשי או התנהגותי – הילד נראה לא רגוע, לא מוצא את עצמו, אף אם לא מצליח להסביר        בדיוק מה חושב או מה מרגיש

   

    תחושת אשמה ו/או אובדן משמעות – הילד/הנער, אומר משפטים שמבטאים אובדן משמעות וייאוש או רגשות אשם ,            למשל "לא מבין בשביל מה החיים האלה", "לא רואה טעם לעשות...", "בגללי קרה...", "אם לא הייתי..

   

    מחשבות אובדניות, מחשבות על פגיעה עצמית או מחשבות המבטאות אובדן עניין בחיים. בקרב ילדים ונוער, גם משפטים      כמו "נמאס לי מהחיים", "לא רוצה לחיות" עלולים להעיד על מחשבות אובדניות שיש לבדוק על ידי איש מקצוע

    התנהגויות מסכנות גם כן עלולות להעיד על משאלה אובדנית ויש להגיב בהקדם ולפנות לאיש מקצוע מומחה

  

במידה וזיהיתם שניים או יותר מהסימפטומים המתוארים, כדאי לפנות להתייעצות עם איש מקצוע המומחה בטיפול בילדים. אסור להקל ראש, גם אם אתם כהורים חושבים שמטרת האמירות שאתם שומעים היא למשוך תשומת לב, חשוב לבדוק ולהיות "על הצד הבטוח". החלטתם לפנות להתייעצות – פנו לאיש מקצוע מומחה בלבד.

 ילדכם אובחן עם דיכאון - מה הלאה?

אמנם נשמע מפחיד מאד ומדאיג מאד, אך החדשות הטובות הן כי יש מה לעשות, בעיקר כשמדובר בילדים ונוער. אישיותם והמבנה הנפשי שלהם עוד לא התגבשו לגמרי ובאופן יחסי, קל יותר לעזור לילדים ובני נוער באמצעות טיפול רגשי. ככל שהאבחון והפנייה לאיש מקצוע נעשים בשלב מוקדם יותר, כך קל יותר לעזור ולהביא לשינוי. כיום ישנם מגוון טיפולים מאד יעילים לדיכאון כמו טיפול קוגניטיבי התנהגותי, אך חשוב ביותר שייעשו על ידי איש מקצוע מומחה בתחום ובעל ניסיון בעבודה עם ילדים.

 הכותב הינו: אלעד דהן, עו"ס קליני, מומחה ומדריך בטיפול קוגניטיבי התנהגותי, מנהל "רימון – מרכז מומחים לטיפול קוגניטיבי התנהגותי"  

https://www.rimonclinic.com/cbt