מזגן הוא אמצעי החימום הכי חסכוני, shutterstock

מקבלים חשבון חשמל מטורף בחורף? ככה תחסכו

גל הקור הקיצוני בארצות הברית אמנם לא דומה למזג האויר האביבי שלנו, אבל בבקרים ובלילות עדיין מאד קר. איך תחסכו חשמל בחימום הבית וממה צריך להיזהר במיוחד עם ילדים?

מבוגרים וילדים לפעמים שוכחים שחשמל הוא מסוכן מאוד כי לא רואים אותו, לא שומעים אותו ולא מריחים אותו. לכן, יש לשמור על כללי בטיחות בסביבתו. שימוש לא זהיר בחשמל הוא מסוכן ועלול לגרום למכת חשמל.

גוף האדם הוא מוליך טוב וזרם חשמלי יכול לזרום דרכו במהירות, כמו שזורם דרך חוט חשמל המדליק את האור בבית. מרגע שנפגעים מחשמל וזרם מתחיל לזרום בגוף, בגלל מהירות הזרם, אין זמן להגיב ולמנוע את מכת החשמל והפגיעה בגוף. מכת חשמל עלולה לגרום להתכווצות שרירים, קשיי נשימה, שינוי בקצב פעימות הלב ולכיווץ כלי הדם. כמו כן, עלולות להיגרם כוויות ממכת החשמל, במקום בו הזרם נכנס ויוצא מהגוף. אז ממה תיזהרו?

 • אסור לגשת למכשירי חשמל ברגלים יחפות או בידיים רטובות
 • אסור להשתמש במכשירי חשמל פגומים
 • אם מגלים שקע שבור בבית, יש לבקש מההורים להזמין חשמלאי מוסמך כדי שיתקן את השקע השבור
 • כאשר מוציאים תקע משקע – מניחים יד אחת על השקע וביד השנייה מושכים את התקע, על מנת שחוט החשמל המזין לא ייקרע ושהשקע לא יעקר ממקומו ויחשוף חוטי חשמל

חימום הבית

 • גם בבית מתלבשים בהתאם לעונה, ומכוונים את הטמפרטורה בחדר שתהיה 20 מעלות. זכרו: כל מעלה נוספת מייקרת את עלות הפעלת מכשיר החימום בכ-5%
 • בחורף מכוונים את תריסי המזגן כלפי מטה
 • על מנת לחסוך בחשמל בעת חימום הבית בחורף באמצעי שאינו מזגן, חשוב לבחור במכשירים חשמליים בעלי תרמוסטט - דוגמת מסיעי חום - קונווקטורים, ורדיאטורים. התרמוסטט מפסיק את פעולת המכשיר כל עוד הטמפרטורה הרצויה נשמרת. כך גם חוסכים בחשמל וגם חוסכים בכסף
 • כשמפעילים מכשירי חימום חשמליים, סוגרים את החלונות ואת הדלתות הפונים לחללים לא מחוממים
 • כשיוצאים מהחדר או מהבית לזמן ממושך, מכבים את מכשירי החימום

מזגן

המזגן הוא האמצעי היעיל ביותר לחימום הבית בחורף. ברכישת מזגן, הקפידו לרכוש מכשיר בדירוג אנרגטי קרוב ככל האפשר לדירוג A.

רדיאטור

אם אין אפשרות לחמם באמצעות מזגן, מומלץ להשתמש במכשירי חימום בעלי תרמוסטט, כדוגמת קונבקטור או רדיאטור.

תנור ספירלה

במכשירים קורנים, לדוגמה, תנור “ספיראלה”, יש לוודא שגופי החימום מוגנים באמצעות רשת, שמכשירי החימום יציבים, ושאין בקרבתם חפצים וחומרים דליקים.

כללי בטיחות עם חוטי חשמל חשופים

 • אסור לטפס על עמודי חשמל
 • אסור לפתוח ארונות חשמל ולא לשחק בקרבתם. אם נתקלים בארון פרוץ, שבור או פתוח, יש לדווח למוקד 103, להמתין לטכנאי חברת החשמל ולהשגיח שאיש לא יתקרב למקום
 • חוט חשמל קרוע הוא סכנת חיים, אם נתקלים בחוט חשמל קרוע, ברחוב או בחצר, יש להתקשר מיד למוקד 103 של חברת החשמל ולהרחיק כל מי שנמצא בסביבה.

מד חום  

מומלץ להתקין מדי-חום בחדרים, וכך מתאימים בקלות את פעולת מכשירי החימום לטמפרטורה המבוקשת, גם במכשירים ללא תרמוסטט.

נורה חסכונית

לא רק שאורך חיי הנורות החסכוניות גדול פי שמונה ואף יותר מאורך חייהן של נורות הליבון, השימוש בהן אף יפחית את צריכת החשמל הביתית לתאורה בכשמונים אחוזים. מחליפים את נורות הליבון בנורות חסכוניות, משלמים מעט יותר בעת ההחלפה, אך לאורך זמן חוסכים בגדול!

מכונת/מייבש כביסה ומדיח כלים  

כאשר מכונת הכביסה, המייבש או מדיח הכלים אינם מלאים, ממתינים לקיבולת מלאה. כשמפעילים מכונה מלאה אחת במקום שתיים בתוכנית חסכונית, חוסכים שלושים עד ארבעים אחוזים בצריכת החשמל. מובן שהתוכנית החסכונית משתלמת במקרי חירום יותר מהפעלת תוכנית רגילה בחצי קיבולת. טיפ חם: חוסכים בצריכת החשמל של מייבש הכביסה על-ידי הפעלת מכונת הכביסה במהירות הסחיטה המרבית האפשרית - לפי סוג הכביסה. אם קונים מכונה חדשה, מוודאים שקיימת בה אפשרות לסחיטה במהירות גבוהה.

בויילר/דוד לחימום מים

מפעילים את הדוד לחימום מים סמוך לזמן השימוש במים חמים. מומלץ להזמין חשמלאי מורשה להתקנת טיימר, שבעזרתו תוכלו לתכנן מראש את זמני הפעלת הדוד.


 הטיפים באדיבות חברת החשמל