הנקה לא אמורה לכאוב!, shutterstock

למה הנקה לא מרגישה לך טבעית?

למרות שהנקה אמורה להיות טבעית, יש לא מעט דברים שכדאי ללמוד לפני שאת מתחילה להניק. בדקנו עם יועצות הנקה מה חשוב לדעת ועדיף רגע לפני הלידה

כשנולדת אמא חדשה, נולדים איתה עוד מאה יועצים. כל חברה הכי טובה חושבת שהיא עושה לך טובה ענקית בזה שהיא חולקת איתך מניסיונה ואת מוצאת את עצמך טובעת בבליל של עצות. מרוב עומס, את אפילו לא יודעת מה הכי נכון עבורך.

"אין דרך להכין את הגוף לתקופת ההנקה", קובעת עומר מלי הנגבי, יועצת הנקה מוסמכת, "אבל מומלץ להשתתף במפגש הכנה להנקה, שבו תקבלי מידע חיוני שיעזור לך לתפקד בזמן ההסתגלות להנקה וייתן לך כלים להתמודד עם פעולה שנתפסת כטבעית, אך גורמת לעיתים לתסכול אצל נשים שלא מצליחות או מתקשות להניק. במפגש ההכנה תקבלי תשובות לשאלות נפוצות, כמו:  למה זה כואב?", "למה התינוק לא מתחבר?".

"במפגשים מסוג זה לומדים מה הם צרכי התינוק ואיך נוכל לדעת שאנחנו מספקות לו את מה שהוא צריך", מוסיפה יועצת הנקה בכירה, רותי טל מירז.

"כשאת עוברת ישירות מבית החולים הביתה, אחד הדברים הכי מתסכלים הוא כשמגיע הלילה הראשון ואת לבד, חסרת אונים ולא מבינה למה התינוק כל הזמן בוכה", הן מעידות.

אם ההנקה זורמת וטובה, עדיף לדחות את השימוש במשאבה עד להתבססות ההנקה

אם זה עתה ילדתן, והבחירה שלכן היא להניק, הנה כמה טיפים שימושיים, פרי ניסיונן של יועצות הנקה, שיחסכו לכם לבטים ותסכולים:

קולוסטרום

קולסטרום מתחיל להיווצר בשד החל מהשבוע ה-15 להיריון ובימים הראשונים לאחר הלידה יש בשד קולוסטרום. קולוסטרום הוא החלב הראשוני, המכיל המון נוגדנים ורכיבים שמאוד נכונים לתינוק בימים אלו. בימים הראשונים האם לרב לא תרגיש תחושה שונה בשד. תחושה של מלאות בשד והגעת החלב תהיה לרוב ביממה השלישית או הרביעית לאחר הלידה.

החיבור הראשון

חשוב לאפשר לתינוק לנסות לינוק מיד לאחר הלידה. החיבור הזה נכון לתינוק ברגעים הראשונים שלו מחוץ לרחם. במידה והדבר לא מתאפשר, אפשר לבקש מנשות הצוות עזרה ולנסות לסחוט קולוסטרום מהשד ולתת אותו לתינוק. בכל מקרה אם מאיזה שהיא סיבה הייתה הפרדה בין האם לתינוק, ניתן ליצור את הקשר המיוחל באמצעות הנקה במפגש המחודש.

מעקב אחרי יציאות

 כדי לוודא שהתינוק שלנו יונק בצורה יעילה נרצה לעקוב אחרי כמויות הצואה והפיפי שהוא עושה. החל מהיממה הרביעית לאחר הלידה (עם הגעתו של החלב) חשוב להקפיד על מינימום 8 הנקות ביממה משני הצדדים, כשההנקה תקינה נצפה למינימום 6 חיתולים עם פיפי ו- 3 עם צואה.

זהירות – לילה לבן!

ביממה השנייה ושלישית יש לתינוקות נטייה ללילה לבן. זהו לילה שמתאפיין בהמון הנקות, בהתנהגות של חוסר שובע, חוסר שביעות רצון וחוסר שקט מתמשך.  ההתנהגות הזו של התינוק עלולה ליצור אצל האימא תחושה של חוסר בטחון בנוגע ליעילות ההנקה. חשוב כמובן לוודא שהתינוק אכן עושה קקי ופיפי ושאין ירידה במשקל של יותר מ-10 אחוזים. אם כל המדדים תקינים חשוב לאפשר לתינוק לינוק כמה שיותר ולהתעודד שלרוב ביממה למחרת הם משלימים שעות שינה - וזה יהיה הזמן שלך לנוח .

הנקה לא אמורה לכאוב

 הנקה לא אמורה לכאוב. אם את מרגישה תחושה של כאב או חוסר נוחות בהנקה אל תחכי עם זה. פני בהקדם ליועצת הנקה, שתוכל להדריך אותך מה לעשות כדי לשפר את החיבור של התינוק לשד ולהוריד ואף למנוע את הכאבים וחוסר הנוחות. חשוב להבין, כי כאשר יש כאבים בזמן ההנקה סימן שהחיבור לא מספיק מדויק ובמקרה כזה מעבר לכאבים אפשריים סביר שגם לתינוק יותר קשה ופחות נח ולכן חשוב לתת על זה את הדעת בהקדם.

משאבות וחלב

 נשים רבות מתנסות בשאיבות, בין אם על מנת להגביר את כמויות החלב, ובין אם על מנת ליצור מאגר קטן של כמה מנות שאובות. נשים אשר מתחילות בשאיבות לצורך הגברת כמויות עלולות לחוש תסכול רב מאחר ובהתחלה הכמויות יכולות להיות קטנות. אך אל ייאוש, כל שאיבה, וכל טיפה מביאה איתה טיפה נוספת. משאבות שונות מפיקות כמויות שונות של חלב, כך שגם סוג המשאבה וגם תדירות השאיבה עשויות להשפיע על כמויות החלב.

אם ההנקה זורמת וטובה, עדיף לדחות את השימוש במשאבה עד להתבססות ההנקה. לנשים שמסיבות שונות אינן מניקות בימים הראשונים ומעוניינות להתחיל לשאוב כבר בבית החולים את הקולוסטרום מומלץ לחכות מספר ימים, לפני שהן מתחילות לשאוב. בשלושת הימים הראשונים יש לסחוט את הקולוסטרום ידנית, מכיוון שהוא מגיע בכמות קטנה מאוד וצמיגי ולרוב המשאבה אינה מצליחה לפנות אותו, מה שעלול לגרום לתסכול.

כללי בטיחות לשימוש בחלב שאוב

חלב שאוב יכול להחזיק במקרר בין 6-8 ימים בתוך המקרר, ולא על דלת המקרר

במידה ולא השתמשת בחלב שנשאב, אפשר להקפיא אותו

רצוי להקפיא סמוך ככל האפשר למועד השאיבה

את החלב השאוב מומלץ להקפיא בשקיות שאיבה

רצוי להקפיא את שקיות החלב כשהן שוכבות, על מנת להקל על הפשרת.

חלב שהופשר במקרר טוב לשימוש למשך 24 שעות

רצוי לא לחמם את החלב על מנת לשמור על כל הערכים התזונתיים שלו

במידה ויש ספק לגבי טריות החלב מומלץ להריח אותו. לחלב מקולקל יש ריח חמוץ

הטיפים באדיבות יועצות ההנקה של מלון היולדות בייבי ליס