שפשוף עיניים יכול לגרום נזק, shutterstock

זו הסיבה למה אסור לשפשף את העיניים

הילדים חוזרים מהגן עם דלקת עיניים ולא מפסיקים לשפשף? יושבים שעות מול המחשב? אם אתם לא מעוניינים בניתוח להשתלת קרנית חודרנית, כדאי שתתחילו להיזהר!

"אני? מה פתאום, בחיים אני לא משפשף את העיניים!", אומרים רוב הילדים, אבל למעשה רבים  משפשפים, רק שרובנו לא שמים לב לכך... שפשוף קשור מאוד להתפתחות ולהחמרה של המחלה, ויכול להגביר את  הלחץ התוך עיני עד פי עשרה.

לכן, מאוד חשוב לא לתת לילדים (וגם לעצמכם) לשפשף את העיניים, ולנסות לטפל בסיבה שהיא הגירוי בלחמית. במקרה והטיפול אינו עוזר מספיק, כאשר מדובר במחלה כרונית, חשוב לחנך את הילדים כבר מגיל צעיר לא לשפשף, ובמקום זאת לעודד אותם לשטוף את העיניים במים קרים, או לטפטף תחליפי דמעות ללא חומר משמר. רצוי להשתמש בתחליפי דמעות קרים, או כאלו בהם החומר המשמר מתפרק בזמן יציאת הטיפה מהבקבוק. בנוסף, במהלך השינה הקפידו לא לישון עם העין "מחוצה" בתוך הכרית.

חשוב לחנך את הילדים כבר מגיל צעיר לא לשפשף, ובמקום זאת לעודד אותם לשטוף את העיניים במים קרים

סימני מחלת הקרטוקונוס הם ירידה הדרגתית בראיה, עייפות בעיניים, החלפה תכופה של המשקפיים וכאבי ראש. חלק מהחולים מאובחנים כסובלים מעין עצלה.

כאשר המחלה מאובחנת בשלביה המוקדמים, ניתן לטפל בה באמצעים חדשניים ומתונים בלי להזדקק לניתוח השתלת קרנית, ועדשות מגע מיוחדות. בעבר יכולנו לאבחן את המחלה רק דרך הסימנים הקליניים שלה (שינוי ברפלקס האור, בליטה או הצטלקות של הקרנית) עד שהגיע מכשיר הטופוגראפיה, שהיווה פריצת דרך בתהליך האבחון, בכך שהוא מצליח לאבחן את המחלה גם כשאינה בצורתה הקלינית הקלאסית, כלומר הצורה הסמויה שהיא צורה התחלתית של המחלה.

כאמור, לאבחון המוקדם של המחלה ולזיהוי התקדמותה חשיבות ממדרגה ראשונה, אז במידה ויש חשש לכו להיבדק.הכותב הינו דר' עאדל ברבארה, מנהל המרכז הארצי לטיפול בקרטוקונוס, מנהל המרכז הרפואי לתיקון ראייה בלייזר –iVISION , יו"ר החוג לניתוחי רפרקציה (תיקון ראייה) בישראל (2010-2014), והעורך הראשי של המגזין הבינלאומי על קרטוקונוס.