אולי תפסיקו לצעוק? זה יעזור..., shutterstock

גם לכם "הלך" הקול? ככה תשמרו עליו בחורף

צעקתם יותר מדי על הילדים או שאולי זה מזג האויר שגורם לקול שלכם להיות צרוד? הכל על הקול

צרידות היא התלונה השכיחה ביותר במרפאה של קלינאי התקשורת. המתלוננים הם בגילאים שונים, החל מהורים לילדים צעירים (בני 3-4 שנים) הפונים עקב צרידות של ילדיהם, ועד מבוגרים (בשנות ה-70-80 לחייהם), גברים ונשים כאחד. מרביתם מספרים על קול מחוספס וגס, מאמץ בעת הפקת הקול, קושי לדבר ועייפות קולית. במקרים מסוימים הפונה מתלונן על כך שאין לו קול בכלל, ולפעמים חש אי נוחות ואפילו כאבים של ממש באזור הגרון. המצב הזה יכול להיות קבוע או משתנה, בדרגות חומרה שונות, ולפעמים מופיע אחרי מחלה כלשהי (כמו שפעת).

כדי להבין את מקור התלונות יש להבין את מבנה מערכת הקול ואת אופן הפקת הקול האנושי. בהפקת הקול מעורבות שלוש מערכות – מערכת הנשימה, מיתרי הקול, וחללי התהודה הנמצאים בגולגולת.

מערכת הנשימה – הריאות ושרירי הנשימה, היא ה"מנוע" של היווצרות הקול, אחראית על נפח האוויר בו משתמשים לצורך דיבור, ועל דחיפת האוויר ביעילות החוצה, מהריאות לכיוון הפה. בדרכו החוצה, עובר האוויר בתיבת הקול אשר בגרון (בקנה הנשימה). בתיבת הקול מצויים שני מיתרי הקול – שרירים המצופים ברירית עדינה. המיתרים מתוחים זה מול זה, כמעיין שני מדפים זעירים. בעת נשימה שקטה, קיים ביניהם מרווח המאפשר מעבר אויר מהריאות החוצה, ואל הריאות פנימה. לעומת זאת, בעת הפקת קול (דיבור, שירה, צעקה, אנחה) המיתרים מתקרבים זה לזה, והמרווח ביניהם נסגר לשבריר שנייה, נפתח שוב, וחוזר חלילה. תנועה מחזורית מהירה זו, של סגירת ופתיחת המיתרים (ויברציה), מייצרת קול. בהמשך מסלול הקול, הצליל שנוצר במיתרי הקול עובר דרך הגרון, הלוע, הפה והאף (חללי התהודה), שם הוא מוגבר וזוכה למאפייניו הייחודיים.

אם מסיבה כלשהיא מיתרי הקול אינם נסגרים לחלוטין בעת הרטיטה שלהם (בזמן הפקת קול), ונותר ביניהם מרווח, נשמעת צרידות ונשיפתיות בקול

אם מסיבה כלשהיא מיתרי הקול אינם נסגרים לחלוטין בעת הרטיטה שלהם (בזמן הפקת קול), ונותר ביניהם מרווח, נשמעת צרידות ונשיפתיות בקול. במקרים אלו, הצרידות היא בעצם בריחת אויר מיותרת דרך המרווח שבין המיתרים. לפעמים, רטיטת המיתרים אינה סדירה ואינה אחידה. במקרים אלו, יתלווה לקול גוון מחוספס, והקול יישמע "לא נקי" וגס.

יכולות להיות סיבות רבות למצבים כאלו. למשל, הופעה של יבלות על גבי מיתרי הקול, פוליפ, או ציסטה, חולשה או אפילו שיתוק של מיתר קול. סיבות אחרות לצרידות, השכיחות מאד בעיקר בחורף (עם ההצטננויות והשפעות) הן למשל דלקת גרון ש"התפשטה" למטה לכיוון מיתרי הקול, וגרמה להם להיות נפוחים ובצקתיים, או הצטננות מלווה בנזלת המגיעה למיתרים, "מתיישבת" עליהם ופוגעת ביכולת התנועה שלהם, או הפרשה מוגברת של ליחה, אשר מצטברת על המיתרים, מפריעה לתנועתם וגורמת לצורך להשתעל ולכחכח.

מתי לפנות לרופא?
 

במקרה של הופעת צרידות שאינה חולפת מזה כשבועיים, יש לפנות לרופא מומחה לאף אוזן וגרון. הרופא יבדוק את מיתרי הקול, צורתם והמבנה שלהם, וינסה לזהות את הגורם לצרידות. במקרים מסוימים יידרש טיפול רפואי (תרופתי או כירורגי). לפעמים, יומלץ על טיפול של קלינאי תקשורת.

קלינאי תקשורת ילמד את האדם הצרוד טכניקות שונות של דיבור נכון ולא מאומץ, נשימה אופטימלית, מהו השימוש הנכון במיתרי הקול ובמנגנון התהודה. למשל, רכישה של טכניקת נשימה הנקראת "נשימה סרעפתית", המוכרת מתחום היוגה, מאפשרת נפח אויר גדול יותר, ודחיפה של האויר בלחץ רב יותר החוצה. זו נחשבת נשימה מתאימה מאד לצורך דיבור לא מאומץ. נשימה זו גם מאפשרת להרים את עוצמת הקול אך מבלי לגרום לשחיקה גבוהה של המיתרים.

שינוי הרגלי הדיבור והקפדה על שימוש בטכניקות אלו עשויים לסייע במקרים רבים, ואפילו "להעלים" נגעים שונים (כגון יבלות) ממיתרי הקול.

איך תשפרו את איכות הקול?

  • לא לצעוק!
  • לא ללחוש!
  • לא לכחכח!הקפדה על הפסקות בעת דיבור ממושך
  • שמירה על לחות מיתרי הקול - תפקוד רירית המיתרים משתפר בסביבה לחה
  • רצוי להרבות בשתייה של מים (כ-8 כוסות ביום)
  • לשאוף אדי מים רותחים (מעל קומקום פתוח, סיר או קערה) דרך הפה, במשך דקה אחת, פעמיים ביום.
 ד"ר מיכל איכט אוניברסיטת אריאל
 

ד"ר מיכל איכט אוניברסיטת אריאל ( יח"צ)


 

הכותבת הינה ד"ר מיכל איכט, קלינאית תקשורת, מרצה בפקולטה למדעי הבריאות,

המחלקה להפרעות בתקשורת, אוניברסיטת אריאל