הורה טוב רואה את הילד שלם יותר מהמורה, shutterstock

רגע לפני תעודות המחצית – חשוב שתקראו את זה

בקרוב יחולקו תעודות מחצית לתלמידים ומאד חשוב איך תגיבו – בין אם הילדים שלכם מצטיינים ובין אם לא ובוודאי אם גם ישנה תחרות בין אחים

יום חלוקת תעודות המחצית בבתי הספר מתקרב, ואליו גם מצטרף מתח בקרב ההורים והילדים.

התעודה מביאה איתה הערכה של המורה – גורם חיצוני למשפחה. מה זה אומר עלינו כהורים? לעיתים התעודה נתפסת כהתערבות של גורם מחוץ למשפחה שמעריך את הילד שלנו ובכך ומחווה דעתו על החינוך בבית.

שימו לב לתחושה שמתעוררת בכם לאור המחשבה של הערכה מבחוץ – זה יוכל לעזור לכם להבין לליבו של הילד, כשבאים להעריך אותו בתעודה.

מה המשמעות של התעודה בעיניכם ומה הייתם רוצים שילדכם יחשוב על התעודה?

כדאי לזכור שהתעודה של הילד משקפת את הישגיו ולא את אלו של ההורים. שמרו על הפרדה ביניכם לבין הילדים; זאת כדי שהילדים יוכלו להתפתח ולשפר את היכולות שלהם מבלי שאתם מפריעים.
זיכרו, שזו עשויה להיות הזדמנות להערכה עצמית של הילד את הישגיו, את הדרך בה הוא מעריך את עצמו ולבחון אם תפיסת עצמו עומדת בהלימה עם זו של המורים שלו.
לעיתים תגלו שהילד שלכם מחזיק תפיסה עצמית נמוכה בהרבה מזו של מוריו ולעיתים יכול להיות מצב הפוך שבו הילד בטוח שהוא מאוד מוצלח בעוד שהמורים רואים אותו אחרת. בשני המקרים יש צורך בהתערבות חינוכית מחזקת ותומכת שלכם.

תעודה המעריכה את הישגי הילד מאפשרת לטפח בילד הבנה לגבי נושא של אחריות. האחריות של הילד היא לימודים בבית ספר, כפי שהאחריות של ההורים היא, נניח, לפרנס את המשפחה לספק את הצרכים הבסיסיים של בני הבית וכו'. האחריות של ילדים בגיל בית ספר היא ללמוד ולעמוד בדרישות מערכת החינוך.

זה חשוב לילד להבין שיש לו אחריות ויש דרך ברורה שמבטאת את העמידה באחריות זו; התעודה מצביעה על העמידה של הילד באחריות זו ועל הישגיו בתחום.

כדאי לזכור שהתעודה של הילד משקפת את הישגיו ולא את אלו של ההורים

גם הערכה של הישגים היא חשובה במיוחד כשההורים יודעים לשים דגש על הערכת המאמץ, הלמידה וההתפתחות. כך למשל אם ילד משיג ציונים מצוינים במקצועות נחשבים, אך בתחושה שלו הוא לא מתאמץ כלל והוא לא מעריך את ההישגים שלו - יש סכנה שילד כזה יתפתח כמשועמם, מפונק, רגיל שהישגים מגיעים לו בקלות ללא צורך במאמץ, ותפיסה עצמית כזאת עלולה להכשיל אותו ואת יכולותיו להתמודד עם קשיים.
כדאי וחשוב להורים שלא להסתנוור מההצלחות שלו אלא לעודד אותו לחפש תחומים שמרתקים, מעניינים ומאתגרים אותו, ולעשות את המאמץ כדי להתמודד איתם.

מאידך, יכול להיות סיטואציה של ילד שמשקיע רבות בלימודים, עושה שיעורי בית, קורא, מכין עצמו לקראת מבחן ומוציא ציונים טובים אבל לא מצוינים כמו אחיו. כדאי וחשוב להתרשם ולעודד את היכולות הלימודית שלו, את הרצינות והמאמצים שהוא משקיע ולחזק את התפיסה העצמית שלו שהוא מסוגל ויכול להצליח.

כדאי לשים לב שמטרת ההורים היא חינוך, וכאן הכוונה לטמון זרעים ולהשקותם לאורך זמן כדי לאפשר לילדים לצמוח להיות אנשים מבוגרים טובים, אחראים, מצליחים, וראויים בחברה.

מכאן שחשוב שהורים יראו בשלב התעודות רק עוד אחד מכלל הנושאים שלאורם מחנכים את הילדים.

שימו לב שתעודה אינה המראה של הילד שלכם. הילד הוא הרבה יותר מציוניו

שימו לב שתעודה אינה המראה של מי הילד שלכם. הילד הוא הרבה יותר מציוניו. את זה כדאי לזכור כאשר התעודה היא טובה וגם כאשר הציונים וההישגים של הילד כפי שמשתקפים בתעודה נמוכים.

לעודד ילד שמביא הביתה ציונים נמוכים זו משימה חשובה, כי אנחנו רוצים לחזק בילד את האמונה בעצמו, את הכוח להתמודד עם קשיים ואת ההתמדה. את היכולת להתפתח צעד אחר צעד, ובשום פנים ואופן איננו רוצים לקבור את הביטחון העצמי והדימוי העצמי של הילד בין דפי התעודה של בית הספר.

לצורך זה כדאי לשים דגש עם הילד על התחומים שמעניינים אותו, ועל הדברים שמרתקים ומשמחים אותו. יש לעודד אותו להמשיך ולהשקיע בהם גם אם אלו תחומים שלא נמדדים בתעודה של בית ספר; לדוגמה, אם הילד אוהב לשחק במשחקי מחשב והוא באמת מצטיין בזה, משקיע ויוצר קהילה ומפתח רעיונות יצירתיים, קואורדינציה, תחרות ועוד. אפשר וחושב לבדוק כיצד כל הכישורים והיכולות שמתבטאות במשחקי המחשב יכולים להיתרגם למטרה של שיפור בלימודי בית הספר.
כדאי להציב מטרה אחת (לא להסתער על כל הנושאים כולם) ולייצר תוכנית מסודרת של התקדמות.

עודדו וחזקו צעדים של התקדמות ולו קטנים לאורך הדרך כמו עבודת בית עם ציון טוב, הכנה לקראת מבחן, שיפור בציון במבחן לעומת התקופה הקודמת וכן הלאה, ואל תחכו למועד התעודה הבאה לצורך התייחסות.

טיפים לסיכום:

ההורים אינם המורים בבית ספר וכדאי להקפיד על הפרדה בתפקידים השונים.

הורים טובים צריכים להציב בפני הילדים מטרות ולטפח בילדים תחושת אחריות על הלימודים. זה מצטרף לתחומים אחרים שבהם במשפחה נותנים לילד אחריות.


לא להתבלבל ולא ללמוד במקום הילד או לעשות עבורו שיעורים, עבודות וכו' כדי "לעזור" לו להצליח. להיפך, עודדו אותו להשתפר בכוחות עצמו. תנו לו את התמיכה המורלית ששווה המון כדי להתחזק.

הורה טוב רואה את הילד שלו באופן הרבה יותר מלא שלם מורכב מאשר המורה.

 
חשוב לאפשר לילד את המקום הבטוח בבית שבו אוהבים אותו רואים אותו ומכבדים אותו כך כפי שהוא – גם כשהוא מצליח, גם כשהוא מתמודד וגם כשהוא מתקשה בבית הספר.

הכותבת היא נעמי לזר, מאמנת בכירה להורים ומשפחה
גומא, המרכז לאימון ולגישור