זהירות, פדופילים, shutterstock

החוק שימשוך פדופילים לגני ילדים

אחרי שאושרה הצעת החוק של ח"כ יפעת שאשא-ביטון בנוגע להצבת מצלמות בפעוטונים למה יש מי שחושב שזה רק ימשוך פדופילים?

אתמול הכנסת אישרה: מעונות יום לפעוטות יחוייבו להתקין מצלמות. התיעוד יתבצע 24 בשעות ביממה בכל מעון שבו יותר משבעה פעוטות. החוק יאפשר למעונות תקופת הסתגלות של שנה, במהלכה המדינה תעניק תמריצים כספיים למוסדות שיתקינו מצלמות מיוזמתם

אבל, החקיקה החדשה המחייבת התקנת מצלמות במעונות עלולה להכניס פדופילים היישר לתוך גני הילדים. "החקיקה המחייבת התקנת מצלמות במעונות היא חשובה וראויה, אבל אם הביצוע יעשה בצורה לא אחראית הן עלולות להכניס את הפדופילים היישר לתוך גני הילדים", כך אומר יוסי אטיאס, מנכ"ל בולגארד ישראל, חברת האבטחה למוצרים חכמים.

"בישראל ובעולם נמכרות מצלמות רשת זולות נטולות כל הגנה שמומחים והאקרים יודעים לפרוץ אותן בקלות, כפי שארע לאחרונה במקרים שהתפרסמו כשגבר זר חדר באמצעותן לחדרי ילדים בבתים, צפה והקשיב לנעשה בבית", אומר אטיאס. אותם גורמים שליליים שמתעניינים בילדים קטנים מקושרים ביניהם ומעבירים מידע על הזדמנויות שנקרות בדרכם למעקב וצפיה.

גננות והורים שרוצים להגן על הילדים חייבים להקפיד על מספר כללים בסיסיים:

המצלמות צריכות להיות מחוברות לנתב באמצעות כבל ולא בדרך אלחוטית. כל רשת אלחוטית היא פתח לפריצה של מי שממוקם קרוב לגן בטווח הרשת.

עם התקנת המצלמות ולאחר שהמתקין הולך חובה להחליף את קוד הכניסה למערכת בסיסמה מורכבת (לא לבחור לדוגמה ב"גן שושנה").

את הסיסמה כדאי לשנות אחת למספר חודשים.

הגישה לצפיה במצלמות על ידי ההורים תעשה דרך הענן ולא באופן ישיר.

כדאי גם לשלב מערכת הגנת סייבר,שיודעת להתגונן גם מפני פורצים מתוחכמים.

 הצעת החוק, כמותיכנס לתוקף ב-1 לספטמבר 2019 ותחול על מסגרות בהם לפחות שבעה פעוטות. במהלך תקופת ההסתגלות תתמרץ המדינה מעונות יום לפעוטות שיתקינו מצלמות בשטחם מרצונם באמצעות מתן סבסוד. בתום תקופת הסתגלות, בספטמבר 2020, תיהפך התקנת המצלמות לחובה, למעט במסגרות הפועלות בבתים פרטיים או במסגרות שבהן יותר מ-70% מההורים אינם מסכימים לכך. כמו כן, התקנת המצלמות תהפוך לאחת הדרישות לרישוי מסגרות היום, על פי חוק הפיקוח על מעונות היום לפעוטות. חוק הפיקוח על המעונות,