אפשר לשחק חופשי וגם לראות טוב, shutterstock

ילד ספורטיבי עם משקפיים – יש דבר כזה

אין ילד שלא אוהב לרוץ, לשחק ולהשתולל. עבור ילדים המרכיבים משקפי ראיה פעילויות אלו עשויות להיות מורכבות יותר ובמקרים מסוימים אף להוביל לפציעות. מה עושים?

לא קל להיות ילד שמרכיב משקפיים וגם רוצה להינות ספורט באופן חופשי. בפעילויות ספורט הכוללות משחקי כדור למשל קיים חשש מפגיעת כדור בפנים, או מפגיעת גוף על ידי אחד המשתתפים. פגיעה חזקה במסגרת המשקפיים עלולה לגרום לשבר בארובת העין ואפילו חמור מכך, לנזק בקרנית העין במקרה של שבר בעדשת המשקפיים. פציעות כאלו עלולות לגרום אף לאובדן הראייה, דבר שניתן בהחלט למנוע באמצעות משקפי מגן ייעודיים. גם המקרים החמורים פחות, שמסתיימים רק במשקפיים שבורים, יכולים להכביד כלכלית, ו'לנטרל' את הילד עד שיקבל משקפיים חדשים.

אילו פתרונות יש היום לילדים שעוסקים בפעילות גופנית וזקוקים לתיקון ראיה?

יש היום כמה פתרונות שניתן להתאים לילד בהתאם לסוג הפעילות שהוא מבצע:

לילדים שמשתתפים במשחקי כדור, בין אם במסגרת חוג או משחק עם חברים, ניתן להתאים משקפי מגן העשויים מחומרים גמישים ועמידים המצוידים בכריות סיליקון להגנה מקסימלית על אזור העיניים. כמו כן ניתן לחבר רצועה מיוחדת שמקבעת את המשקפיים לראש ומונעת תזוזה של המשקפיים כך שלא יפריעו או ייפלו במהלך הפעילות (ריצה, משחק כדור).

עבור ילדים העוסקים באתלטיקה וספורט אירובי כמו ריצה או רכיבה על אופניים, נמליץ על פתרונות כמו של המבוגרים – משקפי ספורט מחומרים עמידים, שמגיעים במידות קטנות במיוחד עבור ילדים. וכך ניתן לשלב בעדשות המשקפיים גם את התיקון האופטי הדרוש בהתאמה אישית.

פתרון נוסף, שיכול להתאים לילדים מעל גיל 10 הוא עדשות מגע רכות, שיכולו להרכיב לבד לאחר הדרכה מקצועית של אופטומטריסט.

האם יש צורך להקפיד על הרכבת משקפיים גם כשהילד משחק בבריכה או בים?

בפעילות מים חשוב להגן על העיניים בעיקר מפני השמש וניתן להתאים לילד משקפי שמש אופטיים. אך רובם מעדיפים לא להרכיב משקפיים כדי שיוכלו לצלול ולשחות בחופשיות.

על מה הכי חשוב להקפיד כשקונים משקפיים לילד שעוסק בספורט?

הדבר הכי חשוב כשבוחרים מסגרת לכל ילד, הוא הנוחות, שהמשקפיים ישבו היטב על הפנים, ולא ילחצו או יחליקו על האף ובעצם יפריעו לילד.

חשוב לברר עם האופטומטריסט מאיזה חומר עשויות המשקפיים והעדשות, ולבחור בחומר גמיש ועמיד כמו גומי או פוליקרבונט, שלא יישברו גם בעת נפילה או פגיעה.

צריך לבחור מסגרת שתעניק כיסוי רחב בזוויות שונות של העין. בניגוד למשקפיים שמתאימים לישיבה בכיתה או לצפייה בטלויזיה כשהילד מסתכל קדימה רוב הזמן, בעת פעילות ספורט הילד מסתכל גם למעלה, למטה ולצדדים, וחשוב שהמשקפיים יענו על הצורך הזה.

בדקו את האחיזה של המשקפיים על הפנים, כך שהמשקפיים לא ייפלו בקלות אך גם לא ילחצו יתר על המידה. גומי שמחובר למשקפיים ויושב על הראש יכול להיות פתרון מצוין למניעת נפילה של המשקפים.

וגורם אחרון אך לא פחות חשוב בבחירת המשקפיים הוא העדפת הילד. אם הילד לא יאהב את המשקפיים שתבחרו לו הוא פשוט לא ירכיב אותן. מומלץ לתת לילד כמה אפשרויות של דגמים או צבעים שונים שיוכל לבחור את הזוג שהוא אוהב.


 

הכותב הינו  עמוס ריינד, אופטומטריסט, 'ריינד אופטיקס'