למה כדאי שתתחסני אם את בהיריון?, shutterstock

עד כמה שפעת באמת מסוכנת לנשים בהיריון?

רק כמחצית מהנשים בהיריון בישראל מתחסנות נגד שפעת. אם לא התחסנת, כדאי שתדעי מה הסיכון שאת לוקחת. הכל על שפעת והיריון

שפעת הינה מחלה המתבטאת בחום גבוה, בכאבי שרירים, בכאבי ראש, נזלת, שיעול וחולשה כללית.  ישנן מחלות ויראליות רבות המתבטאות בשיעול וחום, אך מחלת השפעת גורמת לתסמינים חריפים יותר ומשמעותיים יותר מהצטננות ויראלית אחרת ולכן חשוב להבחין בין מחלה ויראלית הנגרמת על ידי נגיף ( וירוס) נשימתי אחר למול  נגיף השפעת (Influenza Virus).

מה הסימנים שעלי לחפש כשאני חושדת שנדבקתי בשפעת?

סימני וירוס השפעת לרב כוללים חום מעל 37.8 מעלות ואחד מהתסמינים הבאים: שיעול, כאב גרון, נזלת, כאבי ראש, כאבי שרירים, עייפות וקוצר נשימה.

כיצד אבדיל בין שפעת להצטננות אחרת?

כאשר מדובר בשפעת הנגרמת ע"י וירוס האינפלואנזה ההצטננות מלווה בהרגשה כללית רעה, חום גבוה והיא אינה חולפת במהירות.

איך נדבקים בשפעת?

נגיף השפעת מועבר בטיפות זעירות באוויר המופצות בשיעול, עיטוש וכן במגע מחולים שלפני כן נגעו באף או בפנים. בחורף, כאשר שוהים במקומות סגורים, הנגיף עובר בקלות מאדם לאדם.

מה לוירוס השפעת ולהיריון?

נשים בהריון ונשים במשכב לידה מצויות בסיכון מוגבר לסיבוכים משמעותיים לאחר הדבקה בווירוס השפעת העונתית. סיבוכים אלו כוללים לידה מוקדמת, דלקת ריאות, ואף אשפוז בטיפול נמרץ נשימתי.

כיצד ניתן למנוע הדבקה בשפעת בהיריון? והאם החיסון לשפעת בטוח בהיריון?

הדרך היעילה והבטוחה למניעת שפעת בהריון הינה החיסון לשפעת. החיסון ניתן בקופות החולים החל מחודש ספטמבר וישנה המלצה חד משמעית לנשים הרות, נשים המתכננות הריון ונשים במשכב לידה להתחסן מכיוון שהחיסון נמצא כמפחית תחלואה ותמותה בקרב נשים בהריון.

ישנה המלצה חד משמעית של ארגון הבריאות העולמי ובעקבותיו של משרד הבריאות במדינת ישראל כי נשים בהיריון בכל שלב יתחסנו כנגד שפעת

החיסון מורכב מנגיף מומת, והוא מכיל את הזנים שצפויים להופיע בשנה זאת בהתאם להערכת ארגון הבריאות העולמי.

בדרך כלל אין לחיסון תופעות לוואי, אולם לפעמים ייתכנו ביום או יומיים שלאחר חיסון השפעת חום נמוך והרגשה כללית רעה. חיסון השפעת מחסן נגד שפעת בלבד, ואין בכך כל הגנה מפני שפע נגיפי ההצטננות, החיסון מתחיל לפעול כשבועיים לאחר קבלתו.

החיסון העונתי יעיל בנשים בהיריון כמו בכלל האוכלוסייה והוא תלוי  עונה, אישה, ועד כמה החיסון ידע לחזות את הזנים השכיחים לאותה עונה.  

ישנה המלצה חד משמעית של ארגון הבריאות העולמי ובעקבותיו של משרד הבריאות במדינת ישראל כי נשים בהיריון בכל שלב יתחסנו כנגד שפעת מכיוון שחיסון זה נמצא בנשים הרות כמפחית אשפוזים וסיבוכים. למרות המלצה זו כשבודקים את אחוז המתחסנות בארץ ובעולם ניתן לראות כי מדובר במחצית מהנשים בלבד.

יש לזכור כי גם בנשים שהתחסנו אין הגנה מלאה לאור זנים שאינם כלולים בתרכיב החיסוני.

אם אני חושדת כי נדבקתי  בשפעת ואני בהיריון מה עלי לעשות?

חשוב כי אישה בהיריון עם הסימנים שתוארו כמחשידים לשפעת תעבור הערכת רופא בהקדם. כל אישה הרה שאכן מראה סימנים אלו גם אם לא אושרה אבחנה סופית עדיין של הדבקה בשפעת תקבל טיפול. במקביל לקבלת טיפול ניתן לשלוח משטח אף שיאבחן האם אכן מדובר בווירוס השפעת.

באם אישה בהיריון נדבקה בשפעת ואינה מסוגלת לשתות או שמחלתה מלווה בקוצר נשימה משמעותי או כאבים בחזה עליה לעבור הערכה ובדיקה במיון להחלטה על טיפול באשפוז.

במידה ואכן נדבקתי בשפעת, האם צריך לקבל טיפול?

כן. בנשים בהיריון שנדבקו בנגיף השפעת ישנה המלצה חד משמעית לקבל טיפול. הטיפול  הינו בתרופה אנטי-ויראלית כנגד הנגיף, במקרה זה טמיפלו (oseltamivir) הניתנת בכדורים פעמיים ביום למשך חמישה ימים ואותה מומלץ להתחיל תוך 48 שעות מהופעת הסימפטומים. בנוסף מומלץ טיפול תומך כמו שתייה מרובה ולקיחת משככי כאבים ותרופות להורדת חום.  

ישנה אף המלצה לנשים בהיריון, באם נחשפו לאדם החולה בשפעת, לשקול טיפול תרופתי מונע.

אם כבר נדבקתי בשפעת, או חוסנתי לפני שנה האם אני מוגנת?

לצערי לא. ישנם זני שפעת רבים ובכל עונה ניתן להידבק מחדש כתלות בזנים הנפוצים והמדביקים באותה שנה, לכן חשוב להתחסן בכל שנה מחדש.


 

הכותבת היא ד"ר גיל שכטר מאור – רופאה בכירה באגף לגינקולוגיה ומילדות, מרכז רפואי מאיר