האם הורים צריכים להתערב בשיעורי בית?, shutterstock

הילד לא עושה שיעורים – עד כמה להתערב?

מצד אחד, שיעורי בית עוזרים לתרגל ומקנים הרגלי למידה. מצד שני, מה עושים אם הילד לא מספיק להכין את הכל והלחץ משפיע עליו גופנית? המומחית שלנו עונה

שמי מיטל ואני אמא לשתי בנות מתבגרות ובן בבית ספר יסודי בכתה ד'. עד לא מזמן היו פעמים מעטות שנתקלתי בקושי בנושא שיעורי הבית של בני הצעיר טל. בחודש האחרון הוא נמצא בעומס גדול במקצוע החשבון ומתקשה להכין את השיעורים ומאידך חושש להגיע בלי שיעורים לכיתה בתואנה שהמורה תעניש אותו.

ניסיתי להבין במה הקושי שלו, האם בעומס שיעורים? הבנת החומר? ביררתי איתו אם פנה למורה ושיתף אותה, אבל טל טען שאינו מוכן לפנות אליה באופן אישי כי לילדים שפנו אליה בכיתה היא ענתה שככה זה לפני מבחן וחייבים לתרגל. עוד סיפר טל שהרבה ילדים מפחדים ממנה בעיקר שיקבלו עונש כי אינם מספיקים לסיים את המטלות בכל יום. טל לפעמים לא מוכן ללכת לבית ספר וטוען שסובל ממכאובים למיניהם.

כמובן שביקרנו אצל הרופאה שבדקה אותו והוא בריא לגמרי וטענה שזה כנראה כתוצאה מהלחץ בו הוא נמצא בגלל הלחץ בבית ספר.

אתמול שוחחתי עם המורה בטלפון ושיתפתי אותה בדאגה שלי לטל ותיארתי לה את הלחץ שהוא נמצא בו.

המורה היתה מאוד אמפטית ונחמדה ויחד עם זאת אמרה שאלו השנים החשובות עבור התלמידים לסגל הרגלי למידה וחשוב שיהיה להם את היכולת לקחת אחריות ולהכין שיעורים ואם הוא יכין בכל יום קצת הוא יסיים את כל המטלות לפני המבחן.

מצד אחד, חשבתי לעצמי שהיא צודקת וזו הזדמנות ללמוד נכון ולסגל הרגלי למידה ובנוסף הוא יוכל לעשות חזרה על החומר, אבל בפועל זה לא קורה בגלל אילוצים למיניהם כמו חוגים, חברים ועוד. מה את מציעה לי לעשות?

יוקי עונה:

את אכן נמצאת בדילמה מורכבת וחשובה קודם כל בינך לבין עצמך בנושא שיעורי הבית ובכלל זהו אחד הנושאים העיקריים המעסיקים כמעט את כולנו ההורים.

תפקידנו לדאוג לילדנו בנושא החינוך ולא רק שיקבלו את החינוך הטוב ביותר אלא להגן עליהם גם במצבים שעשויים לקרות בין כתלי בית הספר. בנושא הכנת שיעורי הבית הדעות חלוקות, אכן, שאלות ותהיות רבות עולות בנושא כמו : מה כמות השיעורים המתאימה? מי אחראי שהילד יכין את שעורי הבית אנחנו ההורים או המורה? כמה זמן נכון שהילד ישקיע בשיעורי הבית? האם בכלל הורים אמורים להתערב בכמות השיעורים ומה זה אומר עלינו שהילד שלי מכין או לא מכין את השיעורים?  

עלייך לפנות למורה ולהסביר לה שטל משלם "מחיר" כבד מדי בגלל הלחץ שנוצר משיעורי החשבון והוא לא מצליח לנהל את חייו בצורה סבירה וטבעית כמו ילדים בגילו

אין לי ספק שאלו רק מעט מהשאלות שצפות כשעולה דילמה כזאת.

אנחנו כהורים חוזרים לבית הספר כבוגרים עם שלל חוויות ויכולת התבוננות שונה מן הסתם. אנחנו מעורבים בחיי ילדנו בבית הספר, אבל עדיין מושפעים מחוויות ילדותינו הטובות והרעות.

בפנייתך הזכרת את יתרונות שיעורי הבית, לדוגמא: תרגול שהוא דרך מועילה לאמן ילדים למשמעת ושיטה ישנה וותיקה שבה נוקטים גם היום בבתי ספר (למרות שלא תמיד ולא לכל ילד זו הדרך המתאימה לשינון ולמידה של חומר). יחד עם זאת טל מוצף ומתוסכל שאינו מצליח להתמודד עם העומס ואת לא מוצאת את הדרך לפתור את הדילמה שלך – מה הדבר הנכון לעשות.

אין לי ספק שהדבר שהיה מרגיע אותך הוא שטל ירגיש בנוח, יהיה פנוי לבלות עם חברים, יממש את עצמו בחוגים ותחביבים שהוא אוהב ולא מתוסכל וגם יכין את שיעורי הבית.

זה לא בלתי אפשרי אך לפני שאנסה לכוון ולייעץ לך חשוב לי שתעצרי לרגע ותתמקדי במה חשוב לך.

ברגע שאת תרגישי נוח בדרך שבה בחרת להתמודד עם סוגיית הכנת השיעורים טל יחווה אותך ברורה ובטוחה ויהיה פחות מבולבל ואבוד.

ראשית, אני ממליצה לבדוק עם טל את הידע שלו בחומר הנלמד והאם הוא זקוק לעזרה. כדאי לעזור לו לנהל את הזמן שלו ולבדוק מה דחוף ומה פחות כדי שיוכל להספיק גם לפגוש חברים וגם לפנות זמן לעצמו.

יש תקופות שהן לחוצות יותר ולעיתים נאלצים לוותר על חלק מהמשימות אחה"צ כל עוד זה לא פוגע בחיי החברה ומשתק את הילד מהשגרה ואינו משפיע עליו לרעה.

נשמע שטל נמצא במצב של קושי וחוסר יכולת להתמודד עם הלחץ ולכן התפקיד ההורי שלך הוא  לסייע לו באמפתיה והבנת המצב, בלתכנן סדר עדיפויות ובעיקר להתייחס לכל העניין בפרופורציות מולו.  

עלייך לפנות שוב למורה ולהסביר לה שטל משלם "מחיר" כבד מידי בגלל הלחץ שנוצר משיעורי החשבון והוא לא מצליח לנהל את חייו בצורה סבירה וטבעית כמו ילדים בגילו.

במקרה כזה תוכלי לבקש מהמורה שתשוחח עם טל שיחה אישית ולנסות להבין ממנו מה קשה לו ביותר, כי ייתכן שעצם התייחסותה של המורה לקושי שלו הוא ירגיש הקלה גדולה שהוא מורגש ומקבל תשומת לב. יתכן שיוכל לקבל מהמורה הקלות לפי הצורך.

מעבר לזה המעורבות שלך בנושא ביחד ובשיתוף עם המורה תעזור לטל להרגיש שאת נמצאת בשבילו ומבינה אותו והמטרה המשותפת שלכם היא לעזור ולסייע לו.

 הכותבת היא יוקי ששון, ביתא - ליווי והנחיית תהליכי שינוי בהורות