עכשיו הזמן לחזור לשגרת אכילה בריאה, shutterstock

אחרי החגים זה עכשיו!

קינמון הוא אבקת פיות, גזר הוא בכלל גיבור על. יש כמה טריקים קטנים שיכולים לגרום לילדים שלכם לאכול בריא יותר. ככה תחזירו אותם למסלול תזונה בריאה

המשפט "החופש הזה עולה לנו המון" נשמע בדרך כלל בהקשר של עלות כלכלית של הקייטנות, הבילויים והפסד ימי העבודה של ההורים, אך פעמים רבות הוא עולה המון מבחינת קילוגרמים, שיבוש שגרה והרגלי אכילה שהילדים ואנו ההורים הצלחנו לבסס ויכול לעלות בבריאות.

בחום, באינטנסיביות, בג'ינגול בין כל המשימות וכשיוצאים לבילוי במקום שיש בו רק ברד ונקניקיה בלחמניה, גם כוהנות התזונה הגדולות ביותר בימי גן ולימודים עלולות לאבד את זה.

אז מה שהיה היה ועכשיו איך חוזרים לשגרת אכילה יותר מאוזנת ובריאה?

להכניס לבית אוכל אמיתי

יש הרבה סוגי תזונה. מטבעונות ועד פליאו, בלי פחמימות, ללא גלוטן או סוכר או תפריט שנגזר מנוכחות צליאקים או רגישי לקטוז בבית. מה שמשותף לכל הז'אנרים התזונתיים זה שהם צריכים להתבסס על אוכל אמיתי לבריאות בראש ובראשונה. מה זה אומר בפועל? לקרוא רכיבים על אריזות המוצרים ולבחור כאלה שאפשר לזהות. פחות מרכיבים עם מספרים ואותיות (בדרך כלל e ) . זה נשמע אולי קטנוני, אך מספרי הe- ברשימת הרכיבים הם חומרים מייצבים, משמרים, חומרי טעם וריח. רובם משבשים את חילוף החומרים שלנו ושל הילדים הקטנים שלנו. אלה שאנחנו הכי חפצים ביקרם. חלק מהוחמרים הללו גם אחראים לרמת הקשב והריכוז, לכאבי בטן וראש ועוד.

הלחם לכריך שקונים בסופר - זה שכתוב עליו חיטה/ שיפון מלא, אינו פותר אותנו מלהציץ ברשימת הרכיבים ולוודא שהשטח נקי מחומרים לא מזוהים

רבים מאיתנו, מבררים ועושים תחקיר בטחוני על כל חוג, בייביסיטר, חברמהגן... אבל, הרבה פעמים, דווקא על מה שנכנס להם לפה, על הדלק שלהם אנחנו לא מבררים מספיק.

לדוגמה, הלחם לסנדביץ שקונים בסופר- זה שכתוב עליו חיטה/ שיפון מלא, אינו פותר אותנו מלהציץ ברשימת הרכיבים ולוודא שהשטח נקי מחומרים לא מזוהים.

אז איזה לחם כדאי לקנות? פשוט לקרוא רשימות רכיבים. גם במאפיות יש בדף שהמוכר שולף אם מתעקשים, או באתר האינטרנט אם מדובר ברשת ושם הסיכוי למצוא לחם איכותי יותר גובר. אם כי גם בסופרים ובחנויות טבע ניתן למצוא כאלו.

צאו מהקופסה

 לא תמיד חייבים לחם. גם ככה תזונת רוב הילדים (וההורים) מבוסס על לחם וחיטה. חיטה, גם מלאה, היא אלרגנית ומהונדסת. היא זאת שאשמה הרבה פעמים בנזלות וכאבי הראש. מומלץ לגוון. הנה כמה רעיונות:

* קוואקר/ שיבולת שועל- נפלא לפתוח את הבוקר או לסגור עם דייסת קוואקר את היום. יש בה ריכוז של ויטמיני B העובדים על מערכת העצבים וגורמים לתחושת רוגע, ריכוז ומיקוד. מעולה בפתחו של יום לימודים. מעולה להפרעות קשב וריכוז. והכי כיף- מהיר הכנה: לשפוך על כמה כפות קוואקר מים רותחים. לערבב עם כפית ממרח שקדים או קשיו להקרמה, לחתוך פרי כמו בננה/אגס ואפשר מעך קינמון או צימוקים.

*פירות, שקדים, ירקות - אחלה ארוחת בוקר. אין זמן להכין? לא חייבים לחתוך! לכו על מלפפוני מיני, עגבניות שרי ופלפלונים. גם לארוחת עשר. הילדים יחבבו אתכן.

* קטניות!  גרגרי חומוס או שעועית לימה בכלי נחמד או בקרטון של פופקורן יכולה להיות ארוחת ביניים נחמדה ומשמחת. תתפלאו, מה הכלי או האריזה יכולים לעשות. מה שמביא לטיפ הבא והמשמעותי:

הכל ענין של מיתוג

 שימו לב איך אתם מכינים את המנות של הילד. ירקות או מזון גיבורי על? קינמון או אבקת פיות? גם ענין השיח הוא משמעותי, דברו בתועלות שמדברות אל הילד. בריא לא תמיד מרשים אותו. אבל אם הוא רוצה כח להבקיע יותר גולים או להיות בלרינה זה קלף מנצח!

כאמור, גם אריזה אטרקטיבית רק תוסיף - קופסאות יפות, ירקות בתבניות מאפין חד פעמיים וצבעוניים ליד הכריך, דגלונים בחביתה. תתפרעו!

  • פתק מאמא- אין ארוחה יותר טעימה לארוחת 10 מכזאת שמגיעה עם פתק מאמא. שיהיה יום מוצלח, בהצלחה במבחן, אני אוהבת אותך. אפשר גם פתק מצוייר לילדי הגן.

לא ללחוץ יותר מידי

מומלץ להחליט על קווי גזרה של איזה מזון נכנס לבית, אך לתת לילד בתוך הדבר הזה לבחור את הבחירות שלו אם לאכול או לא, כמה ולמה. מחקרים מראים שהורים שלחצו על ילדיהם לאכול יותר ירקות וניסו לשלוט על התזונה שלו הביאו בסופו של דבר למצב של ילד שצורך תפריט דל רכיבים. הדבר תופס גם להבטחת פרס או קינוח אם הילד יאכל. גם זה, על פי המחקרים, ניסיון לשלוט וללחוץ (*מדובר על ילדים ללא בעית התפתחות ).

דוגמה אישית

שבו לידם לאכול, דאגו בראש ובראשונה לתזונה שלכם. ילדים רואים ומחקים אותנו. וזה מוטמע, גם אם לוקח קצת זמן.

ומחקר מעודד לסיום: בדקו בקרב 700 סטודנטים אמריקאים לאיזה אוכל נחשפו בילדות ומה ההורים שלהם אכלו. נמצא שאוכל שהנחקרים נחשפו אליו בילדותם, גם כזה שלא אהבו אז אבל ההורים נהגו לאכול או שהונח על השולחן... בבגרותם הם נטו להעדיף את המאכל הזה. החדשות הטובות: לא להתייאש! המשיכו להגיש מזונות בריאים גם אם הילד לא נוגע. החדשות הפחות מרנינות: המחקר תופס גם לגבי ג'אנק פוד... אז דוגמה אישית נדרשת כאן.

הכותבת היא אלמוג גולד-רוטנברג. נטורופטית ומומחית לתזונה ואסטרטגיות אכילה