לא פשוט לשרוד שעתיים וחצי, shutterstock

למה אנחנו שונאים להיות "בית מארח"?

אחרי החגים מתאפיינים גם כתקופה שבה אנחנו נדרשים להיות "בית מארח" – לארח ילדים שלא חברים של הילדים שלנו למטרות גיבוש. ככה תצלחו את המפגש

אם גם אתם התבקשתם על ידי המורה או הגננת לארח ל"בית חם" או "בית מארח" כחמישה ילדים שאתם לא מכירים ויתכן גם שלא רוצים להכיר, אז כדאי שתמשיכו לקרוא.

הסיוט הזה שמגיע מייד אחרי סוכות הוא אחד הדברים היותר מעצבנים שמפילים המורים או הגננות על ההורים. בין כל הבקשות המעצבנות של תחילת השנה: לקנות עטיפה אדומה למחברת עברית במקום כחולה כי למורה לא בא טוב כחול, לקנות חוצצים מאד ספציפיים, איזו חוברת ששכחו לציין בתחילת השנה או דבק נצנצים -  רק עכשיו שהתחלתם להתאושש מהמטלות, באה זו.  מדובר, למעשה, בהפעלה כמו ביום הולדת, רק שאסור להביא מפעיל. מה זה אומר? שתצטרכו להעסיק ילדים שלא בחרתם ולרוב הם גם כאלו שאין להם קשר לילדים שלכם, במשך שעתיים וחצי בעצמכם.

לרוב, זה נופל על  רק אחד מההורים, כי השני צריך לעבוד או סתם מצליח להתחמק ותחרות סמויה בין ההורים גורמת ללחץ היסטרי – "איך אני מעביר את הזמן במינימום נזק לבית, מינימום נזק לילדים ומקסימום הנאה"?

הילדים, כמובן, משווים ביניהם, אצל מי היה הכי כיף ולכם – לכם, רק בא למות... מניסיון של ארבעה ילדים ולא מעט אירוח מהסוג הזה, אף אחד מילדיי התחבר או לא התחבר עם הילדים שאולצנו לארח בזכות המפגש. בשורה התחתונה, ילדים בוחרים עם מי להיות חברים מתוך ההיכרות שלהם במהלך יום הלימודים ולא כי פתאם גילו אישיות כובשת וקסומה של ילד שלא הכירו במהלך הפעלה של שעתיים וחצי.

אז אם לא הבנתם את זה עד עכשיו – אני ממתנגדיי הרעיון, אבל תמיד הייתי במיעוט. בכל אסיפת הורים בה התחננתי  על נפשי המיוסרת  שיוותרו על הקונספט, קיבלתי בעיקר מבטים זועמים – הרוב, חושבים שזה מגבש. גם בכיתה ד'!!!

וככה, כל שנה, אני מוצאת את עצמי עם חבורה של ילדים, שתמיד ביניהם יש גם כמה ממש מעצבנים  - שמותחים ביקורת על הבית שלי ("מה, אין לכם טלוויזיה בסלון?"), או על אופן הבישול שלי ("אני שונא עוגיות שוקולד צ'יפס, למה אין עוגיות חמאה?"), ששואלים אותי שאלות מעצבנות כמו: "אפשר בבקשה לראות את החדר שינה שלכם?". יש ביניהם גם תמיד כמה ממורמרים, שלא בא להם ולא כיף להם ולא, ולא ולא... ולפעמים יש גם כמה ילדים נחמדים, אבל אם הם נחמדים אז במילא הם חברים כבר של הילדים שלי, אז למה צריך להכריח אותי לארח את כולם יחד?

הייתה שנה אחת שזכורה לי במיוחד, שקיבלתי לארח את המופרעים של הכיתה. את הילד הזה שביום הולדת של הבן שלי שנה קודם מצאתי מחטט במגירה של חדר העבודה שלי ואת הילדה, שכולם שונאים כי היא ממש מרושעת. זו היתה שנת שבירה – השנה בה נשברתי סופית והבית המארח שלנו אירח את כולם במיני גולף. העדפתי לשלם על כולם 35 שקל דמי כניסה פלוס שתיה ושלא יחרבו לי את הבית ואת הנשמה. האמת – זו היתה השנה הכי מוצלחת – כולם היו מרוצים ובחשבון סופי, האירוח במיני גולף היה זול יותר מלקנות דברי יצירה לפעילות בבית.

אז, עד שאני אשנה את העולם ותופעת "הבית המארח", תחלוף, הנה כמה רעיונות איך תעבירו שעתיים וחצי יחסית בכיף ובעיקר גם בזול ושיהיה לכולנו בהצלחה.

משחקי יצירה

ב"משחקי יצירה" מצאתי צמידים מגניבים גם לבנים שאפשר להכין יחד. ביננו,  רק לקרוא את ההוראות ולהבין  איך עושים אותם מעבירים חצי שעה  לפחות. 69.90 שקל

יש להם גם ערכה לעיטור אבנים, שממש נחמד להתעסק איתה ועולה אף פחות – 44.90 שקל

 ערכת יצירה ענקית

ערכת יצירה ענקית ( יח"צ)

 

ב"טויס אר אס" מצאתי  ערכת יצירה ענקית - האמנים הקטנים שלכם ייהנו לעצב יצירות מגוונות לפי טעמם האישי עם מעל 400 חלקים של צבעים, מדבקות, אבנים, רכיבים מתכתיים ועוד.
הסט כולל: 10 יח' דבק נצנצים (5 מ"ל כל אחד), 2 סמנים מטאליים, 8 עפרונות נצנצים, 6 עפרונות מטאליים, 70 מדבקות, 32 מדבקות הולוגרפיות, 30 מדבקות אבני חן, 52 מדבקות נצנצים, 6 גליונות עיצוב ו-200 פאייטים. 69.90 שקל

בספר "ממלכת היצירה" של אלי מאור תמצאו עשרות רעיונות ליצירה, שישמשו אתכם גם בימים הקרים של החורף כשנתקעים בבית. 75 שקל

 ממלכת היצירה של אלי מאור

ממלכת היצירה של אלי מאור ( יח"צ)

 

טיפ קטן : קנו את סנו סושי – מפת ניילון שקופה בגליל לכל עבודות היצירה. מידות הגליל - אורך 20 מטר ורוחב 130 ס"מ. 19-20 שקלים. זה יגן לכם על השולחן.

 ככה תשמרו על השולחן

ככה תשמרו על השולחן ( מוטי פישביין)

 

משחקי חברה

אני אומרת, מה שטוב לקשישים בבית אבות טוב גם לילדים – אפשר להעביר שעתיים וחצי בכיף במשחק בינגו ולדאוג מראש לפרסים קטנים ולא יקרים שתמיד יוצרים מוטיבציה לשיתוף פעולה. עד ה-17.10 משחק כזה ב"טויס אר אס" עולה 39.90 שקל במקום 59.90 שקל.

 בינגו

בינגו (יח"צ )

 

ב-YOLO  מצאתי משחקים של פעם. חבל קפיצה (28 שקל), גולות (49 שקל), קלפי ענק (39 שקל) או דוקים (39 שקל) – אם אנחנו נהנינו מהם כשהיינו ילדים אין סיבה שהם לא יהנו מהם גם עכשיו.

אפייה, בישול

מצאתי את קולקציית צלחות הכלבלבים של Corelle מבית קורנינג, שהיא מקסימה מכמה סיבות – הצלחות לא שבירות, אפשר לצייר עליהם בטושים ואחר כך למחוק ואחרי שהילדים הולכים הצלחות יכולות לשמש אתכם כצלחות לעוגה מקסימות. אז אם אתם מתכננים לאפות יחד, להכין פיצות או כל דבר דומה, תנו להם טושים ושייהנו לצייר על הצלחת.  מחיר: 49 ₪ לצלחת.

"הסדנא המתוקה שלי", של  "דיאמנט צעצועים", היא גם ערכה מקסימה להכנת סוכריות על מקל מבצק סוכר. רק אל תבקשו רק אישור מההורים לכל המתוק הזה... סוג של שאלת קיטבג. מחיר: כ-49 שקל

 לאכול אותיות ומספרים

לאכול אותיות ומספרים ( אפרת אשל)

 

יש ל"עלמה" אותיות אכילות ומספרים אכילים שאיתם אפשר לקשט יחד עוגות וקינוחים ולכתוב על כל אחד מהם את שם הילד. כ-19.90 שקל