טיפול בסוכרת הריונית ימנע את מרבית הסיבוכים, shutterstock

האם ההיריון שלך מתוק במיוחד?

כעשרת אלפים נשים בישראל מאובחנות מדי שנה עם סכרת היריון. הנה כל מה שאת צריכה לדעת בנושא

סוכרת הריונית היא אחד מסיבוכי ההיריון השכיחים ביותר. בישראל מאובחנות מידי שנה כ-10,000 נשים בהריון עם סכרת הריונית, שיעור שמהווה כ- 6% מכלל הלידות בארץ. אבחנה של סוכרת היריון גורמת, בדרך כלל, לחשש מפני ההשלכות האפשריות של האבחנה על מהלך ההיריון ותוצאותיו. למרות החששות המתעוררים, חשוב לדעת שהיריון עם סכרת היריונית שמאובחנת ומטופלת כראוי, יסתיים בדרך כלל, עם תוצאות טובות לאם וליילוד בדומה להיריונות בסיכון נמוך, ללא סוכרת היריונית.

מהי סוכרת היריונית ?

סוכרת הריונית היא מצב של חוסר איזון ברמות הסוכר, המתגלה לראשונה בהיריון אצל נשים ללא סוכרת טרום הריונית (סוכרת מסוג 1 או סוכרת מסוג 2, שנקראו בעבר "סוכרת נעורים" ו"סוכרת מבוגרים"). בנשים עם סוכרת הריונית, ערכי הסוכר יהיו גבוהים מהצפוי בהיריון במצב של צום ולאחר הארוחות.

חשיבות האבחון והטיפול

שיעור הסיבוכים האימהיים והעובריים גבוה יותר בנשים עם סוכרת היריונית. אצל האם, סוכרת היריונית עלולה לגרום לעלייה בשכיחות ניתוחים קיסריים, רעלת היריון (המתאפיינת בעליית לחץ דם והפרשה של חלבון בשתן) ולהגדלת הסיכון לפתח סוכרת מסוג 2 ("סוכרת מבוגרים") בהמשך החיים. אצל העובר, סוכרת הריונית כרוכה בעלייה בשכיחות של משקלי לידה גבוהים, סביב ארבעה ק"ג ויותר (עובר מַקרוזומי). לידות של עוברים במשקלים גבוהים מעלות את הסיכון לניתוח קיסרי, ללידה מכשירנית (ואקום או מלקחיים), ולקושי בחילוץ הכתפיים של העובר לאחר יציאת הראש ("פרע כתפיים") – קושי שעלול לגרום לנזק לטווח ארוך ליילוד.

יילודים של נשים עם סוכרת היריונית נוטים יותר לפתח ערכי סוכר נמוכים מהרצוי (היפוגליקמיה) וצהבת של היילוד מיד לאחר הלידה. בטווח הארוך ליילודים אלו נטייה מוגברת להשמנה וסוכרת

יילודים של נשים עם סוכרת היריונית נוטים יותר לפתח ערכי סוכר נמוכים מהרצוי (היפוגליקמיה) וצהבת של היילוד, מיד לאחר הלידה. בטווח הארוך ליילודים אלו נטייה מוגברת להשמנה וסוכרת. טיפול בסוכרת הריונית ימנע את מרבית הסיבוכים שהוזכרו, הן אצל האימא והן אצל העובר, ומכאן החשיבות הרבה בביצוע בדיקת סקר לסוכרת היריונית ובטיפול ומעקב קפדניים.

כיצד מאבחנים סוכרת היריונית ?

כל הנשים ההרות עוברות בין שבוע 24-28 בדיקת סקר לסוכרת הריונית, על ידי העמסת סוכר של 50 גרם (ללא קשר לארוחה האחרונה) ובדיקת רמת הסוכר בדם שעה לאחר מכן. כאשר התוצאה המתקבלת היא ערך של 140 מיליגרם לדציליטר ומעלה, יש להשלים בדיקה אבחנתית של העמסת סוכר של מאה גרם. הבדיקה כוללת בדיקת סוכר בצום ועוד שלוש בדיקות דם נוספות כעבור שעה, שעתיים ושלוש שעות מהעמסת הסוכר.

סוכרת הריונית תאובחן אם יימצאו בבדיקה זו שני ערכים גבוהים של סוכר מעל ערך הסף. בנשים עם ערך בודד גבוה, לא תאובחן סוכרת הריונית (ברוב המקרים), אך גם הן תזדקקנה למעקב קפדני יותר מהרגיל. בקרב נשים עם גורמי סיכון לסוכרת הריונית (השמנה, סוכרת היריונית בהיריון הקודם, יילוד קודם מעל 4 ק"ג או הפרעה ידועה באיזון הסוכר לפני ההיריון) יש לבצע העמסת סוכר כבר בתחילת ההיריון.

 לפעמים לא כדאי להיות מתוקה כל כך

לפעמים לא כדאי להיות מתוקה כל כך ( shutterstock)

 

 

כיצד מטפלים בסוכרת היריונית ?

לאחר אבחנה של סוכרת היריונית יש לפנות לייעוץ דיאטנית לקבלת תפריט מותאם אישית. המטרות העיקריות של הדיאטה הן לשמור על ערכי סוכר תקינים ולאפשר עליית משקל מתאימה של האם לאורך ההיריון, כדי להבטיח גדילה תקינה של העובר. הדיאטה תכלול בעיקר פחמימות ושומנים ומעט חלבונים. הקלוריות יחולקו לאורך היום לשלוש ארוחות גדולות ושלוש ארוחות ביניים (הקרויות "חטיפים").

לאחר דיאטה מותאמת של שבוע עד שבועיים, יש להתחיל למדוד באופן עצמאי את ערכי הסוכר בעזרת מד סוכר (גלוקומטר). בתחילה יש למדוד כשבע מדידות יומיות, ובהמשך, בהתאם למידת האיזון וסוג הסוכרת, ניתן להסתפק בארבע מדידות יומיות. מרבית הנשים עם סוכרת היריונית יגיעו לאיזון בעזרת דיאטה בלבד. סוכרת מסוג זה נקראת "סוכרת היריונית A1". רק ב-25-15 אחוז מהמקרים הדיאטה לא תגרום לאיזון מספק של ערכי הסוכר ויהיה צורך בטיפול תרופתי. סוכרת מסוג זה נקראת "סוכרת היריונית A2". פעילות גופנית מתונה, אם לא קיימת התוויית נגד לכך בשל סיבוך הריוני כלשהו (היריון תאומים, קיצור צוואר הרחם וכד'), עשויה לתרום לשיפור באיזון הסוכר בהיריון.

טיפול בסוכרת היריונית מסוג A2

אפשרויות הטיפול התרופתי הן כדורים הגורמים להורדת ערכי הסוכר ולשיפור פעילות האינסולין בתאים, או  אינסולין. שתי צורות הטיפול נחשבות ליעילות באותה מידה ויכולות לשמש כטיפול ראשוני (לאחר שדיאטה אינה מספיקה).הבחירה בין טיפול בכדורים לבין טיפול באינסולין קשורה להעדפה של הרופא המטפל והמטופלת ולמשתנים נוספים, שבהם יש לדון לפני קבלת החלטה על צורת הטיפול.

כיצד נדע שהסוכרת מאוזנת היטב?

לאחר החלטה על צורת הטיפול (דיאטה בלבד או דיאטה בשילוב כדורים או אינסולין) יש צורך להמשיך ולעקוב אחר רמות הסוכר לאורך היום, בעזרת מד הסוכר (הגלוקומטר). המדידות יבטיחו את העלייה המתונה המומלצת במשקל האם ויאפשרו להתאים את המינון התרופתי לשינויים הפיזיולוגיים המתרחשים עם התקדמות שבועות ההיריון. הערכת המשקל של העובר, באמצעות אולטרסאונד והתרשמות קלינית של הרופא, גם היא מדד למידת איזון הסוכרת בהיריון וחשוב שתיעשה במהלך הטרימסטר השלישי. ניטור שגרתי של דופק לב העובר ("מוניטור") אינו נדרש בקרב נשים הרות עם סוכרת היריונית מאוזנת היטב והוא נתון לשיקול דעת של הרופא המטפל.

האם יש צורך להקדים לידה?

ההחלטה על משך ההיריון המומלץ לנשים עם סוכרת היריון מושפעת ממידת איזון הסוכר ומהדרך שבה היא מושגת (דיאטה בלבד או דיאטה בשילוב טיפול תרופתי); מהמשקל המוערך של העובר (הערכה בעזרת אולטרסאונד והערכה קלינית של הרופא); ומקיומם של גורמי סיכון נוספים (כגון יתר לחץ דם או מחלות אחרות).

בקרב נשים עם סוכרת היריונית המאוזנת היטב על ידי דיאטה בלבד, ניתן בדרך כלל להמתין להתחלת לידה באופן עצמוני (ספונטני) עד שבוע 41 להיריון. בקרב נשים שאצלן סוכרת ההיריון מאוזנת בעזרת תרופות (כדורים או אינסולין), ההמלצה היא לשקול השראת לידה (יילוד יזום) סביב השבוע ה- 39 להיריון. לידה נרתיקית מקובלת בקרב נשים הרות עם סוכרת היריונית עד להערכת משקל של 4.2 קילוגרם. במשקלים גבוהים יותר ההמלצה היא לידה בניתוח קיסרי. ההחלטה על אופן ועיתוי הלידה תתקבל לאחר דיון בין היולדת לרופא המטפל, תוך שקלול כל המאפיינים הפרטניים של המקרה.

ומה קורה לאחר הלידה?

בקרב מרבית הנשים, ההפרעה באיזון הסוכר חולפת לאחר הלידה. 12-6 שבועות לאחר הלידה יש לבצע העמסת סוכר, דרך רופא המשפחה, כדי לשלול מצב של סוכרת או טרום סוכרת. במקרים של טרום סוכרת, שינוי באורח החיים (דיאטה, פעילות גופנית ולעתים טיפול תרופתי) עשוי להקטין את הסיכון להתפתחות סוכרת בהמשך. במקרים שבהם תאובחן סוכרת, טיפול תרופתי יפחית את הסיכון לסיבוכים לטווח הארוך. ההיריון יכול להוות "חלון הזדמנויות " לשיפור המצב הבריאותי לטווח ארוך.

הכותבת היא ד"ר דורית רביד – רופאה אחראית במחלקת יולדות, מרכז רפואי מאיר כפר סבא