הידעתם שחיטה מלאה היא כמו סופרמן עם גלימה?, shutterstock

בישול זה משחק ילדים – עשרה כללים לבישול בריא עם ילדים

ספרו לילדים שאוכל בריא ישפר את הביצועים שלהם בחוג בלט או כדורסל. תנו שמות משעשעים למנות... כל הדרכים לשכנע את הילדים לאכול בריא

כמו הדלק למכונית והקיטור לרכבת, האוכל שלנו מהווה את הדלק לגופינו ואת אבני הבניין הצמיחה והגדילה של ילדינו. תזונה היא רפואה מונעת וילדים שאוכלים מאכלים בעלי ערך תזונתי מוסף בילדותם בהחלט מגדילים את הסיכויים להיות בריאים בבגרותם.

הכל טוב ויפה אבל איך מתחילים ומשכנעים שבריא זה גם טעים?

 1. מסבירים – ידע זה כח - ילדים אוהבים סיפורים והסברים, שתפו אותם בהסברים וספרו להם סיפורים על כמה האוכל שהם אוכלים משפיע להם על החשיבה וביצועים קוגניטיביים אפילו הצלחה בבחינות. מזון יכול לשפר ביצועים של פעילות גופנית כמו כדורסל, כדורגל ובלט. 
 2. עורכים קניות משותפות– ילדים אוהבים שמשתפים אותם, אפשר לשתף אותם כבר מהתחלה: הכנת רשימת קניות, החלטה משותפת על המנות לארוחה, הליכה ורכישה משותפת לסופר. זו יכולה להיות פעילות אחר צהרים משותפת ומהנה, שבסופה ארוחה משפחתית נעימה. שיתוף בהכנות ובהכנת הארוחה  מהווה  אסטרטגיה יעילה לקידום בריאות בבית בקרב הילדים ושאר בני המשפחה.
 3. יוצרים אוירה נעימה מכריזים על ארוחת "השף המשפחתי" – אחרי שערכנו קניות ובחרנו מהם המנות להכנת הארוחה, ובכדי להכניס אוירה נעימה ורגועה מכריזים  על שף וסו שף לארוחה. אם רוצים מתלבשים בהתאם בכדי להכניס לתפקיד במלואו. מחליטים שלא מתרגשים מלכלוך ובלאגן שנוצרים כתוצאה מההחלטות כל אלו ינוקו בתום ההכנות.
 4. מעניקים עצמאות בהכנה – מחלקים משימות ומתחילים בהכנה. קצוץ ירקות לסלט, ערבוב ביצים להכנת חביתה, מעיכת אבוקדו להכנת סלט, טחינת גרגירי חומוס להכנת ממרח, סדור שולחן וכל משימה שעולה בדעתכם פשוט העניקו את הסמכות לילדים. מדובר במשימות פשוטות שילדים אוהבים להתנסות ומעניקים להם תחושה של בגרות ועצמאות.
 5. משחקים וצוחקים - גם כאשר מדובר בצריכת מזון מומלץ להוסיף משחק והומור. לדוגמא מתן שמות משעשעים ומצחיקים למנות: במחקר שנערך בבתי ספר נבדקה השפעת מתן שמות משעשעים לירקות מבושלים, ונמצא כי צריכת מנות של ירקות מבושלים בעלי שמות משעשעים בקרב ילדי בית הספר גדלה בכ-99% במהלך שני חודשי המחקר, לעומת ירידה של כ-16% בכמות מנות הירקות עם השמות הבנאליים. אפשר גם לחוד חידונים כמו לדוגמא, מה מעניק את הצבע הירוק לעגבנייה (ליקופן)? חיטה עם הקליפה - חיטה מלאה היא כמו סופרמן עם _____ (גלימה) וכו'.
 6. מבשלים ומכינים במשותף - ילדים השותפים להכנת האוכל יחד עם הוריהם הם בעלי מודעות גדולה יותר לערך התזונתי של המזון, למקורו של המזון ולערך הקלורי שלו. במחקר שנערך בקנדה בקרב תלמידי בית ספר יסודי נמצא כי שילוב הילדים בהכנת ארוחות ביתיות פשוטות ובריאות הוביל לשיפור בצריכה של ירקות ופירות. ממצאים דומים נמצאו במחקר קנדי נוסף הראה כי כאשר הילדים מעורבים בהכנת הארוחה, צריכת הירקות גדלה בצורה משמעותית (עד ל-76% יותר בצריכת סלט ירקות).
 7. מקפידים על הגשה יפה ומגרה - לצורת ההגשה של הארוחה יש השפעה מכרעת על העדפותיהם של ילדים. אופן חיתוך ירקות, אופן הגשת המזון בצלחת, מפת שולחן יפה, מפיות צבעוניות וצלחות מאוירות כל אלו יכולים להשפיע על ההתקבלות של הארוחה. במחקר שבוצע במזנוני בתי ספר הוגשו ירקות בסגנונות הגשה שונים: בצורתם השלמה או כפרוסות/ מקלות/ דמויות (כוכבים למשל). נמצא כי לצורה הייתה השפעה רבה על צריכת הירקות; ילדים העדיפו בבירור את הירקות החתוכים ולא בצורתם השלמה, כאשר צורת הדמויות הייתה האהובה ביותר.
 8. מעניקים דוגמה אישית – כהורים ומחנכים חשוב שנראה דוגמא אישית בכל הקשור לתזונה בריאה. הדוגמא האישית חזקה הרבה יותר מכל הסבר מילולי, וחשוב מאוד שתהיה הלימה בין מה שאנחנו אומרים לילדים, לאופן שבו אנו מתנהגים. ילדים נוטים לחקות את ההורים/ המחנכים, ולכן ככל שנגוון עם מזונות בריאים כך ייטב.
 9. חושפים למזונות חדשים - אל תתייאשו בכל הקשור למזונות חדשים – גם אם מגישים מזונות חדשים שילדים נרתעים ולא מוכנים להתנסות. המשיכו להגישם בזמן הארוחה ולעודד את התנסות הילדים אפילו אם מדובר בטעימה קטנה. כל התנסות היא חשובה. מחקרים מלמדים על חשיפה של לפחות 20 טעמים למזונות חדשים. 
 10. יושבים יחד סביב שולחן עם כל בני המשפחה – ארוחה משפחתית משותפת היא חשובה לזמן האיכות אבל גם לבריאות במשפחה. מחקרים מלמדים כי לארוחה משפחתית השפעה חיובית על משקל הילדים – במשפחות שבהם אוכלים ארוחות משותפות יש סיכון מופחת לעלייה במשקל ולהשמנה בקרב הילדים ובני הנוער במשפחה. ויתרה מזאת,  הילדים צורכים יותר רכיבים תזונתיים חיוניים; במשפחות שבהם מקפידים על ארוחה משפחתית קבועה הכוללת ירקות, פירות, דגנים מלאים, סיבים תזונתיים, ויטמינים ומינרלים לרבות סידן, ילדים צורכים יותר רכיבים
 11. מועילים לבריאותם.


   
   

              

הכותבת היא  הדס יריב (M.Sc, MBA), מנהלת תחום בריאות בחברת מבושלת