הרבה הורים לא מנצלים את הטבות המס המגיעות להם, shutterstock

מזל טוב! הפכת להורים? מגיעות לכן הטבות מס

יש לכם ילד בחינוך המיוחד? מגיע לכם החזר מס. מגיע לכם החזר גם אם עשיתם ביטוח חיים לצורך משכנתא. אז מה עוד מגיע לכם ואתם לא יודעים?

בואו של ילד לעולם משנה המון דברים - את הסטטוס שלכם מזוג למשפחה, את סדר היום שלכם וגם את נקודות הזכות המגיעות לכם במס הכנסה. הטבות מס הן הדרך של המדינה להקל את נטל המס המוטל על הורים העובדים כשכירים, אבל גבייה עודפת של מיליארדי שקלים בכל אחת מהשנים האחרונות מוכיחה כי הורים רבים אינם מנצלים את ההטבות המגיעות להם.

מזל טוב! נולדה לכם הטבת מס

הרפורמה בנקודות הזיכוי ממס שזכתה לשם "נטו משפחה" הובילה לתיקון אפליה בנקודות הזיכוי. אם בעבר רק האם קיבלה נקודות זיכוי בגין תינוק שנולד, מאז כניסת התוכנית לתוקף בשנת 2017, גם האב וגם האם זכאים ל-1.5 נקודות זיכוי לחודש, בשנת המס בה הילד נולד.  בשנת המס העוקבת ועד לשנת המס בה הילד יחגוג את יום הולדתו החמישי, כל אחד מההורים יהנה מ-2.5 נקודות זיכוי מס לחודש. חישוב הנקודות ניתן עבור כל ילד בנפרד. יש לכם 3 ילדים? אתם זכאים לנקודות זיכוי עבור כל אחד מהם.

חשוב לציין ששינויי סטטוס כגון גירושין או הורות יחידנית, יכולים אף הם להתבטא בנקודות הזיכוי שתקבלו. ההורה הגרוש או היחידני, שהילדים נמצאים בחזקתו, מקבל נקודת זיכוי נוספת בשל סטטוס זה (שאינה מותנית במספר הילדים, או מצטברת לפי מספרם).

גם במקרה בו האישה מחליטה שלא לחזור למקום העבודה מרצונה או כיוון שפוטרה, והיא חותמת אבטלה, היא תמצא זכאית להחזר מס בגין תשלום מס עודף

למה זה בכלל משנה לי?

ניקח לדוגמא אם ל-2 ילדים מעל לגיל שנה ומתחת לגיל 5. בהיותה אישה היא זכאית ל-0.5 נקודת זיכוי ול-2.25 נקודות על היותה תושבת ישראל. בגין שני הילדים היא זכאית ל-5 נקודות זיכוי. שווי כל נקודה הוא 216 ש"ח, ולכן ההנחה שלה במס מגיעה ל-1,674 ש"ח לחודש.

יצאת לחופשת לידה של חצי שנה? כנראה שמגיע לך החזר מס

חישוב המס הוא חישוב שנתי, ולכן במקרים בהם אין רצף תשלומים או יש שינויים שמתרחשים במהלך השנה (כמו למשל לידת ילד), נוצר מצב בו שולם עודף מס ולכן הסיכוי לזכאות להחזר מס עולה. אבל, לאחר לידת ילד יש מקרים מאד מובהקים שבהם מגיע החזר מס הכנסה, כמו למשל במקרה בו חופשת הלידה מוארכת.

חופשת הלידה הרשמית בישראל נמשכת 14 שבועות, אך נשים רבות בוחרות להאריך את החופשה כחל"ת, ולהישאר עם התינוק בבית למשך כ-3 חודשים נוספים. גם במקרה בו האישה מחליטה שלא לחזור למקום העבודה מרצונה או כיוון שפוטרה, והיא חותמת אבטלה, היא תמצא זכאית להחזר מס בגין תשלום מס עודף.

איך הבית שקנית מזכה אותך בהחזר מס?

במקביל להרחבת המשפחה, רוב ההורים הצעירים רוכשים גם את הדירה שבה יגדלו את ילדיהם. הרכישה הזו מלווה בדרך כלל במשכנתא, שאולי מוסיפה התחייבות לתקציב המשפחתי, אך גם הזדמנות נוספת, שרוב האנשים לא יודעים עליה, לקבלת החזר מס:

לקיחת משכנתא מותנה ברכישת ביטוח חיים וביטוח מבנה. עבור ביטוח החיים למשכנתא ניתן לקבל ניכוי מס בשיעור של עד 25% מגובה הפרמיה השנתית. מי שלא ממש את הניכוי בזמן אמת, יכול לבקש בעבורה החזר מס של עד 6 שנים אחורה.

 מגורים באזור עדיפות לאומית למשך שנה לפחות, מזכים אף הם בזיכוי מס ששיעורו נע בין 7-20%. מי שלא ממש את זכותו, יכול אף הוא להגיש בקשה להחזר מס, עד 6 שנים אחורה, וליהנות מהחזר שיכול להגיע לעשרות אלפי שקלים.

האם יש עוד החזרי המס שלא ידעת שמגיעים לך?

בתור הורה ושכיר, יש עוד לא מעט סעיפים שעבורם מגיע לך החזר מס. כך למשל, הורה לילד המאובחן כבעל הפרעות קשב וריכוז או לקות למידה חמורות, המחייבות אותו ללמוד במסגרת חינוך מיוחד, זכאי להחזר מס שיכול להגיע לסכום של מעל ל-5,000 ש"ח לשנה, רק על סעיף זה.

אחת הבעיות עם הטבות מס היא שהן כתובות בשפה מסורבלת. מי שאינו איש מקצוע מתקשה להבין מי זכאי להן ועד כמה הן שוות, ובמהלך יום עבודה אין זמן לקפוץ למחלקת הנהלת חשבונות ולברר האם צעד שעשית מזכה בהטבת מס. קיימת אפשרות להגיש בקשה להחזר מס באופן עצמאי, אבל גם במקרה כזה, היכולת לברר האם החזרים שלא מוכרים לך מתפספסת.

רוב השכירים בכלל, ורוב ההורים השכירים בפרט, משלמים עודף מס, אפשר לקבל הרבה ממנו בחזרה כשיודעים על אילו סעיפים לבקש.   

הכותב הוא רפי זיתוני, מנכ"ל כספית החזרי מס,  חשבונאי ויועץ מס מוסמך https://www.caspit.org/