חשוב לזכור שהילד אינו אשם בקשיים שלו, shutterstock

רוצים לשנות את התנהגות הילד? תתחילו להתאמן בלחשוב

מסתבר, שאימון מחשבתי להורים משפיע על התנהגות הילדים ויכול לתרום בעיקר לילדים עם קשיים התנהגותיים. אז תתחילו לחשוב חיובי

כהורים יש לנו תפקיד מרכזי בעיצוב תפיסתו האישית של ילדנו והדימוי העצמי שלו. האם הוא רואה את עצמו ככישלון או כהצלחה. באפשרותנו לסייע לו להתמודד עם הקשיים המאפיינים ילדים החווים קשיים התנהגותיים כגון הפרעות קשב,  OCD  וכו' ולסייע להם לבצע שינויים בהתנהלות ובהרגלי החיים על מנת שיוכלו להתמודד עם קשיים ומכשולים שונים.

חינוך הילדים עם קשיים התנהגותיים הוא תהליך ארוך ולא פשוט, כשלא פעם שיטות ההורות המקובלות לא מניבות תוצאות. ההתמודדות עם חוסר הסבלנות והגמישות, הסחות הדעת, קשיים רגשיים וחרדות, היא לא קלה. חשוב להבין שלאופן החינוך יש השפעה רבה על ההתנהגות של הילדים ויכולתם להתמודד עם המגבלות וחשוב להתאים אותו לצרכיהם כדי להקל עליהם, על הסביבה ועלינו בהתנהלות היומיומית.

משפטים כמו " לא בא לי", "אני משחק במחשב עכשיו", "הכנתי שיעורים בכיתה" הופכים להיות שכיחים ופעולות רוטיניות כגון, רחצה, ארגון תיק לביה"ס משעממות אותם והופכות למאבק בינם לבין ההורים. תופעות כמו דיבור מרובה, תזוזה וחוסר מנוחה ושכחה אופניים לבעלי הפרעות קשב.

היכולת שלנו לסייע לילדנו עולה על מאמן ,פסיכולוג או מטפל רגשי הפוגש אותו לפגישה שבועית מאחר שאנו ההורים חיים עם ילדנו ומתראים עימם פרקי זמן ממושכים ויכולים להוביל בעזרת יצירתיות ומוטיבציה גבוהה להצלחה באימון ההתנהגותי. ילד בעל הפרעות קשב וריכוז הינו בעל כישורים ויכולות רבות ככל הילדים ויכול להיות מבוגר מצליחן, פורץ דרך ומוביל. בידי ההורים האפשרות לסייע לו להתגבר על המכשולים, לחוות הצלחות ולחוש אהוב ובעל דימוי חיובי. חשוב לזכור שהילד אינו אשם בקשיים שלו ושביכולתנו לסייע לו להתמודד עם שגרת חייו!

ילד בעל הפרעות קשב וריכוז הינו בעל כישורים ויכולות רבות ככל הילדים ויכול להיות מבוגר מצליחן, פורץ דרך ומוביל. בידי ההורים האפשרות לסייע לו להתגבר על המכשולים

 נורית לוי, שנקראה לאסוף את בנה שאובחן כבעל קשיים התנהגותיים  מדי יום במהלך יום הלימודים בשל התנהגותו, הבינה שעליה לעזור לו לחולל שינוי בדפוסי ההתנהגות שגיבש ולנצל את כישוריו.

נורית החליטה לצפות בבנה בשיעורים בביה"ס ולבדוק דפוסים שחזרו על עצמם. היא בדקה תבניות התנהגותיות של בנה ושלה כהורה וחקרה כיצד ניתן  לשנות את התבניות האלו במטרה להגיע למטרות שהציבה לעצמה כהורה ולבנה.

נורית גילתה שתגובות וההתנהגויות החוזרות הן תבניות. כל מה שנכנס לתבניות אפשר "לשבור" ובכך ליצור הרגל, תגובה או התנהגות חדשה. נורית בנתה שיטה בשם,"שיטה לבית שקט ורגוע", שבזכותה בנה סיים תיכון עם בגרות מלאה והתגייס לצה"ל.

עקרונות שיטת "בית שקט ורגוע" כוללים 6 מרכיבים העוזרים להתמודד עם אתגרי החיים היום יומיים, סדר המרכיבים יכול להשתנות מילד לילד:

  1. מסוגלות

מזכירים לילד את החוזקות והיכולות שלו, את הערך שלו בעיני משפחתו, מהם ישאב כוח. דוגמא: אתה חבר טוב, יצירתי וממציא משחקים, בעל חוש הומור וידע נרחב בכל מיני נושאים.אתה כדורסלן ושחיין מצטיין. כאשר אנו מתמללים את הדברים אנו עוזרים לילד להסתכל היטב ובמימדים הנכונים. "יש לך כל כך הרבה יכולות וכישורים וכשחברים לא מאפשרים לך לשחק עימם, מצא  את החבר שעמו תוכל לשחק ותזכור תמיד את יכולתך ושאנו בבית מאמינים בך".

  1. אחריות 

  ראשית חשוב שהילד ירצה לשנות את המצב. יכול להיות שהרווח שלו בלהשתמש באלימות כלפי חבריו עולה על כל החלופות האחרות. במידה ולא טוב לו והוא מעוניין לשנות את המצב, על הילד לקחת אחריות על הבחירות שלו תוך הבנה שיש מחיר לכל בחירה. אחריות על התגובות שלו ועל כך שעליו להשתמש בכלים שהוא מקבל בבית ו/או בטיפול כזה או אחר.

  1. יצירתיות 

להכין את הילד לאופן התמודדות יצירתי עם מענה שמכעיס וגורם לו תסכול. ילד כל כך חברותי ויצירתי שמצחיק את אחותו הקטנה וממציא משחקים, בוודאי יכול לחשוב על חשיבה "יצירתית" . אם לא מאפשרים לו לקחת חלק במשחק, הוא יכול להמחיז להם את המשחק באופן הומוריסטי, לשבור את הקרח שקיים ביניהם.

  1. ערכים 

הילד יזכור וידע אלו ערכים מקובלים בביתו ,ערכים כגון לדבר בכבוד אחד לשני ולא להעליב, לכבד את הזמן והלו"ז של בני הבית ולאפשר מרווח נשימה בין פעילות לפעילות. חשוב לראות את הילדים ואת מכלול הצרכים ולגרום להם לראות אותנו ההורים.

  1. גבולות 

כל אדם צריך לדעת מה הם הגבולות שלו כדי שהאחרים יוכלו לכבד את הגבולות שלו. אם הילד מרגיש שהוא אינו מסוגל לספוג עוד עלבונות, עליו לזהות את הגבול ולקחת אחריות ולעשות כל מה שיעזור לו באותו הרגע להירגע. במסגרת ביה"ס יש לו מספר אפשרויות : לצאת מהכיתה ל-5 דקות, לזמזם שיר, לשוחח עם אחד המורים ועוד.

  1. אימון 

לשנות הרגלים זה אפשרי ולא משנה עם איזה אתגר הילד מתמודד. יחד עם זאת, מדי פעם (התדירות תלויה במשך הזמן שעובר מהשינוי) ההרגל הישן קיים בתודעה של הילד, לכן מאד חשוב "להחליף" את ההרגל השלילי בחיובי ולהתאמן. אם "נופלים" לא נורא, "עולים" חזרה להרגל חדש. תאמנו את ילדיכם לתאר את הדברים הטובים שקרו לו במהלך היום ואח"כ להמשיך לדברים הטובים פחות, כך אנו משנים את החשיבה השלילית האוטומטית וכך הילדים לומדים להתמקד ביכולות במה שיש וקיים. מטרה שמצליחים להשיגה מובילה למטרה או אתגר חדש. חשוב לעבור הלאה כי הדברים לא מסתדרים מעצמם והמטרה הגדולה היא שהילד יתפקד בערוץ החיים האמיתיים הכי טוב שאפשר ויגיע להכי טוב שהוא יכול ולרוב מדובר במספר אתגרים להשגה. אתגרים שלנו כהורים ושל הילדים.

הכותבת הינה  נורית לוי, מפתחת השיטה "בית שקט ורגוע".

 לוי, בעלת תואר ראשון בניהול וכלכלה, מאמנת אישית וקהילתית, מאמנת  CBC התנהגותי קוגניטיבי ואימון ADHD,  אימון נוירולוגי, הנחיית קבוצות הורים וצוותי חינוך, מפתחת תוכניות לרשויות ומשרד החינוך ומומחית במניעת התנהגויות מפריעות ילדים ונוער.

לוי עשתה הסבה מתפקיד בכיר בעולם הכספים  לתחום החינוך ההתנהגותי בעקבות ההתמודדות עם בנה שאובחנו אצלו קשיים התנהגותיים. בשילוב עם לימודים מקצועיים הפכה למומחית באימון התנהגותי ואימון חשיבה. לפני עשור הקימה את "מרכז ההכוונה לבית שקט ורגוע", שמעביר סדנאות הורים, הרצאות וכנסים בכל רחבי הארץ. המשותף לכל הקהלים הוא הרצון לחולל שינוי התנהגותי בילדים ולאפשר להם לחיות את חייהם בעוצמה ולנצל את כישוריהם.

בזכות הצלחות וקידום בני נוער בעיר, נקראה ע"י סגן ראש עיריית ראשל"צ לאמן נוער בסיכון וקבוצת "מכורים נקיים מסמים" , פרויקט שבוצע בהצלחה מסחררת לאחריה נקלטו 85 אחוז מהם בשוק העבודה.

נורית לוי הכוונה לבית שקט ורגוע  והאתר נורית לוי- מרכז הכוונה לבית שקט ורגוע