האם הילד שלכם מוכן לכיתה א'?, shutterstock

עזבו את קורסי ההכנה לכיתה א' - זה לא יעזור לכם

חושבים בחופש איך להכין את הילדים לכיתה א'? אם לא עשיתם את זה מגיל ינקות – אבוד לכם

כולנו כבר מריחים את חופשת הקיץ המתקרבת, וייתכן שחלק מאתנו אפילו קצת לחוצים. ההורים לילדי גן חובה, אלה שעולים בשנה הבאה לכיתה א', מלאים התרגשות וחששות.

איך זה יהיה? האם הוא מספיק מוכן? היא כבר יודעת את כל המספרים עד עשר, אבל אולי זה לא מספיק?

אז להורים האלה, וגם לכל השאר, אני רוצה לספר משהו על עצמי: אני לא מכינה את הילדים שלי לכיתה א'...!

אתם וודאי משפשפים את העיניים ובודקים אם לא התבלבלתם בקריאת המשפט, אז אחזור שוב:

אני לא מכינה את הילדים שלי לכיתה א'. אני לא שולחת אותם לחוג אנגלית לקטנטנים, אני לא בודקת מה הם כבר למדו בגן ואם הם עדיין כותבים את האותיות בכתב ראי, או כבר לא, אני לא קונה להם חוברות עבודה צבעוניות לחופשה  שלפני הרגע הגדול, ובקיצור - אני אמנם מתרגשת וחוששת בדיוק כמוכם אבל - אני לא מכינה את הילדים שלי לכיתה א'.

ומצד שני – הם מגיעים מוכנים, כי מה בעצם מצפה להם בכיתה א'?

מצפה להם מעבר משעות משחק בקוביות ובחול, לשעות ישיבה שקטה ליד שולחן. מצפות להם שתי הפסקות קצרות ביום לימודים במקום הפסקה אחת ענקית. במשך חלק נכבד מהיום מצפים להם התמודדות וסיפוק, הצלחות ואכזבות, ניסיונות וטעויות.

ולמה מצפים מהם בכיתה א'?

מצפים מהם להיות קשובים ולבצע מטלות - חלקן קלות וחלקן קצת יותר מאתגרות, לכבד את הכללים, להצביע ולהמתין בסבלנות, להיות פנויים ללמידה, להתקדם ולהצליח.

לכל הדברים האלה אני מכינה אותם כבר מאז שנולדו - לא רק בגן-חובה ולא רק בחודשיים הארוכים שלפני הראשון לספטמבר.

מתוך מודעות לכך שבחיים בכלל ובעידן שלנו בפרט, מה שקובע את הצלחתנו היא לא כמות הידע שרכשנו אלא מיומנויות החיים שפיתחנו, אני מאמינה שהתפקיד המרכזי שלי כהורה הוא להקנות כישורי חיים
 מתוך מודעות לכך שבחיים בכלל ובעידן שלנו בפרט, מה שקובע את הצלחתנו היא לא כמות הידע שרכשנו אלא מיומנויות החיים שפיתחנו, אני מאמינה שהתפקיד המרכזי שלי כהורה הוא להקנות כישורי חיים.
אני לא ממעיטה בערכם של האנגלית, השפה והחשבון, אבל אני סומכת על המורות שתעשנה כמיטב יכולתן כדי ללמד את המקצועות החשובים הללו.
בשנים האחרונות נוספה למערכת השעות בבתי הספר היסודיים, שעה שבועית של כישורי חיים
ותוספת מבורכת זו – לא די בה כדי להטמיע בילדים את מיומנויות היסוד החשובות -
כאן אני מוצאת שתפקידי כהורה הוא מרכזי.

ילד שמגיע לבית הספר עם רזומה עשיר של ניסוי, טעות ותסכול – יתמודד טוב יותר עם למידת דברים חדשים, מאשר ילד שהוריו רפדו את ינקותו בנענוע בלתי פוסק של העגלה במטרה להרדימו

מהם כישורי החיים החיוניים?

היכולת הבסיסית להרגיע את עצמנו, היכולת להתמודד עם תסכול, אכזבה או תוצאותיה של טעות,
היכולת לשמור על כללים ולהגמיש אותם בעת הצורך, הסקרנות הפעילה – שמובילה ליצירתיות,
היכולת להכיר בגבולותינו ולכבד את גבולותיהם של אחרים, היכולת לחכות בסבלנות לתורנו, גילוי הייחודיות שבנו והשאיפה למימוש עצמי וכמובן – העצמאות.

דמיינו לכם ילד שמגיע לכיתה א' עם כישורי חיים מפותחים, לעומת ילד שמגיע לכיתה א' ללא היכולות שמניתי. האין זה חשוב יותר מהכרות מעמיקה עם אותיות הדפוס? פיתוח המיומנויות הללו הוא ההכנה הטובה ביותר לקראת כיתה א'.

התמודדות עם קושי ותסכול

כבר מינקות תפקידנו לסייע לילדינו להתמודד עם תסכול ולהרגיע את עצמם – ללמד אותם להירדם ללא סיוע חיצוני, להכיל רגשות כמו כעס, תסכול ועצב, אך לא לנסות למנוע ולנטרל אותם בכל מחיר ולאפשר להם להתנסות במשחק עצמאי, ללא התערבותנו, גם אם הם "לא מצליחים". עלינו להכיר בכך שההתנסות עצמה וההתמודדות עם התסכול הן ההצלחה האמתית.

ילד שמגיע לבית הספר עם רזומה עשיר של ניסוי, טעות ותסכול – יתמודד טוב יותר עם למידת דברים חדשים, מאשר ילד שהוריו רפדו את ינקותו בנענוע בלתי פוסק של העגלה במטרה להרדימו ומאוחר יותר מנעו ממנו כל תסכול על ידי זמינות מתמדת והגשת עזרה בכל מטלה.

תנו לילדים להתנסות ולטעות, הגביהו את רף התסכול באופן המותאם לגילם וליכולתם,
אל תמהרו לטייח כישלון ולקחת מהם את האחריות עליו - גם אם קשה לכם לצפות בהם טועים ומאוכזבים, זכרו שכך אתם מאפשרים להם מרחב מוגן ותומך ללמידה משמעותית של היכולת להתמודד עם קושי.

שמירה על החוקים

יכולתם של ילדים צעירים לשמור על כללים נרכשת בדרך כלל באמצעות משחק. למשחקי הילדים יש כללים ברורים שאם לא מכבדים אותם המשחק מאבד מטעמו.
ילד שמתקשה בשמירה על הכללים, מכופף אותם לפי רצונו או מתקשה להפסיד, ואולי גם לנצח,
יתקשה גם בשמירה על הכללים בבית הספר.
הכללים אינם קדושים והם ניתנים להגמשה, אך ילדים שהתנסו במשחקים משפחתיים וקבוצתיים מילדותם, יכירו את ההבדל בין הגמשת החוקים לשבירתם.

פיתוח היצירתיות

להקשיב, לשאול שאלות מבררות, לאפשר שאילת שאלות, לתת מקום לחשקים, לרצונות ולתשוקות של הילד – ושוב, לאפשר משחק עצמאי ללא התערבות, משחקי דמיון ומשחקי חשיבה,
אלה הדרכים הטובות ביותר לעודד את הסקרנות הפעילה, שתפתח את הדרך ללמידה מתוך שמחה.

פיתוח העצמאות

גם אם נוח לכם לפנות להם את הצלחת, לקלח אותם, לתת להם את מבוקשם ולעשות בשבילם – פשוט, כי זה הרבה יותר מהיר ונקי, זכרו שבסופו של דבר, אתם רוצים לגדל ילדים בטוחים בעצמם, שיודעים למה הם מסוגלים ויכולים לתפקד גם בלעדיכם.
הילדים שלכם יכולים לעשות לבד הרבה יותר דברים מהנראה לעין. צריך רק לעודד אותם במעשיהם ולזכור שהלכלוך והזמן הממושך הם חלק מהלמידה.
עד לפני כ-200 שנה ילדים היו חלק משוק העבודה גם בעולם המערבי. זהו אמנם פרק מצער מאוד בהיסטוריה אבל בהחלט משהו לחשוב עליו כשאתם מונעים מילדכם לטפס על כיסא כדי להוריד את ממרח השוקולד ולמרוח אותו על פרוסת לחם.

ילד עצמאי, הבטוח בעצמו וביכולותיו, יגיע לכיתה א' עם מלוא הביטחון והערך העצמי הנדרש כדי להצליח.

הכותבת היא מייסדת שיטת בשביל ההורות והספר, "אומנות ההורות". מכשירה נשות מקצוע ומלמדת הדרכת הורים. www.2-parents.co.il