מחקר חדש מצא שיש לך פחות סיכוי להיפגע אם את בהריון, shutterstock

הריון טראומטי

את בהריון ונפגעת בתאונת דרכים? מעדת או נפלת על הבטן? אולי תופתעי לדעת, שהסיכוי שלך להיפגע נמוך מאשר אישה לא בהריון

אישה הרה שנפגעת מטראומה במהלך ההיריון, שרויה במתח גבוה וחוששת כמובן למצב עוברה. גם אם החבלה הייתה קלה או תאונת דרכים ארעה בעת עמידה בצומת  ולא במהירות גבוהה, תמיד עולה חשש גדול שהעובר יפגע. אז מה באמת ידוע על טראומה בהריון?

בין 6-7% מנשים בהריון תעברנה סוג של טראומה. הטראומות השכיחות ביותר בהריון הן  תאונות דרכים ולאחריה אלימות במשפחה.

מהן עקרונות הטיפול?

שני עקרונות מנחים את הצוות הרפואי בטיפול באישה הרה שחוותה טראומה – חומרת האירוע וגיל ההיריון. קיים הבדל משמעותי בין אישה הרה שנסעה במכוניתה ורכב פגע בה במהירות נמוכה בצומת לבין אישה הרה שהייתה מעורבת בתאונת דרכים קשה עם פגיעה משמעותית בנוסעים וברכב. כמובן שגם ההתייחסות שונה כאשר העובר הוא בן 6 שבועות לעומת אישה בהיריון במועד.

סימפטומים אפשריים לאחר טראומה מבחינה מילדותית יכולים להיות הפחתה בתנועות, דימום, צירים, ירידת מים. לכן ההמלצה לכל אישה לאחר תאונת דרכים או חבלה עם פגיעה ישירה, בעיקר אם סובלת מאחד מהסימפטומים הללו, היא להגיע להערכה במיון יולדות/נשים.

נשים  שמגיעות למיון יעברו הערכה כוללת של בדיקה גופנית מלאה, ניטור ממושך וסונר להערכת המצב האימהי והעוברי. לעיתים אף יומלץ לנשים אלו להישאר לאשפוז להשגחה.

סימפטומים אפשריים לאחר טראומה מבחינה מילדותית יכולים להיות הפחתה בתנועות, דימום, צירים, ירידת מים

מהם הסיבוכים האפשריים?

טראומה בהריון יכולה להביא לסיבוכים שונים כתלות בדרגת החומרה. הסיבוכים כוללים צירים מוקדמים ועד לידה מוקדמת. יתכן גם מצב של הפרדות שליה, שיכול לסכן את האם והעובר כתוצאה מדימום של השליה וירידה באספקת הדם לעובר. כמובן טראומות קשות אף יכולות להוביל למות עובר ברחם.

אך למעשה הנתונים לגבי טראומות בהריון דווקא מראים כי סיבוכים אלו נדירים ביותר ואין הכרח שטראומה של אישה בהריון תביא למעשה לסיבוך זה או אחר.

תאונות דרכים בהריון

מבחינת תאונות דרכים ונשים בהריון, הנתונים מראים כי ברוב המקרים אין פגיעה משמעותית לאם ולעובר. מחקר שבוצע בישראל לאחרונה בשיתוף בית חולים ׳מאיר׳ בכפר סבא ובית חולים ׳הלל יפה׳ שבחדרה, אסף נתונים לגבי כ-3800 נשים בהריון שנפגעו בתאונת דרכים והשווה אותן לכ-3400 נשים שאינן בהריון שהיו מעורבות בתאונת דרכים. מחקר זה מדד את חומרת הפגיעה לפי מדד מקובל של חומרת פגיעה, כאשר 1 היא דרגת הפגיעה הנמוכה ביותר ומדד מעל 25 נחשב לפגיעה קשה.

 עפ״י מחקר זה נמצא ש-99% מן הנשים בהריון שהיו מעורבות בתאונת דרכים ואושפזו, סבלו לרוב מפגיעות בדרגת חומרה נמוכה לעומת 71%  מנשים שלא היו בהריון. נמצא גם שנשים בהריון אשר היו נהגות בעת התאונה, חומרת הפציעה שלהן הייתה נמוכה באופן מובהק מנשים לא בהריון שנהגו, ואותה תוצאה נמצאה בהשוואה בין נשים שהיו נוסעות נלוות ברכב בהריון לעומת לא בהריון.

בנוסף, נמצא כי חומרת הפציעה בדרגות חומרה בינוני וקשה עמדה על 1.3% בקרב נשים בהיריון בהשוואה ל-29% לנשים שאינן בהיריון. מבחינת סיבוכים - ארבע נשים סבלו מהפרדות שליה, כלומר שכיחות הפרדות שליה הייתה נמוכה  ועמדה על 0.1%.  ממצא חשוב נוסף היא שתמותת אם היא נמוכה ביותר ובמחקר זה מכל הנשים בהריון בתאונות דרכים רק אישה אחת נפטרה כתוצאה ממעורבות בתאונת דרכים.

הסבר אפשרי לכך שנשים בהריון נפגעות פחות מנשים לא בהריון, ככל הנראה קשור לכך שאישה הרה, נוהגת בזהירות יתרה לאור מצבה.

נמצא ש-99% מן הנשים בהריון שהיו מעורבות בתאונת דרכים ואושפזו, סבלו לרוב מפגיעות בדרגת חומרה נמוכה לעומת 71%  מנשים שלא היו בהריון

מהן ההמלצות למניעה של פגיעה בטראומה או תאונות דרכים?

מבחינת תאונות דרכים – חשוב מאד להסביר לאם על החשיבות שבשימוש בחגורת בטיחות. נשים חוששות כי בעת תאונה החגורה תגרום לחבלה בטנית ולפגיעה בעובר, אך ההפך הוא הנכון. החגורה מגנה על האישה מפני פגיעה חמורה יותר. כאשר נשים חגורות היטב יש ירידה פי 2 בפגיעה בעובר לעומת נשים שאינן חגורות.

כיצד חוגרים בצורה מיטבית? החלק התחתון של החגורה צריך להיות בקפל הבטן התחתון, והחלק הצדי של החגורה בין השדיים  לצד הרחם. גם כרית האוויר מגנה על האישה ההרה ולכן אין המלצה לנטרל אותה.

מבחינת טראומות נוספות, כגון נפילה – חשוב מאד ללכת עם נעליים נוחות ויציבות שכן שיווי נשים בהיריון יכולות למעוד בקלות רבה יותר וכך לסבול מחבלה.

כמובן שאישה שסובלת מאלימות במשפחה – יש להפנות אותה בדחיפות ליעוץ וליווי מתאים.

מהן המסקנות?

טראומה בהריון, גם אם קורית לרוב לא מובילה לתוצאות שליליות. ברוב המקרים החבלה אינה גורמת לנזק לעובר או לאם.

נשים בהריון בתאונות דרכים נפגעות פחות מנשים לא בהריון, ואף פחות כשהן הנהגות. יש חשיבות רבה לשימוש בחגורת בטיחות וכרית אויר.

לכן, נשים בהריון יקרות, שמורנה על עצמכן, נהגו בזהירות, הזהרו ממכשולים שיכולים לגרום לנפילתכן ושמרו היטב על האוצר בבטניכם.