פאשניסט בן חמש וחצי, מתוך אינסטגרם

האינסטגרם של הילדים! (כתבה שנייה בסדרה)

הראל אליהו, רק בן חמש וחצי (!), מראשון לציון, אבל עם כבר למעלה מ-22 אלף עוקבים בחשבון האינסטגרם האופנתי שלו. כן, כן – קראתם נכון, חמש וחצי. וכן – 22 אלף עוקבים.

להראל יש שלל תמונות מסוגננות – בהן הוא מצולם עם שלל אקססוריז, הבעות מהורהרות ואטייטוד קולי כמיטב המסורת. אורית, אמו של הראל, מספרת שכשהראל היה בן שלוש הם פתחו לו את החשבון לראשונה, אולם הבינו שמדובר בגיל צעיר מדי, שהילד לא יכול להביע את עצמו וזנחו זאת מסיבות אלה. כשהראל היה בן ארבע וחצי, וכבר היה ילד מבין ועם דעה משל עצמו לדברי אמו, הם החלו בעצם לתפעל את החשבון.

הראל, זה לא מביך קצת להצטלם?

"אני אוהב את זה, אני לא נבוך".

מי בוחר לך את הבגדים היפים איתם אתה מצטלם?

"אחותי בוחרת לי את הבגדים, היא בת 14. אני בוחר את המשקפיים – וגם את השעונים".

מה אתה רוצה לעשות כשתהיה גדול?

"אני רוצה להיות טייס. אני גם אוהב לשחק כדורגל, להצטלם, לשחק עם הכלב וללמוד דברים בכיתה א'".

ואתה רוצה להיות מפורסם?

"אני רוצה להיות מפורסם, כי זה כיף שכולם יכירו אותי".

אורית, אמו של הראל אליהו, מספרת שהראל מקבל הרבה אהבה מהסובבים אותו כבר בימינו. "מזהים אותו ברחוב, מתייגים אותו אם אנחנו נמצאים באיזה מקום, הוא מצלם ברכות לילדים לימי הולדת. אני יותר נבוכה ממנו, אבל לו זה בא טבעי".

הכל התחיל כשאחותו הגדולה של הראל נתקלה בחשבון אינסטגרם של ילד מצליח בחו"ל, והוא הזכיר לה מאוד את אחיה הקטן – ומשם נולד הרעיון לפתוח להראל חשבון משל עצמו".

הראל בעצם ידע מה זה אינסטגרם בשלב שפתחתם לו חשבון?

"הוא ידע מה זה, הוא ילד נבון מאוד. רוב היום לצערנו זה מה שהילדים הגדולים עושים – לא אוכלים לפני שמצלמים... ככה שאתה גדל לזה בין אם אתה רוצה ובין אם לא. הוא התחיל לאהוב את זה, את המחמאות שקיבל והתחיל לשאול 'מתי נעלה עוד תמונה?"

אורית, אמא של הראל: "לא בנינו על זה מראש שיהיה לנו כוכב אינסטגרם, הוא פשוט מצטלם מדהים, הוא אוהב מצלמה והוא זורם. לא הייתי מכריחה אותו, זה נטו רצון שלו

התלבטת בהתחלה האם לפתוח לו אינסטגרם בשל גילו הצעיר?

"הייתי חלוקה בנושא בהתחלה, אבל ראיתי שזה זורם למקום טוב וחיובי. אם זה נהיה לא חיובי – אנחנו עוקבים ומיד מטפלים. אם נניח אנו נתקלים בתגובות כמו, 'מי זה הילד הזה, מה הוא חושב לעצמו בגיל כזה'?, אם משהו לא תקין - אנחנו מוחקים מיד וחוסמים את זה שהגיב. אני צופה גם בהכל בלייב. חייבים להיות ערניים, אני במעקב צמוד על כל התגובות, ילדים שכותבים דברים לא לעניין ישר אני חוסמת – אני 24/7 על זה. אבל, בסך הכל, התגובות יפות".

מה דעתך על קולות הביקורות נגד חשיפה של ילדים צעירים כל כך?

"אני מודעת לטענות בדבר חשיפה מוקדמת וכו', אבל אם זה היה פוגע בלימודים, למשל, מה שחשוב לנו מאוד, ואם זה היה מנטרל אותו – זה לא היה קורה".

ואיך הגיבו בני המשפחה והסביבה הקרובה?

"בהתחלה לא ידעו איך לאכול את זה. אולי הדור הישן, נניח הסבא הגיב ב'מה אנחנו צריכים את זה' ולחשוף אותו לעולם המתקדם הזה מהר כל כך... היום הם משוויצים; 'זה הנכד שלי...', הם רואים שזה עושה טוב לילד ולא משהו שפוגע או משהו כזה. לא בנינו על זה מראש שיהיה לנו כוכב אינסטגרם, הוא פשוט מצטלם מדהים, הוא אוהב מצלמה והוא זורם. לא הייתי מכריחה אותו, זה נטו רצון שלו. אחותו הגדולה מלבישה אותו ומצלמת אותו, הוא אוהב להתאים בגדים ולבחור אקססוריז. הוא, למשל, מאוד שם לב לצבע של הגרביים שיתאימו לבגדים – אם לא הוא מעיר אפילו לפני שיוצאים לגן. לאורית חשוב להדגיש שמדובר בילד חכם מאוד שיוזם להכין את שיעורי הבית, ושכל העסק מתנהל בהתאם לקצב שלו. "זה הכל כי הוא מבקש. אם למשל לא העלנו תמונה שבועיים והוא אומר שלא בא לו, אז לא. אם לא בא לו – לא בא לו אנחנו באמת משתפים אותו בהכל, כמה שהוא כזה קטן".

ואם כשיגדל הוא יתחרט?

"לא נראה לי שזה יקרה, הם גדלים לזה. אני מאמינה שהוא יתגאה בזה. מאוד חשוב לי להדגיש שיש לילד הזה חיים – זה לא ילד דיגיטלי, זה ילד אמיתי. מודע לעצמו. הוא חווה את חייו כמו ילד רגיל לכל דבר, מלבד אולי שתי דקות ביום שמקדישים לעוקבים ולתגובות. עיקר התגובות הם של ילדים מאוד מרגשים ועוטפים – בני 10 ו-11 שנותנים חום ואהבה. יש לו אפילו עמודי מעריצים".

 האמת, יש לו סטייל

האמת, יש לו סטייל (מתוך אינסטגרם)

 

מה דעתך על כל קולות הביקורת בתחום?

"זה עולם ליברלי, כל אחד בוחר לעשות את מה שנראה לו הכי טוב. אני מבינה את הקולות שילד כזה קטן לא צריך להיחשף... אבל הכל במינונים הנכונים ובקצב שלנו – לא הייתי עושה משהו שיפגע בילד שלי, הוא עטוף מכל הכיוונים בחום ואהבה ובערכים לחיים. הוא שואל לפעמים, 'כמה לייקים קיבלתי', משווה מול תמונות שלי למשל - אבל זה חלק מסוים וקטן ממנו".

רוצות לקרוא את הכתבה במלואה?
אוהבות לשמוע מה קורה ברשת? בא לכן לקרוא עוד משלל המומחים שלנו? 
חייגו לטלפון 08-9999410, קבלו גיליון של מגזין הורים וילדים

וכמובן - תוכלו לרכוש מינוי