כוכב רשתות בן 8, מתוך האינסטגרם

הילדים שכובשים את האינסטגרם

התופעה של ילדים שהם כוכבי אינסטגרם צוברת תאוצה, תפסנו לשיחה כמה מהם. היום נביא את סיפורו של אור עדי בן ה-8 (ואמא שלו), בעל חשבון אינסטגרם עם 80 אלף עוקבים

אור עדי, בן שמונה, מחיפה – פתח אמנם את חשבון האינסטגרם בגיל חמש, אבל רק בגיל שש וחצי הגיעה התמונה שעשתה את ההבדל.  "התמונה הזו היא מה שהפכה אותי למי שאני היום והפכה אותי למה שאני היום אז אמרתי, 'בוא נעשה עם זה משהו'. אחותי הגדולה העלתה את הרעיון המקורי והיא ועוזרת לי להצטלם. אני הילד היחידי בישראל שיש לו מעל 80 אלף עוקבים". בחשבון האינסטגרם של אור ניתן למצוא שלל תמונות מגוונות שלו בלוקים אופנתיים שונים – לוק מחויט, לוק אורבאני, לוק רוקיסטי, לוק פאנקיסטי – ומה לא. אור מצטלם בפוזות מגוונות ומהוקצעות להפליא.

אור, איזה תגובות אתה מקבל בעיקר?

"'יפה שלי', 'חיים שלי', 'כוכב'..., זה עושה לי טוב לי בלב".

מי בעצם עוזר לך לבחור מה ללבוש בצילומים?

"אני ואחותי בעיקר בוחרים – היא מראה לי דברים ואני אומר 'כן' או 'לא'. למה אגיד 'לא למשל? לפיג'מה...".

ומה החלומות שלך בתחום?

"להצליח במה שאני עושה – בלהיות שחקן ודוגמן, וגם בכדורגל".

ואיך החברים לכיתה מגיבים? אתה מרגיש קנאה לפעמים?

"יש ילדים שמפרגנים ויש כמה ילדים שמקנאים ומדברים. אני לא מקשיב להם, אני יודע שהם מקנאים ולא מפרגנים. הם אומרים ,'הוא סתם עושה את עצמו, סתם ילד פשוט...'. לא מתייחס אליהם".

מה הטיפ שלך לתחזוק עמוד אינסטגרם מצליח?

"שיהיו הם ולא יחקו אף אחד".

הבנתי שהצטלמת לאחרונה לסרט של מאור זגורי. איך זה היה?

"היה לי תפקיד קשה ופספסתי כמה ימי לימודים כדי להצטלם לסרט. זה היה כיף, קשה ובעיקר חוויה נהדרת. חוויה לכל החיים".

80 אלף עוקבים, לא הולך ברגל

80 אלף עוקבים, לא הולך ברגל (מתוך האינסטגרם)

 

הסרט המדובר הוא "בתולים", אותו כתב וביים מאור זגורי בכיכובם של עמוס תמם, חן אמסלם וליאנה עיון. אמו של אור, רחלי עדי, מתארת שמדובר בסרט קשה, וכי ברגעים הלא מתאימים על הסט הם הוציאו את אור החוצה. לאור יש תפקיד ראשי בסרט, והילד אותו הוא מגלם מדבר בשפה משובשת – מה שהפך את תהליך למידת הטקסט למאתגר הרבה יותר.

רחלי גם מספרת איך כל הסיפור באינסטגרם התחיל. "זה התחיל כעמוד שלנו, עמוד משפחתי - כמו כשכל אמא מצלמת תמונות של הילדים בדרך לבית הספר. עם הזמן זה התפתח והשגרה שלנו נהייתה הרבה יותר אינטנסיבית. חשוב להדגיש שלאור אין נגישות לטלפון ולחוסר הפרגון שלפעמים צץ – אנחנו רואים את התגובות הלא נעימות, ומיד מוחקים וחוסמים, בעיקר היום כשיש יותר הצלחה -  אז גם הרוע יוצא יותר, גם ממבוגרים – הקנאה יוצאת יותר".

באילו תגובות של מבוגרים שלא פרגנו נתקלת?

"למשל, הוא הצטלם לקמפיין של 'YOLO' – רשת ציוד לבית הספר, והיו ילדים ומבוגרים שהגיבו דברים בסגנון של ,'אני לא אקנה את מה שהוא מפרסם'. חוסר פרגון שאני באמת לא מצליחה להבין ולא רוצה להבין רוע שכזה, כל מיני מילים שעדיף שלא אצטט... מעבר לזה יש כמובן גם המון אהבה של ילדים, בני נוער ומבוגרים שאנחנו לא מכירים. גם ברחוב ובקניון עוצרים אותו ומבקשים להצטלם איתו. שולחים לו הודעות שיצלם להם סרטוני ברכות יום הולדת, הוא מגיב בקוליות. זה מחמיא לו וכיף לו מאוד.

הילד שלי לומד בבית ספר פרטי, הריאלי בחיפה, נפגש עם חברים לפחות פעמיים בשבוע, הוא בחוג כדורגל, בקיץ הולכים לים – זה לא משהו שמתעסקים איתו מהבוקר עד הערב וזה לב חיינו – ממש לא. הוא כמובן ילד לכל דבר. תגובות כמו, 'האמא רוצה להגשים את עצמה דרך הילד'... אתם מכירים אותנו? על בסיס מה? זה הילד הקטן שלי, יש לי ארבעה ילדים".

התלבטת בהתחלה אם לאפשר את החשיפה באינסטגרם?

"לא הייתה לי התלבטות. ידעתי שהילד רוצה להצטלם ולהיות דוגמן ויש לו את זה. אני תומכת בו". כשאני שואלת בנוגע לתגובות ביקורתיות מהסביבה, היא מדגישה: "רק אני יודעת מה טוב לילדיי. אני יודעת למה אני מוכנה לחשוף אותם ולמה לא". כחלק מ"החשיפה המבוקרת" באינסטגרם של אור ניתן למצוא בעיקר תמונות אופנתיות בסגנון "קטלוגי", ולא תמונות מחיי היומיום.

הלו, יש עשור עד שתנהג

הלו, יש עשור עד שתנהג (מתוך האינסטגרם)

 

ומה אם אור ישנה את דעתו בעתיד לגבי כל הסיפור?

"אם בהמשך הוא יגיד שלא בא לו להצטלם ולשחק, והוא רוצה להתמקד רק בחוג הכדורגל – בטח של אמשוך אותו ואלחץ עליו. כל עוד זה בא ממנו אני נהנית, כי זו חוויה. ברגע שזה לא יבוא ממנו - זה לא יהיה".

ואם פתאום ההצלחה תדעך, כמות העוקבים והלייקים ירדו?

"אז כמו בתחרות – יש מנצח ויש מפסיד. אנחנו יודעים גם לרדת מהניצחון. אי אפשר למנוע את הטכנולוגיה של היום – אנחנו מתפתחים ואם אתה שומר על הילד והכל במינון - זה מה שחשוב. אם נאסור עליו טכנולוגיה בבית, כמו ילדים שאוסרים עליהם לאכול ממתקים בבית, הם יחפשו זאת בבית אחר".

רוצות לקרוא את הכתבה במלואה?
אוהבות לשמוע מה קורה ברשת? בא לכן לקרוא עוד משלל המומחים שלנו? 
חייגו לטלפון 08-9999410, קבלו גיליון של מגזין הורים וילדים

וכמובן - תוכלו לרכוש מינוי