בונים מכונה בעזרת ההורים, בית ספר הר נבו

גאווה ישראלית - בתי הספר שעושים את זה אחרת (חלק שלישי)

אנחנו מביאים לכם את הפרק השלישי בסדרת הכתבות המציגה את בתי הספר הממלכתיים שהחליטו שאפשר אחרת: על לימודי בובנאות כבר שמעתם? ומה עם עיצוב יוצא דופן?

לומדים בובנאות, ספרדית וצעדים ראשונים במטבח

שירה לוי, מנהלת בית ספר הר נבו בשכונת בזל בתל אביב, ייסדה בבית הספר הצומח שהיא עומדת בראשו תוכנית מעורבות. "אני עובדת עם ההורים והמורים במעגלים מקבילים. ההורים ואני נפגשים ביום שישי אחת לשלושה שבועות במסגרת פורום, 'חושבים ומדברים חינוך' ומגבשים תכנים שאנחנו רוצים לקדם. לאחר מכן אני נפגשת עם צוות המורים ומגיעים לסיכום ההטמעה של חלק מהרעיונות שהועלו. התוכנית הזו הובילה ליצירת שורה של סדנאות שיוצאות מתוכנית הלימודים הסטנדרטית, למשל, למידת ערבית בסיסית, ספרדית, אורגימי, בובנאות, צעדים ראשונים במטבח ועוד שהמורים מעבירים לתלמידים שבוחרים בעולם התוכן הזה", אומרת לוי, "פרויקט נוסף, מדעי, קורה תחת התפיסה של חשיבה יצירתית, מעורבות, קיימות וחשיבה המצאתית שאני מנהיגה עם ההורים, המנחים חלק מהפרויקט. אספנו פריטים ישנים ואנחנו בונים בעזרתם בהנחיית ההורים מכונה, כשהעיקרון הוא לבנות במקסימום מאמץ דבר שיוביל למינימום תוצאה, ההיפך ממה שאנחנו שואפים אליו בחיי היום-יום. על הדרך לומדים על עקרונות מדעיים, עבודת צוות, חשיבה יצירתית ועוד. חשוב לציין שגם האירועים והפעילויות בבית הספר, למשל סביב חגים, נעשים בהחלטה משותפת עם הילדים".

אספנו פריטים ישנים ואנחנו בונים בעזרתם בהנחיית ההורים מכונה, כשהעיקרון הוא לבנות במקסימום מאמץ דבר שיוביל למינימום תוצאה, ההיפך ממה שאנחנו שואפים אליו בחיי היום-יום

דרכא המיוחדת

רשת בתי ספר דרכא דוגלת בפיתוח מצוינות בתחומים הפדגוגיים, הכוללת חינוך התלמידים ללמידה משמעותית ועידוד לפיתוח סקרנות, אהבת הדעת ויצירתיות. מודל הפעילות הייחודי של הרשת, המפעילה 27 בתי ספר יסודיים ותיכונים, מתועל לייצור שוויון הזדמנויות אמיתי בין תלמידי הפריפריה לבין תלמידי רשויות חזקות, בין היתר בעזרת פרויקטים כמו פרויקט  TEEMZ. הפרויקט אמנם החל בתיכון אך בהמשך יורחב ומטרתו היא לחבר בין המומחיות של התלמידים לבין אפשרויות שעומדות בפניהם למימוש בעולם האמיתי. מצד אחד, שיעורי פיתוח תחומי העניין שלהם בבית הספר, ומצד שני עבודה מול צרכים אמיתיים של תעשייה וחיבור של בני נוער לארגונים בתפקידים בעלי ערך (למשל צילום, עיצוב גרפי ועוד). כדי לאפשר לכל תלמיד לממש את הפוטנציאל שלו ולהקנות חינוך שווה מעבירה הרשת את מלוא כספי משרד החינוך לבתי הספר שבבעלותה (הרשת לא גובה דמי ניהול), ובנוסף, משקיעה הרשת תקציבים ייעודיים נוספים ממקורותיה בכל בית ספר כך שכל תלמיד יזכה לשוויון הזדמנויות ולחינוך איכותי בפריפריה.

בית הספר יהודה הלוי ביהוד-מונוסון

בית הספר יהודה הלוי ביהוד-מונוסון (חן אדריכלים)

 

עיצוב אחר

חצר על הגג ו"פנטהאוז" פרטי למורים – זה מה שמתוכנן לבית הספר החדש יהודה הלוי, ביהוד-מונוסון, שייפתח בשנת הלימודים הבאה (וההרשמה אליו כבר בעיצומה). כיוון שמדובר במבנה חדש לגמרי, הוא תוכנן ועוצב לפי מודל חדשני ועומד בסטנדרטים גבוהים. הילדים שילמדו בו ייהנו מחצר משחקים מגודרת ובטיחותית על הגג, "פנטהאוז" למורים, אולם ספורט, מעבדות מתקדמות, כיתת מחשבים, ספרייה, חללים להעברת שיעורי העשרה ופעילויות יוצאות דופן ועוד. בית הספר נבנה בשיטת בנייה המאפשרת חיסכון אנרגטי רב ואקוסטיקה מושלמת לסינון רעשים מבחוץ. כל אלו נועדו לאפשר חוויית למידה והוראה טובות יותר, הן מבחינת מבנה בית הספר והן מבחינת החידושים הטכנולוגיים בו. בחצרות בבית הספר ישולבו פינות ישיבה, מתקני משחק, הצללה באמצעות צמחיה, פרגולות וסככות. נשמע כיף!

היה לכם מעניין? רוצים לקרוא עוד את המומחים שלנו בתחומי

הורות, אומנות, פסיכולוגיה, שינה, יחסים, צרכנות וכלכלה?
חייגו למוקד המינויים בטלפון 08-9999410 וקבלו גיליון ראשון במתנה!