שיתוף פעולה בין בי"ס גואטמלה לחטיבת יאסא, מאיה חדש

גאווה ישראלית - בתי הספר שעושים את זה אחרת (חלק שני)

אנחנו מביאים לכם את הפרק השני בסדרת הכתבות המציגה את בתי הספר הממלכתיים שהחליטו שאפשר גם אחרת: יוגה, רובוטיקה, בורסה, בישול וצילום זה רק חלק מהשיעורים המיוחדים

לימודי יוגה, רובוטיקה, יצירת סרטים

בתחילת השנה החלו בית הספר גואטמלה וחטיבת הביניים יאסא לפעול ממתחם משותף "יאסא גואטמלה" על מנת לחזק את החינוך האיכותי והמגוון בשכונת קריית מנחם בירושלים. רוני אוחנה, מנהלת בית הספר מנהלת גואטמלה ביאסא-גואטמלה, מספרת כי, "שני הדברים המרכזיים שאנחנו מפתחים הם מוטיבציה וסקרנות. הם המפתח להצלחת ילדים. אנחנו מחפשים את נקודת  החוזק של הילדים ולא רק את נקודות החולשה. שואלים 'במה הילד טוב?' אחרי שאנחנו חושפים אותו לשורה של פעילויות. למשל, יש בבית הספר סטודיו של אמנית מבצלאל שמעבירה סדנאות, יוצאים למוזיאון המדע וכך הלאה, וכך מטפחים את נקודת החוזק של התלמידים. בנוסף, יש קורסי בחירה, כבר מכיתה א'. אפשרנו למורים להגיע ללמד גם תחומים אחרים שבהם הם טובים, והם מלמדים בדרך של חקר. יש לימודי בחירה בתחומים כמו יוגה, מעמדן של נשים בעולם, רובוטים, ילדים יוצרים סרטים ועוד, וזה יוצר אווירת למידה שונה. בכיתות ד' הקמנו שולחנות עגולים כך שהילדים לומדים לעבוד כמו בעולם בחוץ – עבודת צוות, התייחסות לכולם. אנחנו גם מקדמים פעילות קהילתית במסגרתה התלמידים מגיעים לקשישים הביתה כדי לבשל איתם, לשחק, להעניק פרחים". המיזוג בין שני בתי הספר (יסודי גואטמלה וחטיבת יאסא) יוצר מצב של הזדמנויות חינוכיות, חברתיות ותרבותיות מיוחדות לתלמידים, להורים ולתושבי השכונה.

בכיתות ד' הקמנו שולחנות עגולים כך שהילדים לומדים לעבוד כמו בעולם בחוץ – עבודת צוות, התייחסות לכולם. אנחנו גם מקדמים פעילות קהילתית במסגרתה התלמידים מגיעים לקשישים הביתה כדי לבשל איתם ולשחק

שיעורי חלו"ם – חוויה, למידה, ומי/מה שבינהם

דנה גרסון, מנהלת בית ספר תל"י גאולים בשכונת בקעה בירושלים, הגיעה לתפקידה אחרי שנים בבית הספר לאמנויות בבירה במחשבה לעשות פדגוגיה אחרת. "ברור לי שיש יסודות במערכת החינוך שהם כבר לא רלוונטיים ולא מחוברים למציאות שלנו וברור לי שתלמידי יסודי לא שונים ביכולת הלמידה שלהם מתלמידי תיכון והם יכולים ליצור, לבחור, להמציא וכדומה ולא חייבים ללמוד רק את לימודי היסוד של שפה, חשבון וכדומה", אומרת גרסון, "מתוך המחשבה שמעסיקה אותי החירות הפנימית של הילדים והשיח עם צוות המורים ועם התלמידים, לכן אני דוגלת בלשתף. מדי יום ראשון ושישי אני פוגשת את כל תלמידי בית הספר ומעלה סוגיות אקטואליות. מדי יום אני עומדת בשער ופוגשת בכל הילדים. יש לנו שיעורי חלו"ם – חוויה, למידה ומי/מה שביניהם, יש לנו שיעורי בחירה על פילוסופיה, DIY, בישול, צילום ועוד. אני חושבת שילד שבוחר רתום יותר ומחויב יותר. לא הגיוני שיהיו רק שיעורים של מורה העומדת מול 30 תלמידים וזהו, לכן אנחנו מנהלים למידה אחרת. כל זה בתוך בית ספר הטרוגני בשכונה מגוונת ובשילוב ילדים בעלי בעיות תקשורת. המוטו שלי הוא שאנשים גדולים, ובכלל זה גם ילדים, עושים דברים גדולים".

 גינת ירק היא חלק מהחוויה

גינת ירק היא חלק מהחוויה (בי"ס גאולים)

 

הלוואה, בורסה, ריבית – פה לומדים על זה

שי נאור, סגן יו"ר ועד ההורים בבית ספר נתן יהונתן בשכונת אם המושבות בפתח תקווה, מספר על בית ספר שבו ההורים מעורבים באופן משמעותי. "המשולש של הורים-מורים-תלמידים מצליח להזיז פרויקטים לטובת הילדים שלנו. יש אצלנו הירתמות הורית גבוהה מאוד, יש הורים שמתנדבים ומתגייסים להעביר תכנים במטרה לטייב את החברה בהווה ובעתיד. כ-14 הורים מגיעים ומרצים בתחום התמחותם על כסף, כלכלה, צרכנות, ותחומים נוספים. זה לא נשמע הגיוני שילדים מסיימים בית ספר מבלי לדעת מהי הלוואה, מהי בורסה, איך מנהלים חשבון בנק, מהו אשראי, מינוס, חוב, ריבית וכדומה", מספר נאור, "נוסף, ניסינו יחד עם המנהלת לייצר ערך מוסף בעלויות כספיות נמוכות, וכך שילבנו פרויקט של כיתות רוקדות – הילדים לומדים ריקודים סלוניים ועל הדרך רוכשים ערכים כמו שיתוף פעולה, כבוד הדדי, חברות, אנגלית ועוד. זו תוכנית אמריקאית ובית הספר שלנו הוא הראשון בארץ שאימץ אותה".

היה לכם מעניין? רוצים לקרוא עוד את המומחים שלנו בתחומי

הורות, אומנות, פסיכולוגיה, שינה, יחסים, צרכנות וכלכלה?
חייגו למוקד המינויים בטלפון 08-9999410 וקבלו גיליון ראשון במתנה!