למידה מחוץ לקופסא , הריאלי חיפה

גאווה ישראלית - בתי הספר שעושים את זה אחרת (חלק ראשון)

יש מנהלי בתי ספר שהפסיקו לקטר והתחילו לשנות דברים בעצמם. במערכת החינוך הממלכתית מצאנו בתי ספר, המביאים דרכי למידה חדשות, יצירתיות ומגוונות. ו... הם בחינם!

בימים אלה מקבלים הורים וילדים נרגשים זימונים להירשם לכיתה א'. גם מבלי לפזול למערכת החינוך האלטרנטיבית (שבדרך כלל גם יקרה, רחוקה ופחות נגישה) – יש רוחות חדשות גם במערכת החינוך הפורמלית, הממלכתית, זו שנמצאת ממש ליד הבית. חלק מהשינויים נובעים ממעורבות הורים מבורכת, חלקה מגיעה בזכות מנהלים וצוות מורים בעל חזון ושיעור קומה וחלק נוצר בזכות הנראות והעיצוב של סביבת הלימוד. הנה שתי דוגמאות ראשונות ומעוררות השראה:

הלמידה המדעית – יש דבר כזה

מייקריאלי הוא פרויקט שנערך בבית הספר הריאלי סניף יסוד אחוזה בחיפה. מתחמי המייקרים הם מתחמי לימוד חדשניים עם הפנים לקהילה. הפרויקט מתמודד עם מציאת האיזון העדין שבין שמירה על המסורת והמורשת לבין התחדשות והתאמה לשינויים שחלים בחברה. מתחם המייקרים מחזק את הטכנולוגיה בהוראה ומאפשר לתלמידים לחזור ולהתנסות מצד אחד במלאכות של פעם, ומצד שני להכיר טכנולוגיות מתקדמות יותר, השילוב של שניהם יחד יאפשר להם לממש את הבנתם בתוצר ויזואלי. אחד הערכים החשובים המנחים את העשייה הזו הוא הניסיון להעניק פתרונות לבעיות של בני אדם ובכך לתרום לקהילה. המרחב הלימודי חושף בפני התלמידים מקצועות טכנולוגיים שונים, מטכנולוגיות בסיסיות כמו תפירה, רקמה, בישול ונגרות, ועד טכנולוגיות מתקדמות כמו פוטושופ, הדפסת תלת ממד, תכנות, רובוטיקה, ארדואינו וטינקרינג. כמובן שהתוצרים הם לא רק הפריטים הפיזיים הנוצרים בסוף התהליך, אלא פיתוח יצירתיות, חשיבה פתוחה, יכולת אינטגרציה, יכולת עבודה בצוות תוך רצון למצוא פתרונות לבעיות ועוד.

כך, למשל, לכבוד 70 שנה למדינה יצרו תלמידי כיתות ו' 70 כיסאות בסדנת הנגרות, וכל ילד בחר נושא שאותו הוא רצה לייצג בעזרת הכיסא ועיצב אותו בהתאם. בנוסף, יצרו תלמידי כיתות ה'-ו' אביזרים ומשחקים, שישמשו אותם במסגרת ההתנדבות שלהם בקהילה - בבתי האבות ובתי ספר מיוחדים - ויש בהם מענה לצרכים של כל אוכלוסייה מסוימת.

 מספקים לתלמידים חוויה שונה

מספקים לתלמידים חוויה שונה( הריאלי חיפה)

 

למידה חושית

בבית ספר אביחיל שבעמק חפר החלו כיתות א' ללמוד השנה לפי מודל הלמידה החדשני "לנוע, לחוש, ללמוד". מפתחות המודל, אדוה רדא וגלית חזק, מסבירות כי, "תנועה היא דבר טבעי לגוף, אולם ברוב בתי הספר ילדים יושבים שעות ארוכות ליד שולחן. בנוסף, מציאות המסכים שכולנו חיים בה היום, יוצרת מצב שגם מחוץ לגבולות בית הספר, חסרים תנועה ושימוש במגוון חושים.

"בעולם שבו מצד אחד הידע הוא אינסופי ומשתנה במהירות עצומה, ומצד שני השינויים הטכנולוגיים והלחץ שנוצר מקצב החיים יוצרים חוסר איזון, תפקיד בית הספר הוא לתת לילדים שלנו כלים לחיות חיים מאוזנים. זאת באמצעות למידה אקטיבית, מגוונת, המשלבת יחדיו תנועה, חושים וקוגניציה (הילדים מתנסים למשל בהליכה יחפים על מרקמים שונים, מחדדים את הקשב והחושים בחדר חושך ועוד). פעילויות התנועה והחושים אינן עומדות בפני עצמן, למשל לא מדובר רק בשיעור ספורט, אלא קשורות לחומר הלימוד. כך למשל כשקוראים את הספרונים של ציפי מהסדרה 'אני קורא' סוחטים הילדים מיץ הדרים כמו בסיפור, כותבים את המתכון, מתנסים במשחקי תנועה שמשלבים קריאת פעלים מהסיפור והצגתם, מציירים את הדמויות מהסיפור, ממציאים סיפורים חדשים על הדמויות ועוד, וכך נוצר חיבור רגשי לטקסט וחוויית הקריאה מועצמת. הילדים לומדים להכיר את עצמם בתהליך ונוצרת אצלם גמישות מחשבה, שהרי אין דרך אחת נכונה ללמוד וכל אחד יכול לבחור בסופו של דבר את הדרך המתאימה עבורו. בעולם משתנה גמישות המחשבה היא כלי חשוב ביצירת חיים מאוזנים. המודל שפיתחנו משתמש בצורה שלמה יותר במגוון היכולות שלנו, מאפשר להכיל בהצלחה מגוון תלמידים השונים זה מזה, ומייצר הפנמה טובה יותר של החומר הנלמד".

היה לכם מעניין? רוצים לקרוא עוד את המומחים שלנו בתחומי

הורות, אומנות, פסיכולוגיה, שינה, יחסים, צרכנות וכלכלה?
חייגו למוקד המינויים בטלפון 08-9999410 וקבלו גיליון ראשון במתנה!