הילד לא אוהב כדורגל, Shutterstock

"כואב על הילד": איך עוזרים לילד לא מקובל?

לרני בכיתה יש קושי במוטוריקה הגסה, מה שגורם לא להימנע לשחק בהפסקות עם הילדים במשחקים ספורטיביים. אחד הילדים מציק, משפיל ומביך אותו והמורה לא עוזרת לו. מה עושים?

יוקי שלום, שמי רונית, אני נשואה ואמא לשני ילדים: רני בכתה ד' ואופיר בגן חובה.

בני רני הוא ילד מקסים חכם שנון ומצחיק, אבל הוא לא ילד מקובל בחברה. יש לו שני חברים שאיתם הוא מסתובב מדי פעם בהפסקות. אני חושבת, שהוא "כזה" מכיוון שיש לו בעיה של מוטוריקה גסה, כלומר הוא לא קליל וספורטאי כמו כל הבנים ולא אוהב ספורט ולכן גם לא משתתף במשחקי ספורט בהפסקות ובכלל. 

רני מתלונן שאחד הילדים בכתה שנחשב לילד "מקובל" מציק, משפיל ומביך אותו בפני הילדים וגם בפני המורה. הוא מרגיש שהמורה לא לצדו כי ולא "מטפלת" בילד שמציק לו.

מקומם אותי בעיקר חוסר הרגישות של המורה כלפי רני, שאינה פותרת את הבעיה ביניהם. אני מרגישה אכזבה מהמורה והכי קשה היה לי שהיא "לקחה" צד. אני מעוניינת לקבוע עם המורה פגישה בשבוע הבא ואשמח מאוד אם תעזרי ותכווני אותי מה לומר לה ואיך לעזור לבן שלי להיות חזק יותר כדי שיוכל להתמודד במצבים כאלו.

רונית יקרה,

את נשמעת מודאגת וטרודה מאוד ממצבו של רני.  אין ספק שזו תחושה קשה עבור אמא כאשר היא שולחת את בנה למסגרת בה אינה בוטחת.

תיארת את רני כילד מקסים וחביב שאינו אוהב ספורט ולא מקובל בחברה ומצד שני ציינת שיש לו שני חברים שהוא מתרועע איתם מידי פעם בהפסקות. הזכרת שהוא ילד מצחיק ושנון ומשתמע שהוא ילד מתפקד שמנהל חיים תקינים לגמרי לגילו.

סביר להניח שאם היה מרגיש רע וחסר ביטחון באופן רציף הוא לא היה מסוגל להתחבר ולהיות בחברת הילדים. הוא מקיים מערכות יחסים קבועות עם שני הילדים שאיתם הוא למעשה יוצר שפה משותפת וזה אכן מעיד על ילד חברותי ומסוגל לתקשר עם בני גילו ולבחור את המקום הנוח והבטוח שלו וזה חשוב מאד עבורו.

חווית הדחייה שחווה דני מאותו ילד היא חוויה סובייקטיבית לגמרי ומבחינתו היא המציאות.

אין ילד שרוצה להיות לבד ובטח לא רוצה להיות זה שצוחקים עליו. התחושה היא כמו שלילת החירות עבורו, כי ברגע שאינו יכול לבוא לידי ביטוי ולהביע את עצמו בשיח, ביצירה בתנועה הוא לא יכול לקיים את ה"אני" האמיתי שלו באופן ספונטני ואותנטי ותחושת הביטחון שלו נפגמת.

ראשית אני רוצה להתייחס לרני. עצם העובדה ששיתף אותך וסיפר על שעל ליבו זה לגמרי אינו ברור מאליו ומעיד על מערכת של אמון וביטחון ששוררת בינכם וזה מרגש וחשוב ואינו דבר של מה בכך.

סיפרת שיש לו קושי במוטוריקה גסה ושהוא אינו ספורטאי כמו כל הבנים, שזו כבר הינה עובדה שמקשה עליו כי אינו משתייך לקבוצה הדומיננטית של הילדים בכתה ולכן לדעתך אינו מקובל. מסכימה שזו עובדה שיכולה לגרום לילד תחושה של אי נוחות ומבוכה ובוודאי אם הוא אינו מרגיש שייך, עם זאת איני בטוחה שרני מרגיש ככה. נשמע שרני מוצא את מקומו עם החברים שמתאימים לו ושנוח לו איתם.

צריך לקחת בחשבון שאם תרגישי שאת כועסת מידיי או לא תצליחי לשמור על איפוק מול המורה כשרני לידכן, רצוי שתפגשי את המורה לבד

המקרה עם אותו ילד "מקובל" הוא מקרה נקודתי. לשאלתך איך לחזק את רני, עצם זה שאת מקשיבה ומכילה את הקשיים שלו זו כבר עזרה גדולה עבורו ושהוא יודע שיש לו למי לפנות בעת קושי או צרה.

חשוב בשלב הראשון להתייחס לסיטואציה כמקרה בודד ולבדוק עם רני שזו אינה האווירה השוררת באופן תמידי אלא מקרה חד פעמי.

אין להשליך את המצב כרגע כאילו זה מצבו הכללי בכתה בדרך כלל ולעשות ברור מולו ומול המורה. מעבר לכך לרני בוודאי יש יכולות וכישורים שאותם חשוב להעצים בשגרת היום יום כך שיוכל להרגיש מועיל ויכול דבר שיגרום לו לביטחון בערך שלו ומול הסביבה.חשוב לפנות למורה ולשתף אותה בקושי של רני ולתאר את מה שסיפר בצורה הכי תואמת ללא פרשנויות והסקת מסקנות. לעיתים רצוי ליזום פגישה עם הילד והמורה ביחד כדי שהמורה תשמע את הצד שלו ואת אשר הוא חווה בסיטואציה בצורה הכי אותנטית.

צריך לקחת בחשבון שאם תרגישי שאת כועסת מידיי או לא תצליחי לשמור על איפוק מול המורה כשרני לידכן, רצוי שתפגשי את המורה לבד.

עדיין חשוב מאוד להשמיע את קולו של רני ויחד עם זאת לשמוע את דבריה של המורה.

חשוב לזכור, שהמטרה היא לעזור לרני להרגיש נוח ובטוח יותר בכתה ובמסגרת בית הספר ועל כן יש לגייס אמפתיה גם כלפי המורה ולנסות להבין את הצד שלה.

הדבר הנכון הוא לגייס אותה ע״י שיתוף פעולה בינכם לבינה בכל דבר שעשוי עזור לרני להרגיש פחות מאוים ודחוי. לנסות להעלות רעיונות ופתרונות שבהם תוכלו ביחד להתגייס למענו.

בהצלחה !

רוצים לקרוא את הטור של יוקי ששון במלואו? רוצים לקרוא את שאר טורי המומחים של
"הורים וילדים" בשלל נושאים הקשורים להיריון, לידה והורות? 
התקשרו למוקד המינויים שלנו בטלפון 08-9999410 ותוכלו לקבל גיליון חינם!