לולו ואורי, אלבום פרטי

זהירות! הילדים שומעים הכל

רוני גילתה שהילדים שלה סופגים את כל מה שהיא אומרת להם ופולטים את זה תמיד ברגע שתופס אותה המומה. זה נכון גם לקללות שהיא משחררת בלי משים בכביש והם משננים בחדווה

השבוע, בזמן שחברה היתה אצלנו עם הבנים שלה, הקשבתי לילדים מדברים וגיליתי, לתדהמתי, שמיכאל מצטט אותי בחלק נכבד מהשיחה. החל מדברים שהוא אמר על תרבות המשחק שלהם, דרך זה שסיפר על  אורי, שהוא מכונת קקי משומנת, ועד זה שהסביר להם שאצלנו בבית לא מדברים ככה. אז אחרי שהתרגשתי מזה שהבן שלי מפנים ואפילו מעביר הלאה, קלטתי שהילדים שלנו קולטים הכל, גם אם הם התעלמו ממה שאמרנו. הספוג שיושב להם במוח לא מפספס כלום, ולכן, כדאי שתחשבו טוב לפני שאתם משחררים מידע או אמירות בכזו קלות.

אחרי התגלית הזו, התחלתי להיזכר בהמון פעמים בהם אמרתי לילדים בדיוק מה אני חושבת ובכלל לא חשבתי על ההשלכות. כשמיכאל עיצבן אותי ממש וניהלנו שיחה אינטנסיבית, ובסופה אמרתי לו you are killing me, לא צפיתי שכמה ימים אחר כך, כשאבקש ממנו לאסוף את הצעצועים שלו ולסדר את הסלון, הוא ישלוף לי את המשפט הזה בחזרה, אפילו שהוא באנגלית. והוא שלף.

מספיק שאני אומרת להם משהו כלאחר יד ואחר כך מתחרטת, הו הו, זה בדיוק הדבר שיחרט להם בראש והם ישלפו אותו ברגע הנכון, שלהם כמובן. אם אורי נידנד למוות וטרחתי לבקש ממנו להפסיק לנג'ס, אחיו הגדול יגיד לו שהוא ניג'ס, בדיוק בזמן פליידייט עם אמא מהגן, שהיא גם פסיכולוגית ילדים. עכשיו, לא מדובר רק בציטוטים, מדובר בעיקר בעובדה שילדים ידועים ביכולת שלהם לחשוף את האמת ובזמן הלא נכון. הם יכולים, כמובן, לקשט את המציאות כשבא להם משהו שהיה לו תנאי מקדים,  נגיד לסדר את החדר, אבל כשזה מגיע לסיטואציה לא נכונה, אז האמת בוערת להם בפה.

אם אורי נידנד למוות וטרחתי לבקש ממנו להפסיק לנג'ס, אחיו הגדול יגיד לו שהוא ניג'ס, בדיוק בזמן פליידייט עם אמא מהגן, שהיא גם פסיכולוגית ילדיםלא מזמן היינו בפליידייט אצל חבר מהגן, שאמא שלו טבעונית ומקפידה מאוד על אוכל בריא. אנחנו שומעים על אורח החיים הבריא הזה בכל הזדמנות. אז כשישבנו והבן שלי ביקש חטיף, האמא מיד קפצה ואמרה שאצלם אין חטיפים אבל יש פירות או תמרים אם מישהו רוצה משהו. או אז הבן שלה שעט למטבח, שמענו מגירה נפתחת ונסגרת והילד חזר עם שקית מרשמלו פתוחה ובשורה בידו: "אתה יכול לקבל מהמרשמלו שלי, לא סיימתי אותו אתמול". כאן הורים, זה הזמן להזכיר לכם לא לשקר לילדים שלכם ולא לשקר לידם שכן, השקר יבוא ויבעט לכם בתחת, שלא לומר, יביך אתכם בציבור ובגדול.

נוהגים לקלל? לדבר לא יפה? דעו לכם שהילדים אולי לא יחקו אתכם בבית, אבל הם, בלי ספק, יחקו אתכם בגן, בגינה או בבית הספר, ואז, לא רק שילדים יספרו להורים שלהם ממי הם למדו את המילה הלא יפה שהיממה אתכם, גם המורה תטרח לדבר אתכם ובעדינות להעיר, שהילד מקלל ומדבר לא יפה לילדים אחרים. מביך? הכי בעולם.


אני חייבת להודות, שמאחר שאני ממש משתדלת לא לקלל, כשהבנים מביאים הביתה מילה לא יפה, קללה או עלבון, נעמדות לי האוזניים ואני מיד פותחת במחקר מקיף שדורש לדעת ממי הם שמעו את היופי הזה, באיזה הקשר  ואם כדאי לדבר עם הגננת או ישר להלשין להורים שלהם. המשפט הקבוע שלי, שהילדים, כמובן, מצטטים הוא: "אצלנו לא מדברים לא יפה ולא מקללים", מה שקצת חורק כשאני עם הבנים באוטו ומישהו חותך אותי בפראות ואז אני משחררת קללה מעודנת, שקצת מסייגת את העניין הזה אצלנו.

בפעם האחרונה שאמרתי למיכאל שאצלנו בבית לא מקללים הוא ענה לי בחוכמה, "לא בבית, באוטו!". את ההלם שהיה לי על הפנים אי אפשר היה להסתיר, אז פצחתי במנטרה: לחשוב פעמיים לפני שאני מדברת ליד הילדים. אולי אצא קצת איטית ולא שנונה ומגניבה, אבל היי, לפחות הילדים לא יצטטו אמירות מביכות שלי בציבור וזה, שווה את התדמית.

אהבתם את הטור של רוני? רוצים לקרוא עוד חוויות מחיי ההורות
או את המומחים שלנו בתחומי הריון, לידה והורות?

חייגו לטלפון 08-9999410, רכשו מינוי למגזין הורים וילדים וקבלו גיליון במתנה