ליאור כלפון ונבחרת בני הנוער בפרויקט צו 8, יח"צ

לתת מכל הלב

פרויקט צו 8 הוא רק אחד מתוך פרויקטים רבים המעוררים בנו השראה - לצאת ולהתנדב. לקראת יום המעשים הטובים המתקרב, אנחנו מפרגנים להם.

צו 8 הוא פרויקט לאומי חדש, המיועד להכשיר את הנוער בבתי הספר להוביל לשינוי בכבישים ולהוביל את ההורים ואת חבריהם לנהיגה בטוחה יותר, בלי לגעת בסלולרי במהלך הנהיגה. מדובר ביוזמה פרטית של גדי מור, אב לשניים, אחד מהם נער המתנדב בפרויקט שהקים. מור, שעסק בעברו בספורט מוטורי והרכב, מחזיק היום בחברה לריהוט מודולרי, מספר כי, "בשנים האחרונות אני מקטר ומקלל כשאני עולה על הכביש. שברתי את הראש במשך שנים איך אנחנו, כסטרט-אפ ניישן, לא מסוגלים להוריד את מספר ההרוגים בכבישים מדי שנה? החלטתי להפסיק לקטר ולעשות מעשה, חשבתי על משהו אפקטיבי שעוד לא עשו. הגעתי למסקנה שמי שעושה מהפכות ואפשר לרתום אותו לרעיונות חדשים הוא הנוער האיכותי והמדהים שלנו."

מה מהות הפרויקט?

"בכל המחקרים עלה שהסלולרי הוא הבעיה של העידן האחרון, יותר מנהיגה בשכרות או מהירות מופרזת. הגעתי למסקנה שאפשר להשפיע בבית ובקרב בני הנוער שמתחילים לנהוג על ידי הסברה של קבוצת השווים - בני הנוער עצמם. התייעצנו עם אנשי חינוך, בנינו מערכי שיעור ופעילויות וכיום יש כבר נבחרת של 15 בני נוער שמעבירים את התכנים בכיתות ולבני המשפחה שלהם. בית ספר אילון בחולון הוא הראשון שאימץ את הפרויקט ואנחנו בקשר עם העירייה להרחבת הפרויקט בעיר חולון, המוגדרת כעיר הילדים והמשפחות", אומר מור, "בני הנוער הם השגרירים של התוכנית בקרב החברים שלהם ובקרב ההורים שלהם."

 יוזם פרויקט צו 8, גדי מור ובנו רואי
 

יוזם פרויקט צו 8, גדי מור ובנו רואי( יח"צ)

 

איך זה עובד?

"בני הנוער מנהיגים את השינוי בבית, מובילים את ההורים להוריד אפליקציה המחליפה מגע בנייד בפקודות קוליות, מתנסים עם חבריהם בקארטינג עם סלולרי ובלי כדי להבין מה זה עושה לריכוז, מנסחים הצעות חוק, מעלים הצעות לשיפור ועוד," אומר מור, "רתמנו את כתב של ערוץ 2 גלעד שלמור, שצילם עבורנו סרטונים, את השר לשעבר מאיר כהן שמנסח איתם הצעות חוק רלוונטיות, את השחקן ליאור כלפון כפרזנטור ועוד שורה של מתנדבים," מסביר מור.

אביעד, בן 15, תלמיד כיתה ט' מחולון, מתנדב בפרויקט ומספר כי "יש עוד 15 נציגים מהשכבה. אני מעלה רעיונות ואעביר בקרוב תכנים על נהיגה בטוחה בפני חברים לשכבה. אני גם מביא הביתה את המסרים שעליהם אנחנו מדברים ויש כבר שינוי. אבא שלי נהג לחפש בסלולרי שירים ביוטיוב תוך כדי נהיגה ומאז שאני בפרויקט אני זה שכותב והוא לא נוגע בטלפון במהלך הנהיגה."

לדברי ח"כ מאיר כהן: "הבעיה המרכזית של הנהיגה בכבישים, היא התרבות. חינוך, הוא ללא ספק הכלי הטוב ביותר לשנות תרבות ובפרט שמדובר בדור הנהגים הבא של ישראל. פרויקט צו 8 שירתום תלמידות ותלמידים להטמעת תרבות נהיגה נכונה בדרכים תוך מיקוד במניעת נהיגה עם טלפון נייד יאפשר לרכז את הנחישות והמנהיגות הקיימת בנוער הישראלי למטרה מצילת חיים."

בני הנוער מנהיגים את השינוי בבית, מובילים את ההורים להוריד אפליקציה המחליפה מגע בנייד בפקודות קוליות, מתנסים עם חבריהם בקארטינג עם סלולרי ובלי כדי להבין מה זה עושה לריכוז, מנסחים הצעות חוק, מעלים הצעות לשיפור ועוד...

ליאור כלפון מוסיף כי, "אני רואה חשיבות רבה בפרויקט צו 8 לפיה יש לעודד את בני הנוער להיות מנהיגי השינוי בתרבות הנהיגה בכבישים. בית הספר הראשון שנרתם לפרויקט הוא בית הספר בו למדתי בחולון וזו עוד סיבה רגשית מבחינתי להירתם לפרויקט. עד שיהיו מכוניות אוטונומיות, אנחנו עדיין צריכים להתרכז בנהיגה וכמה שזה קשה לא להתפתות לגעת בטלפון הנייד זו חובתנו, מי שמחזיק את ההגה מחזיק כלי נשק עוצמתי שגורם להרג של מאות בני אדם בשנה. הגיע הזמן להחזיק את ההגה בשתי הידיים והחינוך של ההורים נמצא הפעם בידי הנוער."

יש עוד כמובן שורה של פרויקטים התנדבותיים – מעזרה לקשישים ולניצולי שואה דרך אריזת חבילות מזון, הגעה למחלקות ילדים בבתי החולים, התנדבות עם בעלי חיים, עזרה בבתי-ספר של ילדים מעוטי יכולת – שתוכלו לעשות לבד או עם הילדים הפרטיים שלכם, ואין זמן טוב יותר להתחיל מעכשיו.

רוצים לקרוא את הכתבה של יוליה פריליק ניב במלואה? רוצים לקרוא את שאר הכתבות המרתקות של מגזין "הורים וילדים"? התקשרו למוקד המינויים שלנו בטלפון 08-9999410 ותוכלו לקבל גיליון חינם!