הילדים בכיתה צוחקים על שני כי חושבים שהיא שמנה, Shutterstock

למי קראתם שמנה?!

הילדים בכיתה צוחקים על שני כי חושבים שהיא שמנה. זה גורם לה להסתגר ולהימנע מפעילויות. איך אפשר להעצים אותה בכיתה בלי שום קשר למשקל גופה?

יוקי שלום, שמי גלית, אם חד-הורית לשלוש בנות, מפרנסת יחידה ועובדת בשתי עבודות. אני פונה אלייך בעקבות אתגר שאני חווה עם שני, בתי בת ה-8. שני מספרת שלפעמים היא מרגישה שמספר ילדים צוחקים עליה כי היא שמנה. לדעתי היא לא שמנה בכלל. המורה פנתה אליי וסיפרה שהיא מסרבת להשתתף בשיעורים ובפעילויות וצריך לנסות להבין למה. מה דעתך? זה קשור? מה לעשות? לאיזה שיתוף פעולה המורה מתכוונת? אני לא נמצאת בכיתה כשזה קורה, אז איך אני יכולה לעזור?

גלית יקרה,

כאמא ומפרנסת יחידה במשפחה לשלוש בנות אני מתרשמת שאת אמא אכפתית, דואגת, מעוררת הערכה ואמיצה. לפנות לבקשת עזרה וייעוץ זה בכלל לא מובן מאליו ובוודאי להודות בקשיים שלך ולחשוף את הרגשות והמחשבות בנוגע לילדייך.

אנו כהורים במסע החיים נתקלים במהמורות וצמתים ולא תמיד מובן וידוע לנו איך לפעול. יתרה מזאת אנו מתעסקים בסיטואציות מורכבות בשאלות כמו: נכון או לא נכון, מותר או אסור, מתאים או לא מתאים וכדומה. הכי קל היה ללא התחבטויות ופשוט לשלוף ללא העמקה והבנה את השלכות בחירותינו, אך מסתבר שיש לנו אחריות מכורח התפקיד ההורי שלנו ועלינו להשתדל לעשות את  הטוב ביותר עבור ילדנו כדי שיהיו בעלי דימוי עצמי גבוה, ביטחון עצמי ותחושת שייכות חזקה וידעו להתנהל בעולם בצורה הטובה ביותר.

אני מבינה מדברייך שבתך שני מרגישה בכיתה תחושה שגורמת לה להסתגר כדי להימנע מתקשורת עם סביבתה בזמן הלימודים.

היא נמנעת מלהתבלט ולעורר תשומת לב כדי שלא ירגישו בקיומה וייתכן שבחוויה הסובייקטיבית שלה היא מפרשת את ההתבטאות שלה או הנראות שלה כמורגשת ואז יש סיכוי שבקרב הילדים המציקים יקראו לה שמנה ויצחקו עליה ולכן היא מעדיפה להימנע, לא להשתתף ולא ליצור מגע כמו שמעידה המורה.

אפשר לבקש מהמורה למקד את תשומת לב הילדים למקור עניין אחר שקשור לשני, מקור העצמה וכוח שיגרום לה להרגיש בעלת ערך ועניין וזה כמובן יכול להיות פרויקט יעיל ומשמעותי עבור כל ילד בכיתה.

ראשית, נסי להבין את מקומה של שני בסיטואציה שהיא מעורבת, אף על פי שאת מעידה שהיא שאינה שמנה. היא מרגישה שמנה כי ככה מתייחסים אליה בכיתה לדבריה.

היא תופסת את עצמה כשמנה ומבחינתה זו בושה.

חשוב לשוחח עם שני ולהסביר לה מבחינה עובדתית מהי ההגדרה של שמן ושהיא אינה נכללת בקטגוריה הזו וכמובן גם להסביר שאם מישהו באמת שמן וזה מפריע לו יש הרבה דרכים לרדת במשקל כדי להרגיש בריא ורזה יותר. אפשר גם לנסות להבין ממנה באילו נסיבות או מצבים קוראים לה שמנה והאם אי השתתפותה בשיעורים ובפעילויות קשור בהכרח להצקות מהילדים?

אולי משהו אחר גרם לה לחוסר ביטחון?

אני מציעה לפנות למורה ולשתף אותה. כמובן, לבקש שתעשה ברור האם אכן ילדים קוראים לה שמנה או בכל שם גנאי אחר ולהבהיר את המשמעות והתוצאה של חוסר כבוד וזלזול באחר. בנוסף, תוכלי להציע לה לשוחח עם שני שיחה אישית שתשאל ותתעניין איך שני מרגישה ולמה היא זקוקה. לעתים תשומת הלב של המורה והרגשה של פניות ונראות עבור הילד זו הרגשה נוחה באווירה מאפשרת שבה יכול לשחרר ולשתף. מרחב כזה שנוצר הוא לכשעצמו סיוע משמעותי. אפשר גם להתייעץ עם יועצת בית הספר ולפי הצורך אפשר לפנות לאיש מקצוע לטיפול רגשי מתאים.

חשוב לנסות להבין אם יש קושי לשני גם בבית, ביחסים בין אחים, אבא, אמא והתנהלות המשפחה כקבוצה.

אפשר לבקש מהמורה למקד את תשומת לב הילדים למקור עניין אחר שקשור לשני, מקור העצמה וכוח שיגרום לה להרגיש בעלת ערך ועניין וזה כמובן יכול להיות פרויקט יעיל ומשמעותי עבור כל ילד בכיתה. בנוסף, להציע למורה בשיתוף והסכמת שני כמובן לספר או להציג תחביב שהיא אוהבת במיוחד או לחילופין לספר על בן משפחה שעוסק במקצוע או תחביב מיוחד ולשתף במה כרוכה ההשקעה וההנאה. אפשר יהיה למנף את המשימה הזו כפרויקט כיתתי בשיעורי חינוך  ולהקדיש לכך כעשר דקות. השיתוף והעניין שייווצר יהיה למעשה מאיץ מוטיבציה עבור שני ובכלל עבור ילדי הכיתה. השינוי ביחס שלך ושל המורה אל אופן התמודדותה של שני לבעיה שלה יאפשרו שינוי משמעותי ביחס שלה אל הקושי שלה.

יחסה של המורה לשני בכבוד, אכפתיות ותשומת לב עשויה לגרום לשני תחושה שהיא לא לבד, להרגיש שרואים אותה ולגרום להגברת תחושת המסוגלות שלה והרצון להית חלק ולשתף פעולה.  

חשוב להיות בקשר רציף עם המורה ולהתעדכן ממנה לגבי תפקודה של שני במהלך התקופה הקרובה.  

אני מאחלת לך בהצלחה רבה.

יוקי ששון היא מומחית לתקשורת הורה, מורה, תלמיד

יש לכם עוד שאלות על הקשר עם המורה והילד שלכם? רוצים לקרוא עוד בנושא?
התקשרו למספר 08-9999410 והזמינו מינוי למגזין הורים וילדים!