חיסון מציל את חייהם של מליונים, pixabay

לחסן או לא לחסן - הצד שבעד

אחרי שקראנו את דעתו והסבריו של גיא בן צבי כנגד חיסונים, אנו מביאים את הצד השני. רותי קדוש מסבירה למה לדעתה חיסונים הם דבר חשוב, שלא לומר חובה

"חיסון נגד מחלות קשות הוא אחת ממתנות החיים הנשגבות שנתנה הרפואה לאנושות לפני יותר מ-200 שנה. בזכות החיסונים, מחלות קשות כמו אבעבועות שחורות, פוליו, דיפטריה, טטנוס ואחרות הן נחלת העבר ואינן  מאיימות על ציבור רחב של ילדים ומבוגרים במדינות העולם. חייהם של מיליונים נצלו", אומרת ד"ר עדי קליין מנהלת מחלקת ילדים במרכז הרפואי הלל יפה.

כיצד פועל החיסון על גוף הילד?

ד"ר קליין: "מדי יום הגוף נחשף למחוללי מחלות ומערכת החיסון מונעת התפרצות של תחלואה קשה. החיסון עוזר לפתח חסינות על ידי הדמיה של זיהום שאינו גורם למחלה, אלא גורם למערכת החיסון לייצר תאי T  ונוגדנים. יתכן שלאחר קבלת החיסון הזיהום המדומה יגרום לתסמינים קלים כמו חום. אבל, כשהחום חולף והזיהום נעלם, נותרים בגוף תאי זיכרון שידעו ויזכרו כיצד להילחם בעתיד במחלה הקשה.

מהו היתרון העיקרי של החיסון?

"החיסונים נועדו לחקות את החשיפה הטבעית לאורגניזמים גורמי מחלות וליצור זיכרון חיסוני מבלי שהגוף יחלה באמת במחלה עצמה, אלא רק יזכה לזיכרון חיסוני והגנה מפני המחלה למשך שנים".

לחיסונים כמה קטגוריות ובהם: חיסון חי מוחלש, שמכיל את האורגניזם מחולל המחלה. הוא יוצר מחלה חלשה שיוצרת את הזיכרון החיסוני בגוף.

חיסון מומת, שמכיל אורגניזם מת או חלבונים שלו שיוצרים תהליך זיכרון חיסוני ואינם מחוללים מחלה קלה.

חיסון סביל שעיקרו מתן נוגדנים נגד אורגניזם".

למה דחוף לחסן את התינוק מיומו הראשון?

"החיסון הראשון שניתן לתינוק לאחר לידתו הוא חיסון לצהבת מסוג B.

מכיוון שהזיהום עלול להופיע ללא סימנים מקדימים ולגרום לנזק בלתי הפיך והרס הכבד, קיימת חשיבות עליונה לחסן את התינוק בסמוך ללידתו.

הימנעות מחיסון בסמוך ללידה שמרתיעה הורים רבים,  חושפת את התינוק להידבקות בנגיף  המסכן  את העולל דווקא בגיל הזה. לחיסון אין תופעת לוואי".

האם אפשר לוותר על חלק מהחיסונים?

"לא, חיסונים מעצם פיתוחם והכנסתם לשגרת החיסונים, מהווים גורם מגן משמעותי על הילדים.  'החיסון הטבעי', שיש המעדיפים להסתמך רק עליו,  גבה קורבנות רבים מאד. אני ממליצה לכל הורה להתעדכן במה שאירע בעידן  הפוליו, מגפות השפעת וגם בימים שלפני 'המופילוס אינפלואנזה', חיידק שקטל את חייהם של  תינוקות רבים שחלו בדלקת קרום המוח רק לפני עשרים שנה. לכן, יש לחסן ילדים בכל חיסוני השגרה המפורטים באתר של משרד הבריאות".

 עד איזה גיל מחסנים?

"החיסונים ניתנים לאורך החיים, וחשוב לחסן את הילדים בגיל ובמועד שנקבעו, מאחר שהסיכון לחלות במחלות קשות גדול יותר בגיל הילדות.  למשל, ילדים עד גיל שנתיים עלולים לחלות יותר במחלות כמו צהבת ודלקת קרום המוח. דחיית החיסון מעכבת את ההגנה על התינוק, ובגיל מאוחר יותר החיסון מאבד את תקפותו וחוסנו".

  האם חיסון שניתן בילדות מגן על הילד גם בבגרותו?

"מרבית החיסונים משמרים זיכרון חיסוני והגנה גם בבגרות. לחלק מהחיסונים חשוב להוסיף 'חיסון דחף', הניתן שוב בגיל ההתבגרות או בגילאים מאוחרים יותר. למשל, טטנוס.

שובן של מחלות שנכחדו כמו שעלת וחצבת מקורו בחוסר היענות של הורים  לחסן את ילדיהם מפני המחלות".

ד"ר קליין מצדדת בהמלצת משרד הבריאות לחסן נגד שפעת תינוקות מגיל חצי שנה. "מחקרים מלמדים כי מחלת השפעת קשה יותר בקרב ילדים. בוודאי בילדים שסובלים מאסטמה או מחלות נלוות אחרות. חיסון נגד שפעת יעיל מאד. אפשר לקבל אותו בתרסיס ולא בזריקה".

 איך תשכנעי הורים שחיסונים מטיבים עם ילדיהם?

"כאמור בעידן שלפני החיסונים מתו ילדים רבים מזיהומים, אחרים שנותרו בחיים סבלו מפגעים ונכויות קשות.

בימינו, כל החיסונים עוברים בדיקות מחמירות. בישראל תכנית החיסונים נבדקת על ידי מיטב המומחים.  לאורך הדורות הוכח  כי תועלתו של החיסון עולה אלפי מונים על הסכנה שמצויה בתופעות הלוואי. כל איגודי הרפואה בארץ ובעולם שוללים כל קשר בין אוטיזם לחיסונים.

אגב, רישיונו של הרופא שהפיץ במאמרו את התיאוריה  השקרית הזאת, נשלל".

האם להותיר את ההחלטה על חיסון הילד להוריו או לעגן אותה בחוק?

"להערכתי אין בידי ההורים ידע הנדרש כדי לקבל החלטה מושכלת. רבים מהם ניזונים ממידע מוטעה ומשמועות. בארה"ב וקנדה לדוגמא, ילד אינו יכול להתקבל למערכת החינוך ללא הוכחות שחוסן בהתאם לשגרת החיסונים במדינתו, וזאת כדי להגן על הילדים האחרים באותה מסגרת חינוכית.

פעולות הסברה ומענה מדויק מטעם מערכת הבריאות לשאלות ולטענות ההורים המודאגים יעלו את אחוז הילדים המחוסנים.

במדינת ישראל רוב ההורים מחסנים את ילדיהם, ורק אחוזים בודדים שמסרבים לחסן את ילדיהם מסכנים את ילדיהם וגם ילדים אחרים בסביבתו".

לקבלת גיליון מתנה ורכישת מינוי