לילדים תמיד יהיו טענות, שאטרסטוק

למה אנחנו מתסבכים את הילדים שלנו?

רוני תוהה האם לא משנה מה היא תעשה וכמה תשתדל, בסופו של דבר גם לילדים שלה יהיו טענות כלפיה אותם הם ישטחו על ספת הפסיכולוג כשיגדלו?

השבוע בעבודה, דיברתי עם אמא לשלושה ילדים. הגדולה בת 22 והקטנה בת 9. היא בדיוק סיימה שיחה עם הבן החייל שלה והפנים שלה היו מכווצות מכאב. "אני לא מזהה את הבן שלי", היא אמרה. "זה לא מי שאני גידלתי, הוא מלא בכעס וטינה ומאשים אותי בהכל". הסתכלתי עליה בהבנה וכל מה שיכולתי להגיד לה היה: "זה בכלל לא משנה איך גידלת אותו וכמה השתדלת, בסוף, כולנו דופקים את הילדים שלנו, השאלה כמה". היא נראתה מבולבלת והוספתי, "מקווה ששמת כסף בצד לטיפול נפשי, כי בסוף, הילדים שלנו ילכו לטיפול ויאשימו אותנו בהכל, אנחנו רק צריכים לחשוב איך אנחנו מגיבים לזה.

אני חושבת שהשיחה הזו גרמה לי לחשוב על כפיות הטובה בתפקיד שלנו כהורים. מעבר לעובדה שזו באמת העבודה הכי קשה שהייתה לי והבנים שלי הם בוסים מאוד תובעניים, המון פעמים אני מרגישה שלא משנה כמה אתן מעצמי, אשתדל, אתאפק ואחבק, בסוף הילד ייעלב או יכעס ואני ארגיש כמו כישלון הורי.

אנחנו נמצאים בעידן בו אנחנו נוטים להתייעץ על כל צעד ושעל עם גורם מקצועי, מיועצות הנקה ושינה, דרך מדריכות הורים, פסיכולוגיות ילדים ועד יועצות חינוכיות והתפתחותיות (השימוש בלשון נקבה, אך מתייחסת לכלל אנשי המקצוע). באיזשהו מקום אני מרגישה ששכחנו שיש דבר כזה שקוראים לו אינטואיציה, תחושות בטן שמובילות אותנו בכל מיני צמתים ונקודות של קבלת החלטות בחיים. הדור של ההורים שלי ניסה את השיטה של ד"ר ספוק (ההורים שלי לא, למזלי) והחלוצים, הלכו בעקבות ד"ר אדלר. ועדיין, הדור שלי גדל מלא טענות, ובעיות ומפרנס את מיטב הפסיכולוגים ושלל המטפלים בארץ ובעולם.

נשאלת השאלה, איך אפשר לגדל ילדים שמחים, בריאים ובעיקר מרוצים. כאלה שלא יהיו להם תלונות על ההורים שלהם, כאלה שכשתגיד להם לא, הם יהנהנו בהבנה ויגידו, אנחנו מבינים, זה בסדר? ילדים שאם נעמיד אותם על מקומם, או נכעס, לא יאיימו בכל מיני איומים חסרי שחר, פחות או יותר. אני כל הזמן תוהה, איך יכול להיות שהורות לא מגיעה עם מדריך אישי לכל ילד? כזה שמתאים לאופי ולמהות שלו, לאדם שהוא הופך להיות, עם הנחיות והסברים כאלה שיקלו עלינו את משימת החינוך והגידול, ויסייעו לילד לגדול כמו שהוא רוצה ועם כמה שפחות כעסים וטענות כלפי הוריו.

באותה נשימה, כשאני שומעת סיפורי זוועות על הורים שמזיקים לילדים שלהם בכל מיני צורות, אני מרגישה זעם ועצב, אני רוצה לרוץ לכנסת רק כדי לחוקק חוקים שמגנים על הילדים, כאלה שיבדקו כשירות הורית, שישללו זכויות להורים מזיקים. אנחנו, אומת הילודה, זו שמממנת טיפולי פוריות בכמויות אדירות ובגילאים מבוגרים, כמו שבשום מקום בעולם לא יממנו, כזו שיוצאת מנקודת הנחה שילד אחד זה לא מספיק, והי, אם יש לך שני בנים את חייבת בת! וגם, מה, תשאירי אותם לבד? שלושה לפחות!, אומה שמעודדת את גידול האוכלוסייה, אבל בו בעת לא באמת מסוגלת לתת שירותי רווחה ועזרה סוציאלית וילדים שצריכים וגם להוריהם.

 לולו ואורי

לולו ואורי(אלבום פרטי)

 

לשים אותם בתוך קופסה עם צמר גפן ולא לתת לשום דבר לפגוע בהם. ואז הם מתחילים לריב, להתבכיין, לעשות בלגן בבית, לבוא בדרישות וגם לאיים בכל מיני דרכים (חמודות, יש לציין). אז אני מחפשת את רולידר או עינת נתן שיתנו כתף, ואם לא הם, מי מכיר פנימייה שלוקחת ילדים מגיל 5 ועושה איתם עבודה ממש טובה?

***הכותבת היא אמא למיכאל בן ארבע וחצי ולאורי בן שנתיים וחצי ומנהלת שיתופי הפעולה המסחריים והאסטרטגיים של אתר 10.tv.

לקבלת גיליון מתנה ורכישת מינוי