גן צבעוני ומואר, יחצ

רוצים לדעת איך בוחרים גן לשנה הבאה?

עכשיו זה הזמן לבחור גן לשנה הבאה. מלבד הצוות החינוכי יש עוד כמה דברים חשובים מאד, שכדאי לכם לשים לב אליהם לפני שאתם מחליטים מה הטוב ביותר עבור הקטנים שלהם

  • פורסם ב:
  • 15/02/2018 09:32
  • |
  • עודכן ב:
  • 15/02/2018 09:32
  • |

בכל שבוע אני רואה עשרות גנים, שאני רק חושבת לעצמי, הלוואי והיו לוקחים 5 דקות של חשיבה בעת תכנון העיצוב של הגן, והילדים היו יוצאים נשכרים הרבה יותר מהחוויה שבו. מצד אחד, חשוב לזכור שמדובר בבית השני של הילד, בו הוא מבלה כמעט את רב שעות היום, ולכן עליו להיות חם, מזמין, אוהב ואינטימי. אך מצד שני, מדובר בסביבה לימודית עבורו, והוא לא משתמש בה לבדו. הוא חולק אותה עם עוד ילדים, לפעמים אפילו יותר מ-20 ילדים בחלל אחד. לכן, ישנם דגשים חשובים שכדאי לשים אליהם לב בפעם הראשונה שמגיעים לבחור גן לשנה הבאה.

האקוסטיקה

"למה אתה מדבר בקול רם כל כך, אני שומעת אותך". זהו משפט ששומעים הרבה מהורים לילדים. אחת מהסיבות היא, שהוא רגיל לצעוק. ולמה הוא רגיל לצעוק? כי האקוסטיקה בגן מאלצת אותו לעשות זאת. בסביבה בה יש הרבה ילדים עם קולות רבים של משחק, הנאה, ולעיתים בכי או כעס. לצד גננות, וצוות חינוכי שצריך לפעמים לאמץ את קולו על מנת שישמעו אותו, חשובה האקוסטיקה שבחלל עד מאוד. לעיתים גננת תאלץ להרים את קולה אפילו בלי צורך רק על מנת שישמעו אותה, כי האקוסטיקה בגן לא טובה.

כשאתם מגיעים לגן החדש עמדו במרכז החלל בו הילדים מתכנסים למפגשי הבוקר ובדקו את האקוסטיקה. כיצד הקולות נשמעים לכם.

( מלכי לוין)

 

מרחבי משחק עצמאיים לילדים

ראו האם יש בגן מרחבי משחק חופשיים בהם הילד יכול לבחור פינת משלו למשחק. בהרבה מהגנים החדשים מעצבים פינות בנושאים שונים כגון פינת מטבח, פינת ספריה, פינת מכוניות ועוד וכך הילד יכול "לנדוד" בין הפינות וחללי המשחק ולבחור לעצמו את נושא המשחק. החלוקה לסביבות משחק עצמאיות חשובה גם על מנת למנוע סכסוכים או ריבים בגן, כאשר ילדים רבים על אותו הצעצוע, וכך ניתן לתת לכל ילד מרחב משחק שונה, ולהנהיג אוירה נוחה וזורמת בגן.

האם יש פינת רגיעה לילדים שזקוקים לזה?

זו לא חייבת להיות פינה גדולה, היא יכולה להיות חלק מפינת ספר, או רק פוף או כל אזור רגוע בצד, שיכול להעניק לילד מרחב נשימה/הרגעות בזמנים נחוצים.

האם יש מרחב משחק חיצוני – גינה/מרפסת?

ברוב הגנים מחוץ לערים הגדולות יש מרחבים חיצונים של משחק -  גינות, חצרות או מרפסות הנמצאות מחוץ לחלל הגן. בחלק מהגנים התוך עירוניים, מפאת חוסר במקום, אין מרחבים חיצוניים, וחשוב לשים לב ולשאול את הגננת מה כן עושים בגן במהלך היום כשהילדים רוצים לצאת ולשחק. בחלק מהגנים יוצאים עם עגלולים לגינה הקרובה, לדוגמא.

באם יש מרחב חיצוני של משחק, שימו לב האם יש ארגז חול, ואם כן שאלו מה תכיפות הניקיון שלו, והאם הוא מכוסה בסוף היום. האם ישנה הצללה נכונה נגד השמש מעל אזור המשחקים, והאם עמדות המשחק הגדולות (מגלשות ונדנדות באם יש) מעוגנות בצורה בטוחה לרצפה.

בנוסף, שימו לב האם יש מעקה בטיחות או גדר בגובה המתאים.

האם אזור השינה עם חלון/בלי חלון,  האם יש מערכת מיזוג לחימום ו/או קירור?

נקודות שכדאי לשים אליהם לב ולבדוק אותם, במיוחד שאתם מגיעים בחורף לראות את הגן, אבל הקיץ ואיתו החום הגדול יגיע במהרה.

***הכותבת היא מלכי לוין, אדריכלית ומעצבת פנים המתמחה בסביבות חינוכיות לילדים ולנוער.  רוצים להמשיך לקרוא? מצלצלים למוקד המינויים של הורים וילדים 08-9999410, מקבלים גיליון מתנה ונהנים מהטורים של המומחים הגדולים בתחום ההורות!

( מלכי לוין)

 

לקבלת גיליון מתנה ורכישת מינוי