אוכל בריא משפר את איכות החיים של חיית המחמד, סטודיו

מדריך: מה חשוב לדעת בבחירת מזון לכלבים ולחתולים?

איכות המזון של חיות המחמד משפיעה מאוד על מצבם הנפשי והבריאותי. איך בוחרים את המזון המתאים עבורם? ד"ר איל נחמיאס, וטרינר הבית של "פורינה פרו פלאן", עושה סדר

 • פורסם ב:
 • 12/04/2018 16:34
 • |

בעבר הרחוק, הדאגה למזון של חיית המחמד הייתה מסתכמת באיסוף עצמות לכלב או מזיגת חלב לחתול. כיום לעומת זאת המצב שונה לגמרי. בשנים האחרונות, בעלי חתולים וכלבים מוצאים את עצמם משקיעים מזמנם וכספם, כדי להעניק לבעל החיים הביתי שלהם את המזון הבריא, התזונתי והאיכותי ביותר. הרי בכל זאת מדובר בבן משפחה ומי שדואג לתזונה טובה לו ולילדיו, לא יזניח גם את אלו שהולכים על ארבע.

שפע האריזות והקופסאות הנמצאות בקטגוריית המזון של בעלי חיים, הוא גדול ויכול לבלבל. לכן, רובינו עשויים להתקשות לפענח את רשימת המרכיבים שכתובה על תוויות המזון.


אז איך בכל זאת בוחרים מזון איכותי לכלב או לחתול שלנו? ד"ר איל נחמיאס, וטרינר הבית של "פורינה פרו פלאן", עושה לכם סדר על מדף המזון.

טיפים כיצד לבחור מזון לכלב

 • התאימו את המזון לגיל הכלב: הצרכים התזונתיים של כלבים משתנים לאורך השנים, ולכן האכלה במזון המותאם לגיל הכלב חשובה, ועוזרת לו לקבל את כל צרכיו התזונתיים. בבחירת מזון לגורים למשל, העדיפו מזון עם חלבון איכותי התומך בבניית השרירים והרקמות. מזון גורים מותאם, מכיל רכיבים הממלאים את צרכיהם הקלוריים והאנרגטיים. מחקרים מצביעים על מרכיב נוסף החשוב לגורים: קולסטרום, המסייע לחיזוק מערכת החיסון של הגור ומונע מחלות זיהומים.
  לכלב בוגר כדאי לתת מזון מותאם לכלבים בוגרים אשר תומך ברמת הפעילות שלו ושומר על משקל גוף ופרווה בריאה. בכלבים מבוגרים (גיל שבע ומעלה) מתחילים שינויים במצב הבריאות הכללי ובתפקודי המוח, דבר שבא לידי ביטוי בירידה בפעילות הפיזית, שינה מרובה, בלבול, שכחה, עשיית צרכים לא מבוקרת וכו'. עבור בעיות אלו, קיים מזון המכיל רכיבים שעוזרים לשיפור איכות החיים ותפקודי המוח של הכלב.

 • התאימו את המזון לגודל הכלב: לכלבים מגזעים קטנים (במשקל עד 10 ק"ג), חשוב להתאים מזון בעל ערך קלורי גבוה וגודל כופתית קטן נוח ללעיסה. לעומת זאת, בכלבים בינוניים וגדולים, חשוב שהערך הקלורי יהיה מאוזן למניעת עלייה במשקל. כמו כן, כלבים מגזע גדול או ענק עשויים להפיק תועלת ממזון הכלבים הכולל גלוקוזאמין ונוגדני חמצון, התומך במפרקים בריאים.

 • קחו בחשבון את רמת הפעילות של הכלב: חשוב להתאים את הרכב המזון וערכו הקלורי לרמת הפעילות הגופנית של הכלב. כלבים גדולים ואתלטים מסוג רועה גרמני למשל, זקוקים לאוכל המכיל ערכים קלוריים גבוהים יותר לעומת כלב דוג דה בורדו שכמעט ולא פעיל וצריך מזון המונע השמנת יתר.

 • שימו לב לצרכים התזונתיים המיוחדים של הכלב: האם לכלב יש רגישות לרכיבי מזון מסוים או לגורם חיצוני אחר? מזון מותאם יכול לשפר את מצבו. רגישויות יכולות להגיע ממקור גנטי, תזונתי או סביבתי. במקרים של רגישויות, ניתן לשפר את מצבו של הכלב באמצעות שינוי תזונתי המבוסס על חלבון סלמון או חלבון כבש. חלבון סלמון מתאים לתמיכה ברגישויות של העור והפרווה וחלבון כבש לרגישויות של מערכת העיכול. במקרים קיצוניים הדורשים תמיכה של מזון וטרינרי רפואי, מומלץ להתייעץ עם וטרינר.

 • מזון יבש או משומר? קיימים הבדלים משמעותיים בין מזון יבש למזון לח וכדי לבחור את התמהיל שלהם בקערה, חשוב להכירם. מזון יבש הוא מזון מלא ומאוזן בכל הרכיבים התזונתיים, כך שהוא מספק את כל צרכיו של הכלב. מעבר לכך, ישנם רכיבי מזון שניתן להוסיפם רק למזון יבש. המזון היבש תורם בצורה מוכחת לשמירה על היגיינת הפה, מסייע בניקוי השיניים ולצד זה, מסייע להנאת הכלב בגלל פעולת הלעיסה. מזון יבש קל יותר לאחסון ושימוש ושומר על טריות לטווח ארוך. מצד שני, הפופולריות של המזון הלח הולכת וגדלה. לא רק שמדובר במזון טעים במיוחד לכלב, השימוש במרקם רך מייצר חווית אכילה שונה ומגוונת עבור הכלב. שילוב נכון של מזון לח ויבש במנת המזון, יגדיל את ההנאה וישמור על בריאות הכלב.

 העדיפו מזון שמגן על המערכת החיסונית

העדיפו מזון שמגן על המערכת החיסונית( שאטרסטוק)

 
 
 
 

טיפים כיצד לבחור מזון לחתול

 • בחרו מזון איכותי: חובה לזכור, כי חתולים בוגרים הם קרניבורים (אוכלי בשר) מבחינה גנטית ולכן רצוי לתת להם מזון חתולים, שהמרכיב הראשון ברשימת המרכיבים שלו הוא חלבון מהחי, כמו עוף, דגים וכדומה. בנוסף, יש לוודא שתכולת החלבון במזונם תעמוד על על 35% לפחות. הקפידו על כך שמרכיב זה יהיה בצורתו המלאה (כלומר, עוף יופיע ברכיב עוף ולא כקמח עופות או משהו דומה). דעו, מרכיב הנקרא "קמח עופות" הוא נחות מבחינת ערכיו התזונתיים.

 • העדיפו מזון שמגן על המערכת החיסונית: לגורים ישנו מזון מיוחד שמתאים לצרכיהם הקלוריים וצרכי הגדילה שלהם ומכיל קולסטרום. קולסטרום הוא מרכיב ייחודי הקיים בחלב האם הראשון שמכיל נוגדנים המסייעים לחיזוק מנגנוני ההגנה הטבעיים של הגור ולשמירה על בריאותו לטווח ארוך.

 • לחתולים בוגרים, העדיפו מזון עם פורמולה מיוחדת המתאימה לגילם: שימוש במזון עם פורמולה מיוחדת המתאימה לחתולים בוגרים, יכול לסייע להאריך או לשפר את חיי החתול. מאחר שחתולים בגיל מבוגר נוטים לרדת מאד במשקל ולאבד מפרוותם וממסת גופם, קיימים סוגי מזון המכילים אנטיאוקסידנטים המונעים את התופעות הללו. כמו כן, קיימים מזונות לחתולים בוגרים השומרים על מערכת השתן והכליות. מזונות אלה מכילים מרכיבים מיוחדים וייחודיים העוזרים לחתולים לחיות חיים טובים יותר גם בגיל מבוגר.

 • בחרו מזון המטפל בצרכים המיוחדים של החתול: מזון המותאם לצרכיו של החתול עשוי לשפר את איכות חייו וחייהם של דיירי הבית, בין אם יש לו בעיות שיניים, משקל עודף וכו'. בעיה נפוצה של חתולים היא היווצרות כדורי שיער במעי, כתוצאה מליקוק גופם ויצירת כדורי שיער. בהתאם, קיימים מוצרי מזון לחתולים שמכילים מרכיבים ייחודיים לפירוק כדורי השיער מהמעי ולשחרורם מהגוף.

 • התחשבו גם בחתולים אניני טעם: בדומה לבני אדם, ישנו אחוז גבוה של חתולים מפונקים, הבררנים יותר באוכל ועבורם רצוי לגוון ככל הניתן את התזונה. למשל, אפשר למצוא אוכל יבש בטעמים שונים, כמו בשר הודו או בשר סלמון, המספקים את יצר הטעם של החתול. מעבר למזון היבש שמהווה 80% מהתזונה, אפשר לגוון ולתת לחתול תוספת של שימורים או מזון רך. בקטגוריה זו, ישנו מגוון גדול של טעמים וצורות: עם או בלי רוטב, נתחים, חתיכות עם ג'לי או פטה.

 מתאימים את האוכל לגודלו של החתול

מתאימים את האוכל לגודלו של החתול( שאטרסטוק)