,

פיפוש: המהפכה

יום אחד, ישראל תהיה אמפריה בינלאומית בתחום פיתוח משחקי המחשב. כשזה יקרה, אולי יסלחו לנו על 'פיפוש: המהפכה'.<BR>

לא קל לכתוב ביקורות על משחקים ישראלים. אחרי הכל, 'כל ישראל הם אחים', כפי שידוע לכם, ומעבר לעובדה שלפעמים ממש לא קל להעביר ביקורת על אחד מאחיך (או מפתח המשחק הישראלי, אם תרצו), גם אם תעשה את זה, אתה עלול לגלות שהוא יכול בקלות למצוא איפה אתה גר ולבצע הכרות בין הפנים שלך למחבט הבייסבול שלו. אחרי הכל, כל ישראל היא שכונה אחת קטנה, בה כולם מכירים את כולם, ואפילו זריקת הבוץ הקטנה ביותר בתוכו יכולה להפוך את כל העסק ללא נעים.

הוסיפו לכך את העובדה ש- Gamer הוא האתר הגדול ביותר מבין מספר חד-ספרתי של אתרים אשר מסקרים את המשחק הישראלי המדובר (עוד שנייה נגיע אליו, אני מבטיח), ותקבלו כי אפילו הבעת הביקורת השלילית הקטנה ביותר כנגד המשחק בקלות עלולה לשחרר האשמות לעבר כותב הביקורת על הרס תעשיית המשחקים בארץ, אנטישמיות וריח רע מהפה.

אתם רואים כבר לאן זה מוביל, נכון? אתם קראתם את הכותרת. אתם יודעים על מה הביקורת הזו הולכת להיות. הגיע הזמן להפסיק ללכת במעגלים, ולהיות גלוי ככל האפשר. 'פיפוש: המהפכה' הוא משחק רע. מאוד. ועם כל הסימפתיה שיש לי למפתחי משחקים ישראלים, אשר נאלצים לעבוד בתנאים כמעט בלתי-אפשריים יחסית לחבריהם למקצוע באירופה וארה'ב, גם עם כל הסימפתיה והרצון הטוב שאלפי פעילי 'תנו לחיות לחיות' או 'גרינפיס' יכולים לגייס, שום דבר לא יכול לעזור למשחק הזה.

זה נשמע טוב על הנייר

עלילת 'פיפוש: המהפכה' לוקחת הפעם את הגיבור הישראלי הידוע למדינת פוזפוזמיג'אן - מדינה ביזארית בה הונהגה לאחרונה מהפכת טופו אשר הצילה את המדינה ממיתון כלכלי כבד וממגפת הפרה המשוגעת. פיפוש, כמובן, לא נמצא שם מתוך חדוות תיירות לבדה. הוא מחפש שם אחר שברי כד אשר התפזר מעל המדינה, ואותו הוא היה צריך להעביר לארה'ב. עד כאן, זה לא נשמע יותר מדי רע. זה אפילו נשמע משעשע, על הנייר.

אבל כניסה למשחק מיד תגרום לכם להתפכח מהאשליות האופפות אתכם. נכון, צוות Gamer מורכב מאנשים נאורים וסבלנים, אשר אינם נותנים לדברים שוליים כמו גרפיקה גרועה להפריע להם, אבל כפי ש- Simon the Sorcerer 3D הוכיח לנו לפני מספר חודשים, באמת שיש גבול למה שאנחנו מסוגלים לסבול.

פיפוש נראה מזעזע. אתם יודעים מה, בואו נמצא ביטויים מעט יותר מתאימים מזה. ראיתם את הזמרת שר מסתובבת בלי איפור? הוא נראה בערך ככה. קצת יותר גרוע, אם אתם מתעקשים. בהתחלה הייתי משוכנע שמדובר באשמת המנוע אותו רכשו המפתחים לצורך הפיתוח (מנוע ה- A5 המפורסם, שאם לא שמעתם עליו, אתם ממש לא לבד), עד שגיליתי כי המנוע דווקא מסוגל להוציא תוצאות מאוד מרשימות, אם מכריחים אותו.

אבל לא כך במקרה של 'פיפוש'. אתם רק צריכים להעיף מבט בתמונות בצד בשביל להבין עד כמה המשחק נראה גרוע. אפילו יותר מכך: גם הקצת-פחות-מהשלמות-הגרפית הזו מצליחה לפעמים לרוץ בצורה לא חלקה על המחשב שלי, ואם אתם חושבים שזה חטא לא קטן, מסכי הטעינה של המשחק הם פשוט פשע כנגד האנושות.

כל מעבר מחדר לחדר במהלך 'פיפוש', יעורר מסך טעינה חדש ממרבצו. אני אפילו לא מדבר על מסך טעינה משעשע, או משהו, עם פס המתמלא לאט לאט. אני מדבר על חלון טקסט לבן עם נקודות. כזה סוג של מסך טעינה. לא מובן לחלוטין למה זה צריך לקרות כל כך הרבה - במסך ממוצע של קוויק 3 המזדקן יש הרבה יותר פרטים מבכל 'פיפוש: המהפכה' ביחד, ובו הפעילות לא נעצרת בכל מעבר מחדר לחדר במהלך המשחק. ברשת מסתובבות לא מעט תלונות של שחקנים על זמני הטעינה הכבדים של Postal 2, למשל. אחרי יומיים של משחק ב'פיפוש: המהפכה', הם יחזרו אל Postal 2 בשמחה.

טכניקה זה לא הכל בחיים

אבל אם לומר את האמת, בקטע הטכני לא היו לי ציפיות גבוהות יותר מדי. ציפיתי למשהו שיאפשר לי לשחק במשחק, ולא יותר. באמת. Simon the Sorcerer 3D אולי היה משחק עם דיאלוגים גרועים וגרפיקה נוראית, אבל לפחות היה קווסט טוב הקבור בתוכו, פחות או יותר.

זה היה ממש נחמד אם גם פיפוש היה יכול ליהנות מהחסד הזה. הייתי ממש נהנה לרשום כאן 'אבל, למרות הגרפיקה הגרועה, פיפוש יפתיע אתכם כש...'. אבל אני לא יכול. כי אם מבחינה טכנית 'פיפוש: המהפכה' לא מצליח להרשים (וזה עוד בלשון המעטה), הרי שמבחינת המשחקיות עצמה הוא פשוט קטסטרופה.

ב'פיפוש: המהפכה' הגיע הקץ לסגנון משחקי ההרפתקה אשר אפיין את משחקי הפיפוש הקודמים. כעת, על מנת להתקדם בהרפתקה ברחבי פופוזמיג'אן, כל שתצטרכו לעשות הוא ללכת ממקום למקום, ופיפוש כבר יעשה עבורכם את רוב העבודה. לא תמצאו במשחק חידות הדורשות מאמץ מינימלי כדי לפתור אותן וגם אין כמעט רשימת ציוד. 'פיפוש: המהפכה', בתור קווסט, ניתן לסיום פשוט באמצעות שיטת המשחק הידועה 'ללכת בכל הכוונים עד שנפגע במשהו רלוונטי'. לרוע המזל, כוכבי המשחק האמיתיים במשחק החדש הם... המשחקונים.

בדרך למטה

ממשחק הרפתקה הגון-למחצה, הפך 'פיפוש' לשורה מאיימת של מיני-משחקים גרועים. משעמם לכם במסך הטעינה? עומדים לרשותכם ארבעה מיני-משחקים. הגעתם לאזור חדש? לאחר דיאלוג ארוך ומשעמם, תזרקו מיד למיני-משחק. נוסעים ממקום אחד במפה למקום אחר? עוד פעם, מיני משחק.

אם רק המיני-משחקים האלה היו טובים, אולי היה ל'פיפוש' מעט עתיד. הבעיה העיקרית היא שהאיכויות של המשחקים הללו משתנות. כמובן, משמעות המילה 'משתנות', במקרה הזה, היא 'לא קיימות'. משחק הלחימה של 'פיפוש' השאיר אותי בערפל בנוגע למקשים עליהם צריך ללחוץ כדי להרביץ, וגם לאחר שבעיה זו נפתרה, גיליתי כי הדרך הבטוחה לסיים את המשחק כולו היא לחיצה בלתי פוסקת על המקש 'C'. משחק הנהיגה של פיפוש הסתכם עבורי בהזזה אקראית של העכבר ימינה ושמאלה.

ולאחר כשעה של משחק, השתלטה עלי ההבנה שזה הכל. זה כל המשחק. אוסף של מיני-משחקים גרועים מספיק כדי למלא ספר שלם על 'איך לא לעשות משחקי מחשב'. כמעט כולם נמצאים זמינים להורדה בחינם באינטרנט בגרסאות משעשעות הרבה יותר. אבל האיכות הנוראית שלהם (כאילו שזה לא מספיק) כאן לא משנה דבר. אי אפשר לבנות משחק מאוסף של מיני-משחקים. זה חסר טעם. אין שום רעיון אחד שלם המנחה את המשחק לכל אורכו. בשלב מסוים, נהייתי אדיש לכל מה שהמשחק ניסה לזרוק עלי. נעתי ממיני-משחק אחד לשני בצורה סהרורית משהו, ורק ייחלתי לרגע שבו זה ייגמר. בשלב מסוים אפילו נטשתי את המשחק על מנת להכין דו'חות ניסויים למעבדה בפיסיקה שלי מהאוניברסיטה. אני מבטיח לכם, זה היה מעניין יותר.

אה, אני שומע כמה אנשים מזדעקים. 'אבל מה עם ההומור?', הם שואלים. שוב, על הנייר זה נשמע טוב: הומור ישראלי טהור. דמויות המדובבות ע'י יוני להב, אילן פלד, והפרסונל פייבוריט שלי, תומר שרון. זה לא יכול להשתבש, נכון?

מצטער על האכזבה, אבל כן, זה בהחלט יכול להשתבש. 'פיפוש: המהפכה' הוא פשוט לא מצחיק. אפילו לא קצת. הדבר היחיד שמעורר גיחוך תמוה מדי פעם הוא שקופיות ההמתנה הכוללות יציאות לא-רעות במיוחד. אבל אחרי הכל, כל מי שמכיר אותי יסכים שיש לי חוש הומור מעוות מעט. אז הזמנתי גם את דורון יעקובי, כתב הפעולה של Gamer, אלי הביתה לצפות בכמה קטעים מ'פיפוש'. הוא לא צחק אפילו במהלך שקופיות ההמתנה.

בעקבות ההומור האבוד

תסלחו לי, אבל הדיאלוגים של פיפוש הם לא מצחיקים. הם סתם אוסף של זיבולי שכל. בעצם, לא, הם לא 'סתם' אוסף של זיבולי שכל. זהו אוסף מיוחד מאוד של זיבולי שכל, שנמשך, ונמשך, ונמשך, ונמשך, ונמשך... לאחר כעשר דקות של ההתעללות הזו, אני מוכן להישבע לכם שדורון התחיל לצעוק לעבר המסך 'די! תסתום כבר! בבקשה תסתום!'. והוא שיחק במשחק עשר דקות. אתם לא רוצים לדעת מה קרה לי אחרי משחקים, אשר נמשכו לעתים כ- 30 דקות רצופות! מיותר לציין כי בדיחות הקרש של 'בזוקה' יזכו להערכה גדולה הרבה יותר מצדי בעתיד.

זה באמת כואב לי להגיד את כל הדברים האלה. ניכרת מאוד, במהלך המשחק, כמות ההשקעה שהושקעה במשחק הזה. אינספור קריצות לקהילת שחקני 'פיפוש' הישראלית נעשו במשחק הזה. דמויות ותיקות חזרו להופיע במשחק והצמד המוכר קצלה ונחצ'ה גם מבזיקים בכמה הופעות (כולל אחת המפגינה מידה גדולה של מודעות עצמית כאשר היא כוללת בתוכה את המשפט 'איך זה שהרשו לך להגיד יותר משלושה משפטים?'). מבחינת השחקנים אשר עקבו בהקפדה אחרי פיתוח המשחק ואפשרו לפתח קהילה קיימת סביבו, אין ספק כי מדובר ברכישה מהסוג שלא משנה מה כתב-אחד-בגיימר-שלא-מבין-שום-דבר-מהחיים-שלו אמר, הם יבצעו אותה.

אבל לכל השאר, מה נותר לעשות? לא הרבה, מלבד לתפוס את הראש ולבכות בתסכול. 'פיפוש: המהפכה', בכל קנה מידה שהוא (גם קנה מידה הכולל רק את המשחקים הקודמים בסדרה), הוא משחק מזעזע. אפילו לא התחלתי להצליח להעביר לכם עד כמה נמוך ההומור יורד לפעמים ('דרוש שליח - השכר נאה' מוביל לתגובה 'זה מתאים לי, כי גם אני נאה'), עד כמה הגרפיקה יכולה לזעזע גם פילים והמשחקיות שואפת לאפס. מדובר באחד מאותם הדברים שצריך לחוות כדי להבין, ותאמינו לי, אתם לא רוצים לעשות את זה. לא להבין, ובוודאי שלא לחוות.

זה לא שאני חושב שאין עתיד לתעשיית משחקי המחשב הישראלים, ושלא צריך לטפח אותה. באמת. אבל אם 'פיפוש: המהפכה' הוא העתיד, צריך לקבור אותו באדמה, מתחת לכמה טונות של עפר, בטון ושברי משאיות, ואז לקפוץ עליו טוב טוב עד שתהיו בטוחים כי הוא לא ייצא משם שנית. אפילו את הציון שאתם רואים למטה צריך לקחת בעירבון מוגבל. שליש ממנו ניתן עקב הסימפתיה הפטריוטית שלי למשחקים ישראלים. השליש השני ניתן עבור שקופיות ההמתנה. תורידו את אלה, ותקבלו משחק שאם הוא רק לא היה מפותח בארץ, לעולם לא הייתם שומעים את השם שלו כאן.

באמת חבל שלכך התדרדרנו. קווסט ישראלי, עם קורטוב מכובד של הומור ציני וישראלי (ואחד מצחיק, לצורך העניין) היה יכול בקלות להפוך ללהיט. אבל 'פיפוש: המהפכה' הוא לא כזה. עולם משחקי המחשב הישראלי יצטרך לחכות למשיח אחר - חזי פיפוש, לא הצליח לספק את הסחורה.

הנאה - 1
קול - 5
גראפיקה - 2
ממשק - 4
קושי - 1
ציון כללי - 2.4