חיילים רוסים בחצי האי קרים. , רויטרס

רוסיה בוחרת? ב-2016, האמריקנים טעמו לראשונה מהדייסה שבישלו

במשך עשרות שנים, נהגה וושינגטון לבחוש ביד גסה בשלטון של מדינות אחרות. כשהם התגרו בפוטין יותר מדי, החלה להתבשל הנקמה - שעשויה לקבוע את תוצאות הבחירות

  • פורסם ב:
  • 08/11/2016 20:15
  • |
  • עודכן ב:
  • 08/11/2016 20:15
  • |
  • כתבים:
  • יוסי לוי

1

עוד בטרם נספר אפילו הקול הראשון בבחירות 2016 לנשיאות ארה"ב, ניתן לקבוע בודאות את זהות המנצח במערכה הזו. מעבר לסקנדלים ולפליטות הפה של דונלד טראמפ, היה זה אדם אחד שקבע את הטון בבחירות הללו, ולא, לא מדובר בהילארי קלינטון או בדונאלד טראמפ, שני המועמדים לנשיאות, אלא במישהו שכבר מכהן כנשיא - נשיאה של רוסיה, ולדימיר פוטין.

 

>> לכתבות נוספות בנושא

ויקיליקס חושפים: מה חושבת קלינטון על ישראל והגרעין האיראני?

חדשות 10 בוחרים: הרגעים הכי חשובים של המרוץ

הדלפת המסמכים של ויקיליקס מערערת את המפלגה הדמוקרטית

 

מהפריצה לפנטגון, דרך הפריצה למחשבי המפלגה הדמוקרטית, מהפרסום בוויקיליקס ועד המשבר בסוריה - טביעת האצבע הגסה של פוטין מרוחה על כל אלו כמו טביעות אצבעות מרוחות בשוקולד של ילד שהרגע התענג לבדו על צנצנת שוקולד למריחה.

 

יש מי שיאמרו שזו נקמה אישית בקלינטון ובאובמה, ויש מי שיאמרו כי זה בסה"כ עוד שלב בחיזוק שאיפתה של רוסיה לשלטון עולמי. לא משנה מה אמרו, המסקנה תמיד הייתה אחת - ידיה של מוסקבה עמוקות בבחירות הללו.

 

אז מה קרה כאן בדיוק? כיצד הגענו למצב האירוני ובו מדינה זרה משפיעה על הבחירות במעצמה שידועה בהתערבותה בדמוקרטיות אחרות? ובכן, כדי להבין את זה, עלינו לחזור לשנת 2013, השנה בה פרץ המשבר החמור בין ארה"ב לרוסיה על רקע השליטה במדינת מפתח אחת - אוקראינה.

 

2

בחורף 2013 פרצה מחאה כנגד הנשיא האוקראיני המכהן, ויקטור ינוקוביץ'. בעוד השיחות בדבר הצטרפותה של אוקראיה לאיחוד האירופי היו בעיצומן, החל הנשיא האוקראיני לנטוש בהדרגה את השיחות האירופיות כשהוא מחזק את הקשר עם רוסיה השכנה. בעוד תושבי הערים הגדולות במרכז אוקראינה, ובדגש על קייב הבירה, יצאו לרחובות במחאה על הצעדים הללו - שלטענתן החזירו את המדינה עשרים שנה אחורה, היו מי שתמכו בצעד הזה - תושביה הרוסיים של מזרח אוקראינה אשר בליבוי מצד מוסקבה ובתמיכתה, יצאו גם הם לרחובות.


אוקראינה בורחת, פוטין לא מוותר

 

חבית אבק השריפה הזו התפוצצה ב-18 לפברואר 2014, לאחר חודשים של הפכנות בכיכר העצמאות בבירה שבאו כמחאה על חוקים אנטי דמוקרטיים שינוקוביץ' העביר בדבר איסור הפגנות במדינה. בין ה-18 ל-19 בפברואר נהרגו 98 בני אדם (מפגינים ושוטרים) בשורת התנגשויות אלימות, שהותירה את המדינה שבורה ומרוסקת עם 15 אלף פצועים ועשרות נעדרים, כשהפרלמנט האוקראיני מחליט להדיח את הנשיא הפרו-רוסי. כל הקלחת הזו מתפוצצת בפנים לפוטין, שרואה את כל ההשקעה שלו מתפוגגת באויר. אך לא אדם כפוטין יוותר בקלות.

 

ויקטור ינוקוביץ', לאחר הדחתו וכשמצא מקלט ברוסיה
 

ויקטור ינוקוביץ', לאחר הדחתו וכשמצא מקלט ברוסיה(רויטרס)

3

יממה אחרי שינוקוביץ' נמלט מהמדינה,  מתפרסמת לה ביוטיוב הקלטה מסתורית ובה נשמע השגריר האמריקני במדינה משוחח עם בכיר אוקראיני בעוד השניים משוחחים על עתיד הממשלה האוקראינית ולכאורה בוחרים את מי שירכיב אותה. פרסום ההקלטה הזו מסמן הרעה ביחסים בין המעצמות, רגע ובו שלל מפעולות ריגול ומעקב חשאיות מפורסם כדי להביך את האמריקנים. אבל זה לא רק עניין ההשפלה שהיה שונה בהדלפה הזו, כי אם הצהרת הכוונות הרוסית באמצעות הפעולה הזו כי מעתה כל החוקים והקודים הלא כתובים, גם אלו של הריגול וגם אלו של עולם הסייבר נפרצים, והלכה למעשה - נשברים.

 

ההקלטה הזו מביכה את האמריקנים שמייד מאשימים את הרוסים בהדלפה. פוטין מאשים את המערב כי הוא עומד מאחורי המהפכה באוקראינה שיצרה תוהו ובוהו במדינה, כהגדרתו, ולאחר שהוא משיב את השגריר האוקראיני בחזרה לרוסיה נפתחת מערכה חדשה על מפתנה של אירופה.

 

פוטין בטקס במוסקבה, היום. ביקור מתריס
 

פוטין בטקס במוסקבה, היום. ביקור מתריס(רויטרס)

4

בעוד מוסקבה פולשת לחצי האי קרים, וושינגטון וברית נאט"ו מחזקות את קייב בסיוע בשווי של מליארדים למדינה, ומכאן מתחיל להיווצר קרע עמוק בין שתי המעצמות. כשהצבא הרוסי מתארגן על הגבול האוקראיני, האמריקאים מחמשים את המקומיים ושולחים יועצים צבאיים, רוסיה מחמשת את התושבים הרוסיים ממזרח אוקראינה ומממנת מליציות חמושות שתוקפות את הצבא המקומי ואף מפילות מטוס נוסעים מלזי בתקיפה שהובילה למותם של כל 298 הנוסעים ואנשי הצוות.


נגיב בזמן ובמקום שנבחר

 

המתיחות עם רוסיה הולידה שורת סנקציות שהאמריקנים והאירופים הטילו על רוסיה בניסיון לכופף את ידה. אלו פגעו קשות בכלכלה הרוסית, ומוסקבה ופוטין נשבעו להגיב בזמן ובמקום שהם יבחרו. ואכן, התגובה הרוסית לא אחרה לבוא, כשבפעם הראשונה מאז מלחמת העולם השנייה, ארה"ב מוצאת עצמה מותקפת על אדמתה -בפעם לא באמצעות מטוסים, כי אם במרחב המשמעותי במאה ה-21: מרחב הסייבר.

 

הפגנה ברוסיה נגד אוסטרליה אחרי התרסקות המטוס המלזי
 

הפגנה ברוסיה נגד אוסטרליה אחרי התרסקות המטוס המלזי(רויטרס)

5

באוקטובר 2014 דווח על פריצה למערכת הוויי-פיי הלא מסווגת של הבית הלבן. זו הובילה לשיבושים בחלק מהרשתות הפנימיות ודווחה כארוע כמעט חסר חשיבות. ובכן, שנה וחצי מאוחר יותר, הסיפור הזה הפך לאחת הפריצות החמורות ביותר בתולדות ארה"ב. במשך קרוב לשנתיים האקרים רוסים שוטטו במערכות המידע המסווגות של הבית הלבן - כשהם אוספים מידע על דיונים מדינים, צעדים עתידיים ואפילו מקבלים גישה לקודש הקודשים: חשבון המייל האישי של נשיא ארה"ב.

 

אבל זה היה רק הדובדבן בקצפת של שנת 2015. לאורך כל אותה השנה, נדמה היה כי לא נותר מוסד מדיני אחד שלא נפרץ בארה"ב: ממשרד המשפטים, דרך מס ההכנסה, אפילו עד לפנטגון. ביולי 2015, דווח כי רשת המיילים הפנימית של הפנטגון הושבתה, לאחר שנתגלתה בה פעילות חשודה. מתדרוך של דוברת הפנטגון נודע כי מדובר ברשת ששימשה את כל מפקדת המטות המשולבים.


כשהוועידה הדמוקרטית נתפסה עם המכנסיים למטה

 

גל הפריצות הזה היה חסר תקדים בהיקפו והוביל את האמריקנים להצביע בגלוי על החשודה - רוסיה. אך בהעדר כל תגובה משמעותית לאיום הסייבר המתגבר מכיוון מוסקבה, ארה"ב נותרה חשופה לאיומים הללו. מאחר ולא ננקטה שום פעולת הרתעה בולטת, הרוסים המשיכו בשלהם. וכך, בשלהי 2016, בעוד המרוץ לנשיאות בארה"ב נפתח, מגיע הזעזוע האמיתי.

 

ההכנות לוועידת המפלגה הדמוקרטית בפילדלפיה
 

ההכנות לוועידת המפלגה הדמוקרטית בפילדלפיה(רויטרס)

6

באפריל 2016 טכנאי מחשבים מהמפלגה הדמוקרטית מגלים שמישהו חדר לשרתי המפלגה וביצע גניבה שיטתית של חומרים מסווגים פנימיים. בשבועות שלאחר מכן, התבררו מימדי הארוע: האקרים רוסים חדרו למחשבי המפלגה הדמוקרטית וגנבו פחות או יותר הכל. מידע על תורמים, רשימות מצביעים, תכתובות פנימיות, דואר קולי - ההאקרים לא השאירו שום אבן לא הפוכה.

 

מספר שבועות לאחר מכן התגלה כי לא רק מחשבי המפלגה הדמוקרטית נפרצו, כי אם גם מחשביהם האישים של בכיריה: מחברי קונגרס, דרך מנהלי הקמפיין, עיתונאים, וכל מי שעבד תחת האנשים הקשורים למפלגה הדמוקרטית. טלפונים, פרטי אשראי, מיקומים, התכתבויות - שוב, ההאקרים השיגו כל פיסת מידע על קורבנותיהם.

 

בנוסף חקירה מקבילה של ה-FBI העלתה כי מחשבים הקשורים לרשת הבחירות הממוחשבת ב-26 מדינות נפרצו, ופרטי מליוני מצביעים אמריקניים נגנבו. יש לציין שנשמעו פה ושם דיווחים על פריצות למחשבי המפלגה הרפובליקנית - אך לא בסדר גודל המתקרב למה שחוו יריביהם הפוליטיים.

 

עמדות הצבעה בארה
 

עמדות הצבעה בארה"ב. פרטי מיליוני מצביעים נגנבו(רויטרס)

7

מי כמונו הדובים

 

הרשויות בארה"ב שוב הפנו את האצבע לרוסיה וידעו לספר על שתי קבוצות האקרים רוסים שחדרו בו זמנית למחשבי המפלגה האמריקנית. הכינוי לו זכו הקבוצות הללו היה cyber bears: הקבוצה הראשונה כונתה Fancy Bears, ועליה נטען כי היא משוייכת לשרותי הביון הרוסיים, השנייה מכונה Cozy Bears וכנראה מסונפת ליחידות המודיעין של הצבא הרוסי.

 

כשמדברים על לוחמת סייבר, רבים מדמיינים את כל הרמזורים בעיר הופכים אדומים, סכרים העולים על גדותיהם ותחנות חשמל הקורסות ומותירות מליונים באפילה. בעוד שזו אכן הייתה הטקטיקה הרוסית באוקראינה, הרי שעבור האמריקנים - הרוסים בישלו כבר משהו אחר לגמרי. נדמה כי בבחירות לנשיאות בארה"ב - הרעיון מאחורי הטקטיקה הרוסית היה סגירת חשבון עם האמריקנים על ארועי אוקראינה.

 

דונלד טראמפ. הרוויח מסגירת החשבונות של הרוסים עם אמריקה
 

דונלד טראמפ. הרוויח מסגירת החשבונות של הרוסים עם אמריקה(רויטרס)

8

אם הדלפת הקלטת של השגריר האמריקני שינתה את המשחק באוקראינה והעלתה אל פני השטח את המעורבות האמריקנית בהפיכה האוקראינית - הרי שבשלושת החודשים האחרונים הרוסים מאכילים בכפית את הדייסה שבישלו לאמריקנים במשך שנתיים, דייסה שכל מרכיביה הם אבות היסוד של שיטות הפעולה של וושינגטון עצמה בכל הנוגע להתערבותה בדמוקרטיות אחרות.

 

וכך, שבוע אחר שבוע, בשלושת החודשים האחרונים, כל החומר שנגנב מהמפלגה הדמוקרטית מודלף על ידי הרוסים באמצעות וויקיליקס - שכבר מזמן הפכה להיות כלי שרת בידי הרוסים כדי לנגח את המערב. כל המסמכים שהודלפו נבחרו בקפידה, תזמון הפרסום שלהם תמיד אסטרטגי - במטרה להביך את הדמוקרטים. ההדלפות הללו הצליחו לשלוט בשיח התקשורתי, כשמי שקובע את נושאי הדיון - הוא פוטין בעצמו.


תחת מתקפה, ולא מבינים את זה

 

השפעות לחימה במרחב הסייבר הן אפקטיביות, כל עוד הצד השני עדין לא הבין כי הוא באמצע מתקפה- וזה בדיוק מה שקרה בחודשים האחרונים במערכת הבחירות האמריקנית. פוטין ואנשיו העניקו תחמושת לעיתונות ולתקשורת האמריקנית, שלמעשה בגדה בעיקרון העיתונאי הבסיסי: וידוא אמיתות מסמכים. נדמה שלתקשורת שם הספיק שקובץ מסויים נשלף משרתי וויקיליקס, וזה היה די והותר כדי לתפוס כותרות. אלפי המסמכים הללו היו חלק מתוכנית הנדסה חברתית שנרקמה איש שם במחשכי הקרמלין ונועדה להשפיע על החברה האמריקנית ולעצב אותה, החל מדעת הקהל ועד השפעה על הבחירות עצמן.

 

מייסד ויקיליקס, ג'וליאן אסאנג'. הפך לכלי שרת של הרוסים
 

מייסד ויקיליקס, ג'וליאן אסאנג'. הפך לכלי שרת של הרוסים(רויטרס)

9

בבחירות הקודמות לנשיאות ארה"ב, אי שם בשנת 2012, לעג ברק אובמה ליריבו הרפובליקני מיט רומני כשהאחרון טען כי רוסיה היא יריבה גיאופוליטית של ארה"ב. הסיפור הזה הדהד אז ותפס כותרות כשהתקשורת האמריקנית לעגה לרומני, והפכה אותו לבדיחה. רגע לפני ספירת הקולות בבחירות 2016, נדמה שאובמה חייב למישהו התנצלות.