Zipy: ככה זה נראה, יח"צ

הסוד הוא בפרטים הקטנים: מה קורה כשאמא לא מצליחה לעשות קניות ברשת?

מה קורה כשאמא רוצה לקנות מוצרים ברשת, אבל לא מבינה את השפה ואין לה כרטיס אשראי בין לאומי? פשוט מאוד - בונים לה אתר ייעודי. זה אולי לא הדרך בה רובנו היה בוחר להתמודד עם הבעיה, אך במקרה של דימה מקרנקו, אנדריי פלוטקין ואנטון גולדשטיין - זה בדיוק מה שקרה. הכירו את זיפי (Zipy), פרוייקט שפותח עוד לפני 4 שנים, כפרוייקט גמר במהלך הלימודים של השלושה. מדובר בפלטפורמת מסחר אלקטרוני, המנגישה לישראלים אתרי קניות מובילים דוגמת: eBay, Amazon AliExpress ו- Dealextreme. אז איך עוזרים לאמא וגם מרוויחים מזה כסף? ניסינו לברר את העניין עם החבורה.

 

"הרעיון נולד בצורה הכי פשוטה" אומרים שם. הסיפור הוא שאמא של אחד היזמים רצתה לקנות משהו באי.ביי והתקשתה בגלל השפה, ואז, לאחר שיחה שניהלו השלושה ביניהם, הם הבינו כי מדובר בבעיה המשותפת לשלושתם- וכאן עלה רעיון לתרגם את אי.ביי, בייחוד לאחר שהם בדקו את השוק וראו כי לא היה אז פתרון דומה בנמצא. אז מה הפתרון אתם שואלים? ובכן, זיפי מאפשרת לרכוש מוצרים מאותם אתרים שראיתם בחו"ל, "בשפה העברית, ללא צורך בכרטיס אשראי בינלאומי או בחשבון PayPal ומקצרת את תהליך הקנייה לשלושה קליקים בלבד" אומרים שם. "בנוסף, מעמידה זיפי מערך שירות לקוחות בעברית הזמין ללקוח 24/7 עם זמני מענה של עד 24 שעות, כולל בסופי שבוע".

 

הצוות מאחורי זיפי
 

הצוות מאחורי זיפי(צילום מסך)

ש:הפרוייקט הזה פותח תחילה במהלך הלימודים שלכם, אילו התאמות נאלצתם לבצע במעבר ל"עולם האמיתי"?


ת: "עשינו התאמות של עולם האמיתי לאקדמי. אנחנו תמיד חושבים קודם כל על הערך הסופי של משתמש האתר ורק אז על מה שמעניין את האנשים מסביב. עם זאת, התכנים שהגשנו בלימודים, לא היו מיותרים. הם היו ככלי עזר ותכנון. העניין הוא, שביקשו מאיתנו דברים בהיקף קטן ממה שכבר עשינו בפועל. באוניברסיטה להקים חברה דמיונית זה משחק. "פה נגייס עובדים, פה נוציא את החברה ל-breakeven point.." בעולם האמיתי האתגר הוא גם להשיג את מה שכתבת ותכננת. אם תכשל באוניברסיטה, זה יהיה "ציון גרוע". אם תכשל בעולם האמיתי, תצטרך לפטר עובדים, לסגור משרדים ולהתמודד עם עובדה שהשקעת את כל הזמן הזה וכסף ובסוף לא הצלחת להמריא

 

הפיילוט הראשון שהם עשו התחיל עם אי.ביי. אחרי שסיימו את התואר, אנטון טס למוסקבה והתמקצע בעבודה במשרדי הפרסום הגדולים ברוסיה ודימה ואנדריי עבדו כמתכנתים בצ'ק פוינט ובזמנם הפנוי המשיכו לפתח את זיפי. שבשלב מסויים הבינו שם שיש פה פוטנציאל למשהו אחר. כיום, יותר משנה אחרי, החבורה מדווחת כבר על טראפיק של 600 הזמנות ביום, למעלה ממיליון הזמנות במצטבר מאז הקמתה,  ומחזור מכירות של 2 מיליון שקל בשנה. לא רע עבור פרוייקט שהתחיל כפרוייקט גמר בלימודים.

 

 

"מציעה לבעלי כרטיסי אשראי ישראלים להנות מחווית הקניות ברשת:(ג'רי וינוקור)

אמנם לא מדובר ברעיון מקורי, וכבר ראינו ניסיונות דומים לפני כן, דוגמת צ'יינה ביי (עימו לאתר הזה יש שותפות מסחרית,) אך נראה כי היתרון במיזם הזה היא ההתאמה המלאה לשוק המקומי, דוגמת האפשרות לגולשים שאין ברשותם חשבון pay pal או בעלי כרטיסי אשראי מקומיים -  להנות מהאפשרות לרכוש מוצרים בחו"ל.

 

ש:מי קהל היעד שלכם?


ת: "קהל יעד - מעמד בינוני עובד. הכנסה למשפחה כ-10,000 ₪ או פחות. בני 24-35. 55% נשים, 45% גברים".

 

ש: מה מייחד אתכם לעומת המתחרים שלכם? מה היתרונות של Zipy?


ת: "היתרון של זיפי הוא פשטות הקניה קודם כל. קל יותר להזמין באתר שלנו אל מול אחרים. פישטנו את כל התהליכים ללקוח הישראלי בין אם מדובר באמצעי תשלום שמותאמים לישראל (אי אפשר להזמין בכרטיסי אשראי מסוג ישראכרט בחו"ל), תמיכה ותרגום האתרים לעברית או נוחות להתנהל בפלטפורמה אחת במקום בארבע פלטפורמות.

 

כאמור, הפלטפורמה שהוקמה על ידי החבורה, אינה מתוחכמת במיוחד, אך היא מעניקה מענה מדוייק לבעייה שמדירה חתכים שלמים באוכלוסיה מעולם הרכישות ברשת.

 

 

ש: האם אתם מתכננים להשיק אפליקציה בקרוב?


ת: "אנחנו עובדים על זה, אבל לא רוצים להוציא עוד סתם אפליקציה של האתר למובייל. אנחנו רוצים שיהיה בה ערך מוסף מיוחד שבאמת יתרום למשתמשי האתר".

 

 

ש:איפה זיפי בעוד חמש שנים. מה השאיפות שלכם?​


ת: "כבר עכשיו אנחנו עומדים בפני השקה ברוסיה ואוקראינה, כך שבעוד 5 שנים אנו צופים ש"זיפי" תשווק כבר במדינות נוספות כגון - יוון, בולגריה, צ'כיה ואולי אפילו ברזיל".