פייסבוק תחת חקירה פלילית? שיתפה מידע אישי של גולשים עם חברות

הניו יורק טיימס מדווח בשעות האחרונות כי הרשויות בארה"ב פתחו בחקירה פלילית כנגד פייסבוק, בגין מכירת מידע אישי של גולשים לכמה מחברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם

מהדיווח בניו יורק טיימס עולה כי הרשויות במדינה דרשו משתי חברות ענק - יצרניות סמארטפונים מובילות, כי אלו יעבירו לידיהן מסמכים הקשורים לטיב ההתקשרות שלהן עם פייסבוק. הניו יורק טיימס טוען כי שתי החברות המדוברות נכנסו לשותפות מידע עם הרשת החברתית של מארק צוקרברג ובמסגרתה קיבלו גישה למידע אישי פרטי של מאות מיליוני גולשים. בשלב הזה לא ברור מה טיב החקירה ומתי זו נפתחה, ובנוסף - הרשויות בארה"ב סירבו להגיב לניו יורק טיימס על הדברים.

כזכור, ראשיתו של הסיפור הזה בתחקיר שעלה בניו יורק טיימס לפני מספר חודשים ובו נחשף כי פייסבוק חתמה על עשרות חוזים בעשור האחרון עם עשרות רבות של חברות טכנולוגיה ויצרניות סלולר שונות כמו סמסונג, אפל, מיקרוסופט, נטפליקס ואמאזון ובהם העניקה לאלו גישה למידע על משתמשים וחבריהם - כל זאת מבלי שכלל ביקשה את אישור הגולשים. בין המידע ששותף עם החברות הללו: מצב משפחתי, נטייה פוליטית, השכלה, דת וגם ארועים עתידיים בהם המשתמשים אמורים להשתתף.

לפני ארבעה חודשים פירסם חבר פרלמנט בריטי שורת תכתובות פנימיות שונות של פייסבוק ומהן עולה כי בחברה דנו בדרך ובה פייסבוק תוכל לקבל את אישורם של הגולשים כדי לאסוף מידע על שיחות הטלפון שאלו מבצעים מבלי "להרתיע אותם עם התראות מפחידות" כך נכתב שם. בנוסף ההתכתבויות שפורסמו מחזקות את תחקיר הניו יורק טיימס ומהן עולה כי  פייסבוק אכן סימנה לעצמה כמה שותפויות אסטרטגיות עם חברות ענק דוגמת נטפליקס ו -Airbnb, ובמסגרתה הוצעה לאחרונות גישה מיוחדת למידע שנאסף מגולשים. 

עוד כתבות שיעניינו אתכם:

פייסבוק מכרה למפרסמים מספרי טלפון שאספה מגולשים לצורכי אבטחה

פייסבוק השתמשה באונבו הישראלית כדי לרגל אחר משתמשים

הפריצה לפייסבוק: מה קרה שם, ומדוע היא חמורה יותר ממה שפורסם?

בתגובה לפרסום בניו יורק טיימס,פייסבוק טענה אז  כי "החברות הללו חתמו על הסכם ולפיו נאסר עליהן לעשות שימוש במידע שבידיהן לשום צורך מלבד שיפור חווית המשתמש של גולשי פייסבוק. כל זה קורה בעוד הממשל האמריקאי וגופי הבטחון במדינה מתריעים מפני קשרי יצרניות סיניות כגון וואווי ו-ZTE עם הממשל הסיני והתנהלותן בכל הקשור לבטחון המידע של המשתמשים.

פייסבוק במשבר

פייסבוק במשבר ( עשר אונליין)

 

כזכור, פרשת קיימברידג' אנליטיקה התפוצצה לפני בשנה שעברה אף היא בתחקיר של הניו יורק טיימס בשיתוף עם הגרדיאן, האובזרבר וערוץ 4 הבריטי, בין היתר לאחר שחושף שחיתויות בשם כריסטופר וויילי ומספר עובדים נוספים דיווחו בעילום שם על המעשים האסורים של החברה. קיימברידג' אנליטיקה, כך התברר כרתה מידע מ-87 מיליון משתמשי פייסבוק ואגרה את פרטיהם האישיים, בין היתר במטרה לסייע לנשיא האמריקני הנבחר דונלד טראמפ למקד היטב את מסע הפרסום שלו. החברה עשתה זאת על ידי אפליקציה מתחזה בשם ThisIsYourDigitalLife שיצר מפתח ממוצא רוסי, אלכסנדר קוגן, אשר ביקשה מהגולשים אישור לפרטים אישיים, אך הגיעה בדרך זו גם אל פרטיהם של חבריהם.

כזכור כל הארועים האלו מתרחשים שנה לאחר שמארק צוקרברג התייצב מול הקונגרס האמריקאי, ובמשך שעות על גבי שעות הבטיח שהחברה לא תשתף לעולם מידע על גולשים ללא הסכמתם - כאמור התחקיר שערך הניו יורק טיימס מצביע על האפשרות שלא כך הדבר.