לנובו, לנובו

מנכ"לית לנובו ישראל: "אנו נמצאים בתקופה של שינוי"

מיוחד ליום האישה: בכירות בהייטק הישראלי עונות על השאלון שלנו. והפעם מנכ"לית לנובו, ישראל סיגל אלבאום, על אמונה עצמית והחשיבות בחינוך טכנולוגי מגיל צעיר

מנכ"לית לנובו ישראל סיגל אלבאום

מנכ"לית לנובו ישראל סיגל אלבאום (צילום: אוהד רומנו)

 

תעודת זהות 
שם:  סיגל אלבאום
סטטוס: נשואה+ 3 
תפקיד: מנכ"לית לנובו ישראל
השכלה: תואר ראשון  בכלכלה וסטטיסטיקה  מהאוניברסיטה העברית, תואר שני במנהל עסקים מהאוניברסיטה העברית
תחביבים: רכיבה על סוסים, קריאה, טיולים 


רק 17% מעובדי ההייטק הן נשים, מדוע לדעתך זהו המצב? 


"הסיבות לכך שעדיין יש כיום אחוז נמוך של נשים בכירות בהייטק הישראלי הנן היסטוריות. בעבר, פחות נשים ניסו להשתלב בתפקידים תובעניים עם פוטנציאל קידום, ונשים אשר בחרו להשתלב בשוק העבודה, פנו בעיקר למקצועות ותפקידים אשר אפשרו גמישות ושעות עבודה נוחות וזאת מחשש שלא ניתן יהיה לאזן בין פיתוח קריירה מקצועית ומשפחה. הסיבה הנוספת הנה מערכת החינוך. במערכת החינוך לא היתה כל התמקדות  בשינוי התפיסה המגדרית ובהכוונת בנות למקצועות ריאליים כגון  מחשבים, מדעים והנדסה. נהפוך הוא, מערכת החינוך הציעה לתלמידי בית ספר חוג כלכלת בית ותפירה לבנות וחוג נגרות או אלקטרוניקה לבנים. כיום המצב שונה לחלוטין. אנו רואים שינוי בתפיסה ובגישה הן של מערכת החינוך, הן של מקומות העבודה והן של המערכת הצבאית אשר משלבת נשים בתפקידים שיכולים להוות מקפצה לקריירה מרשימה. אנו עדים לפרויקטים המעודדים צעירות להיכנס למקצועות מחשוב והנדסה כגון  ,QueenB יוזמה מקסימה של סטודנטיות למדעי המחשב, אשר התחילה באוניברסיטה העברית, ובמסגרתה הן מלמדות ילדות בבית ספר יסודי ובחטיבה שפות תכנות. ניתן לראות בבירור את השינוי התפיסתי גם בקרב הציבור, כאשר מתחזקת כיום ההבנה והמודעות לגבי היכולת של כל אחד ואחת להשתלב בתפקידים בכירים בתעשייה על פי קריטריונים מקצועיים וללא כל קשר למגדר. אנו נמצאים בתקופה של שינוי ואני מאמינה שתוך מספר שנים המגמה תשתנה וניתן יהיה לראות נשים רבות המשתלבות בתעשיית ההייטק.

מהם הגורמים שמונעים מנשים להתקדם?


לדעתי, אין כיום מניעה לנשים להתקדם. כל אחת מאתנו צריכה להאמין ביכולות שלה, להוביל את עצמה בדרך בה היא מאמינה, לא לפחד מקשיים והתמודדות, להתעקש ולא לוותר, וכמובן, לא לחשוב מגדרית. אם יש הבדל אחד שראיתי לאורך השנים בין גברים ונשים, זהו עניין הביטחון והאמונה בעצמך. בעוד שגברים מאמינים ביכולות שלהם ויודעים לדרוש ולבקש - הן בשכר והן בקידום - נשים מהססות יותר לבקש ולדרוש, גם כאשר אין ספק כי מגיע להן. אנו הנשים צריכות לשנות את דפוס ההתנהגות הזה ולא להסס לבקש קידום, דרגה או שכר.  

מדוע חשוב שיהיו נשים בתפקידים בכירים בהייטק?

נשים מהוות 50% מהאוכלוסייה. נשים מחזיקות בתפקידים בכירים בארץ ובעולם במגזרים רבים שפעם נחשבו גבריים, כגון בנקאות ופיננסים, לפיכך אין כל סיבה שנשים לא יחזיקו בתפקידים בכירים גם בתעשיית ההייטק. שילוב של נשים בתפקידים בכירים הוא בעל חשיבות עליונה משום שהוא מגדיל את מרחב היכולות של הארגון. נשים מכניסות לתפקיד ולארגון כולו רוח אחרת - ראיה נשית, חשיבה אחרת, פרספקטיבה שונה ודרכי פעולה אחרות. כל היבט כזה, אשר מכניס משב רוח רענן, מייצר חדשנות ומקדם אותה. 

האם יש הבדל בין ניהול נשי לניהול גברי?

להערכתי, ההבדלים הולכים ומצטמצמים. אני מאמינה שניהול נשי יכול אולי להיות גמיש יותר, פתוח לשינויים ועם פחות אגו. ניהול בימינו דורש תכונות כמו יצירתיות, מולטי טאסקינג וקשרים בינאישיים טובים. נשים אשר מוכנות להתמקצע, להשקיע, להיות מחויבות למקצוע והמתברכות בתכונות אלו יכולות להצליח לפחות כמו גברים.

בפן אישי יותר - מה עזר לך במהלך הקריירה להגיע לתפקידך? באילו קשיים נתקלת, אם בכלל?


הגעתי לתפקידי בזכות עבודה קשה והאמונה בעצמי וביכולות שלי. לאורך שנות עבודתי לא נתקלתי בתקרת זכוכית בשל היותי אישה. השקעתי בעבודה, האמנתי ביכולות שלי ולצד זה, היו חשובים לי ההגשמה העצמית והסיפוק מהעבודה. כל אלו עזרו לי במהלך הקריירה. הקשיים שנתקלתי בהם היו כאלו שכל עובד נתקל בהן בדרכו המקצועית, אבל אלו לא היו קשיים שנבעו מעצם היותי אשה. לא הרגשתי שום מגבלה שמנעה ממני להתקדם ולהגשים את עצמי.

מה את ממליצה לנשים שרוצות להגיע לעמדות בכירות בהייטק? 


אנו עובדים בתחום מאד מתפתח ודינמי המוביל שינויים ומשנה סדרי עולם. תחום שההשתלבות בו מאפשרת עבודה מגוונת ומשתנה ודורשת ממך גם כעובדת וגם כמנהלת התפתחות מתמדת, חשיבה יצירתית והתמודדות עם שינויים. במקביל, עבודה בתחום מאפשרת להיות חלק אינטגרלי בעולם המשתנה. אני ממליצה לנשים לשאוף ולרצות לקחת חלק בעולם הזה, לנטרל כל היסוס או חשש שהן לא יצליחו להתקדם, להסתכל קדימה, להאמין בעצמן ולעבוד קשה. זו הנוסחה.