אלעד מערכות , אלעד מערכות

מנכ"לית אלעד מערכות: אנחנו הדור שמשנה את נוכחות הנשים בהייטק

מיוחד ליום האישה: בכירות בהייטק הישראלי עונות על השאלון שלנו. והפעם מנכ"לית אלעד מערכות, רונית אטד מספרת על החשיבות בחינוך טכנולוגי מגיל צעיר ואמונה עצמית

מנכלית אלעד מערכות רונית אטד

מנכלית אלעד מערכות רונית אטד ( Q Elite Beauty)

 

שם:  רונית אטד
סטטוס: נשואה+2 
תפקיד: מנכ"לית אלעד מערכות המספקת שירותי IT מקיפים, שכוללים פיתוח והטמעת יישומי תוכנה ופתרונות ארגוניים.
השכלה: אטד היא בעלת תואר ראשון (.BSc) בהנדסת מחשבים ותעשייה ותואר שני (MSc.) בהנדסת תעשייה וניהול מאוניברסיטת בן גוריון. היא בוגרת מסלול המצוינות בניהול באמדוקס.
תחביבים: ים שמש, קריאה, פילאטיס, מאמאנט וזמן משפחה וחברים

רק 17% מעובדי ההייטק הן נשים, מדוע לדעתך זהו המצב?

יש מקום לשיפור אבל חשוב לזכור ש- 17% הוא מספר המייצג שיפור משנים קודמות. הי-טק הוא תחום המכיל מגוון רב של חברות טכנולוגיות. אני מניחה שנמצא אחוזים גבוהים יותר בחברות הפועלות בשוק הישראלי, או בתפקידים שאינם מצריכים נסיעות בחברות גלובליות. התחום עדיין גברי, מצריך נסיעות עבודה ושהייה מחוץ לבית, עבודה בתנאי לחץ ובתנאי אי-וודאות. זה לא מתאים לכולם, זה פחות מתאים לנשים על פי התפיסות החברתיות הישנות.

מהם הגורמים שמונעים מנשים להתקדם?

אנחנו הדור שמשנה את נוכחות הנשים בהי טק הישראלי בכלל ובשכבת המנהלים בפרט. האמהות שלנו יצאו לעבוד בעיקר בעבודות או תפקידים שנחשבו נשיים, בעוד שאת המשרות הבכירות איישו גברים. בדורי אנחנו עובדות גם בהי-טק ועושות קריירה גם במגוון תחומי עיסוק שנחשבו בעבר לגבריים.  אני מאמינה שהבנות שלנו יהיו קריירסיטיות מבלי לחשוב על תחום או מגדר. הסביבה כולה, נשים וגברים מאפשרת את השינוי הזה, שנבנה על-פני שנים.

מדוע חשוב שיהיו נשים בתפקידים בכירים בהייטק?

מגוון ושונות חשובים, נקודה. בזכותם הנהלה מקבלת החלטות טובות יותר עבור הארגון שמתבססות על זוויות הסתכלות שונות ויכולת ניתוח מגוונת. כנ"ל בהי טק באופן כללי ובתפקידי ניהול בפרט. המנהלים מובילים את הארגון, מתווים את הדרך ומהווים לפני הכל דוגמא אישית. אשה בתפקיד ניהולי מהווה דוגמא לנשים בארגון ולנשים מסביב שניתן, אפשר ואף רצוי להצליח. אחרי 20 שנה בהי-טק, שנים ישבתי במיעוט נשי בולט סביב שולחנות הנהלה, אני גאה להגיד שב"אלעד מערכות" יש כיום 50% נשים בשולחן ההנהלה ואחוז דומה בחברה של 1,000 עובדים.

האם יש הבדל בין ניהול נשי לניהול גברי?

יש הבדל בין מנהלים, יש הבדל גם בין גברים ונשים, אבל זו הכללה. אינטואיציה, יכולת הכלה ואינטליגנציה רגשית נתפסות כחוזקות נשיות. בעבר נשים בעמדות בכירות סיגלו לעצמן  דפוסי התנהגות של מנהלים גבריים והיום התפיסות הניהוליות המתקדמות מיצרות מצב הפוך מבעבר כך שאינטואיציה ויכולת הקשבה הם חלק מארגז הכלים הבסיס של כל מנהל.

בפן אישי יותר - מה עזר לך במהלך הקריירה להגיע לתפקידך? באילו קשיים נתקלת, אם בכלל?

בפן האישי, יש לי אמביציה להצליח, אופטימיות, יכולת לפשט סיטואציות מורכבות ולקבל החלטות שאני שלמה איתן במהירות. המשפחה שלי, בעלי וההורים שלי, הם המנוע שלי, הם אלה שאיפשרו ומאפשרים לי לנהל קריירה.

מה את ממליצה לנשים שרוצות להגיע לעמדות בכירות בהייטק? 

לדעת מה הן רוצות, לתכנן שתי תחנות קדימה ולפעול שזה יקרה. מותר ורצוי להיות אקטיבית, להתמודד בנחישות על  לתפקידים רלוונטיים, ובעיקר ולפני הכל להבין שאת אמא טובה גם אם את עובדת ואוהבת את מה שאת עושה  ומגשימה את עצמך.