צוקרברג יוצא נגד מתנגדי חיסונים, 13 אונליין

אחרי הביקורת החריפה: פייסבוק מכריזה מלחמה על מתנגדי חיסונים

בזמן שבישראל נחסם חשבונו של מוביל המאבק במתנגדי החיסונים, ד"ר יובל אונגר, פייסבוק העולמית משחררת הודעה ובה היא מכריזה מלחמה במגנוני הפצת מידע כוזב אודות חיסונים

"אנו פועלים להתמודד עם מידע שגוי אודות חיסונים  בפייסבוק  על ידי צמצום ההפצה של תוכן מסוג זה מצד אחד,  מהצד השני - מספקים לאנשים מידע סמכותי בנושא" כך הודיעה הלילה מוניקה ביקרט, סגנית נשיא לניהול מדיניות בינלאומית בפייסבוק בהודעה רישמית שפורסמה בבלוג החברה.

הצעד הזה מגיע לאחר שבתחילת החודש שעבר פירסם הגרדיאן הבריטי תחקיר ממנו עולה כי 8 מתוך 12 תוצאות החיפוש הראשונות שעולות בעת חיפוש המילה "חיסון" באנגלית בפייסבוק הובילו לעמודים המתנגדים לחיסונים. בנוסף כל 12 תוצאות חיפוש העמודים שעולות בעת חיפוש קבוצה עם המילה "חיסון" "הובילו" לקבוצות המתנגדות לחיסונים. 

 פייסבוק מודיעה: נלחם בהפצת מידע כוזב אדוות חיסונים

פייסבוק מודיעה: נלחם בהפצת מידע כוזב אדוות חיסונים ( פייסבוק)

 

עוד נחשף כי קבוצות ענק ובהן עשרות אלפי חברים מתחזקות פעילות עניפה שמטרתה התנגדות לחיסונים הכוללת גם הטרדות, הפצת מידע שיקרי והפצת תעמולה המתנגדת לחיסונים. עוד עולה מהתחקיר כי פייסבוק איפשרה למפרסמים לטרגט אנשים המזדהים כמתנגדי חיסונים למטרות פירסום ממוקד - לפי הגרדיאן הרי שמדובר ביותר מ-900,000 משתמשי פייסבוק.

כתוצאה מפירסום של הגרדיאן פנה חבר הקונגרס האמריקאי אדם שיף, המכהן גם כיושב ראש ועדת המודיעין, במכתב למארק צוקרברג מייסד ומנכ"ל פייסבוק ובו הביע דאגתו מפני התופעה שתוארה בתחקיר והשלכותיה בדגש על כך שפייסבוק בעצם מרוויחה מכלי פרסום המתמקדים באוכלוסיה המתנגדת לחיסונים. כאמור התחקיר המדובר עורר גלים והוביל את פייסבוק לפירסום המדובר.

אז מה בעצם החליטו בפייסבוק? ובכן, לפי הפוסט של ביקרט הרי שהחברה מצהירה כי תנקוט שורת צעדים כדי להלחם בתופעת הפצת שקרים אודות חיסונים, וביניהם: 

  • הפחתת דירוג קבוצות ודפים שמפיצים מידע שגוי על חיסונים ב- News Feed וב- Search. נראה כי בפייסבוק נחושים כי  קבוצות ודפים אלה לא ייכללו בהמלצות או בתחזיות בעת ההקלדה בחיפוש.
     
  • דחיית מודעות שיעסקו בחיסונים וביטול יכולת לטרגט מודעות עבור מי שמזדהים כמתנגדי חיסונים.
     
  • הסתרת תוכן המכיל מידע מוטעה אודות חיסונים בפייסבוק (האשטגים) ובפלטפורמת ה-ה-Explore באינסטגרם.

"כאשר אנו מוצאים מודעות הכוללות מידע שגוי על חיסונים, נדחה אותן. כמו כן הסרנו אפשרויות מיקוד קשורות, כגון "מחלוקות בנושא חיסונים". בחשבונות מודעות שממשיכים להפר את המדיניות שלנו, אנו עשויים לנקוט פעולה נוספת, כגון השבתת חשבון המודעות" כך נכתב בהודעה של ביקרט. עוד הודיעה פייסבוק כי תעזר בארגון הבריאות הבינלאומי (WHO) ובמרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) לשם איתור ואימות מידע כוזב המופץ על חיסונים . 

קדמה להכרזה של פייסבוק גם הצהרה דומה מיוטיוב, שהודיעה כי תפעל למזער את התופעה על גבי הפלטפורמה שלה. הכרזה דומה מאמזון, שבמסגרתה פורסם כי החברה תוריד משירות הוידאו שלה סרטים דקומנטרים שהתנגדו לחיסונים, התקבלה בסקפטיות, זאת מאחר והחברה ממשיכה למכור ספרים המעודדים התנגדות לחיסונים ואף מאפשרת גם לתרום למען עמותות המתנגדות לחיסונים באמצעות שירות ה-AmazonSmile - המאפשר תרומה של 0.5 אחזוים מסה"כ הרכישה שלכם למטרות צדקה לבחירתכם.