מינגלינג באסיפת ההורים, Envato Elements

בסופרמרקט כן, בדייט ראשון פחות: נטוורקינג? כך תעשו זאת נכון

נטוורקינג טוב יכול להזניק לך את הקריירה או להרוס אותה במשפט אחד. רבות דיברו על כיצד לעשות נטוורקינג נכון, מה להגיד ומה לא להגיד. זיו מנדל הכין לכם מדריך מקוצר

נטוורקינג היא אחת מהיכולות בעלות ההשפעה הרבה ביותר על עתיד הקריירה שלכם. חיבור טוב לאדם הנכון יכול לקדם אתכם בסולם הדרגות, ולהיפך – אם אתם לא מסתדרים עם מישהו, זה עלול לפגוע בכם בהמשך הקריירה. 


רבות דיברו על כיצד לעשות נטוורקינג נכון, מה להגיד ומה לא להגיד, כיצד לעשות זאת, מתי לבקש טובה ומתי להעניק למישהו אחר ללא תמורה מידית. אך גם למיקום ולסיטואציה ישנה חשיבות רבה. לא משנה עד כמה אתם כריזמטיים, בטוחים בעצמכם ויודעים למכור את יכולותיכם, אם תבצעו את המהלך בזמן ובמקום הלא נכונים – אתם עלולים להפסיד את הזדמנות חייכם.


היכן ומתי לא כדאי לעשות נטוורקינג?


•    תאונת דרכים – אחד הדברים המבאסים בנסיעה לעבודה (או לצורך העניין, בדרך לכל מקום) הוא לקחת חלק בתאונת דרכים קלה – עצירה בצד, החלפת פרטים והאשמות הדדיות, בזבוז וזמן ובעיקר – הרבה עצבים ותסכול. נגיד וחס וחלילה לקחתם חלק בתאונה כזאת, והצד השני נראה לכם מעניין ושווה היכרות עסקית – עדיף לא ללכת על זה, זה לא הזמן והמקום. העצבים והתסכול מהתאונה עצמה ומהתהליכים שעומדים להגיע בעקבותיה לא יאפשרו חיבור טוב ואיכותי שיניב פעילות עסקית. מהלך כזה רק יגרום לצד השני להיות יותר עצבני עליכם – בטח אם אתם אלו שגרמתם לתאונה.

•    בית משפט – סיטואציות לא נעימות הן לא כר פורה לפעילות נטוורקינג מוצלחת, וביקור בבית משפט זאת לא סיטואציה נעימה בכלל. לא מומלץ לנסות ולחזק את קשריכם העסקיים כאשר אתם נמצאים תחת עננה משפטית. במיוחד לא מומלץ לעשות זאת מול הצד השני במשפט, שגם ככה כנראה לא מחבב אתכם יותר מידי. 

 השופטת ג'ודי בפעולה: לא מומלץ לבצע נטוורקינג מולה

השופטת ג'ודי בפעולה: לא מומלץ לבצע נטוורקינג מולה ( צילום מסך)

 


•    בית כלא – אמרתי בית המשפט? אז תכפילו את זה פי כמה וכמה ותקבלו את בית הכלא. 


•    דייט ראשון – דייט ראשון נשמע כמו המקום האידיאלי לנטוורקינג – לרוב הוא מתקיים במקום שקט, והצד השני מעוניין לשמוע את מה שיש לכם להגיד. אך כגודל הציפייה כך גודל האכזבה. אם בזמן הפגישה תתעסקו אך ורק בקידום עצמכם ומקום עבודתכם, הצד השני עלול להתעצבן ולפוצץ הכל. אתם עלולים להישאר קירחים מכל הצדדים – גם הפסדתם אופציה רומנטית וגם קידום תעסוקתי.


כפי שיש כמה סיטואציות בהן מומלץ לנצור את לשונכם, ישנן כאלה שבמידה ולא תפעלו בהן להכרת הצד השני ולבדיקת אופציות עסקיות - אתם מפספסים הזדמנות אדירה.


היכן ומתי כן מומלץ לבצע נטוורקינג?


•    מכולת/סופר מרקט – בין החלב והבורקסים, תמיד מומלץ לחפש בסופר מרקט הזדמנות עסקית. אפשר לפתח שיחה ולקטר ביחד על המחירים הגבוהים, התור הארוך, או להתפעל ממוצר מסוים שלקחו ולשאול איפה משיגים גם. חשוב לזכור שכאשר עומדים בתור לקופה האדם שלפניכם/מאחוריכם הוא בעצם "שבוי" בסיטואציה. אין לו לאן ללכת עד שהוא לא מסיים את הליך הקניות, ולכן זה זמן מושלם להציג את עצמכם ולהכיר אנשים חדשים.


•    ספורט קבוצתי – כדורגל, כדורסל, קבוצת ריצה או באולינג, לא משנה איזה ספורט אתם מעדיפים לעשות, כל עוד הוא קבוצתי. לרוב קבוצות הספורט הינן קבועות, אך מידי פעם מצטרפים אנשים חדשים, שיכולים להוות הזדמנות מצוינת. במהלך פעילות ספורטיבית אפשר לבחון את טבעו של האדם – האם הוא יודע לפעול בקבוצה? האם הוא מתעצבן מהר? יודע לחשוב מהר? ספורט מאפשר לנו לבחון את אישיותו של האדם העומד מולנו (בנוסף לכושרו הגופני כמובן).

 נטוורקינג: כך תעשו את זה נכון

נטוורקינג: כך תעשו את זה נכון ( Envato Elements)

 


•    אסיפת הורים – המקום הקלאסי לנטוורקינג. קבוצה של מבוגרים הנמצאת באותו מתחם ובעלת נושא משותף – הילדים שלהם. רוב ההורים מעוניינים להכיר את המשפחות של הילדים שאיתם מבלה ילדם חלק ניכר משעות היום שלו. ניתן להתחיל בשיחה קלילה על הילדים ובית הספר ומשם לעבור למקומות עבודה. המפגש עם ההורים של שאר ילדי הכיתה לא מסתכם באסיפות ההורים - יש ימי הולדת, אירועים משותפים, מפגשים בבית הספר ועוד. 


•    טיסה – בדומה לשאר המקרים, גם כאן יש קהל שבוי בסיטואציה חיובית. אך השוני העיקרי הוא שכאן אין להם אפשרות לברוח – אתם 'תקועים' יחדיו למשך כמה שעות, עד שתגיעו ליעדכם. אנשים בטיסה בעיקר מעוניינים בשקט, ולכן חשוב לא להיות מעצבנים ומציקים, אלא להתחיל בשיחה קלילה ורגועה ולאט לאט להחליק את הנושא לענייני עבודה. עבודה טובה וחכמה יכולה להשיג לכם מספר מכובד של כרטיסי ביקור בכמה שעות בודדות.


כותב המאמר הוא זיו מנדל, מנכ"ל ג'ון ברייס הדרכה, מנכ"ל מטריקס גלובל, מטריקס בדיקות אוטומציה ו- DEVOPS