בלי ביטוח ובלי רישיון: הבימבה החדשה שמסכנת חיי אדם

פירצה בחוק מאפשרת למכור "בימבה חשמלית", בעלת מראה קומפקטי וספורטיבי - אבל הכלי שאמור לשרת מבוגרים וקיבוצים, כבר "השתדרג" ומגיע למהירויות של 40 קמ"ש

יום שישי בצהריים, רחוב קינג ג'ורג' שבתל אביב, בין המכוניות מופיע כלי משונה. עם מראה של מכונית ספורטיבית קומפקטית במיוחד, אולי גם אתם נתקלתם בשבועות האחרונים בפרסומות למה שמכונה "בימבה חשמלית". את היתרון המובהק שלה, בייחוד עבור מי שרישיון הנהיגה שלו נשלל או בני 16 שעדיין לא למדו בכלל לנהוג, קשה לפספס. אין לוחית רישוי, לא צריך רישיון וגם לא ביטוח.

המשווקים נשענים על ההגדרה הקיימת בתקנות ל"קלנועית", זו שאמורה לנסוע במהירות של מקסימום 12 קילומטרים בשעה, ולשמש מבוגרים במושבים או בקיבוצים, או לנסוע בשטחים תפעוליים. מתברר שמי שלא מסתפק ב-25 קילומטרים בשעה, שגם הם מעבר למוגדר בחוק, יכול בקלות להשתדרג גם לעד 40 קמ"ש.

לפני 3 שנים שידרנו כאן כתבה על הבימבה החשמלית, אז היא עוד הייתה פחות מאובזרת ופחות מוכרת, אבל היום, המשווקים כבר מתארים טרנד שתופס תאוצה. עכשיו גם הגופים העוסקים בבטיחות בדרכים מתחילים להיות מודאגים מאוד.

במשרד התחבורה לא התייחסו לטענות שהצגנו בפניהם על כך שכלי נמכר לנהגים שרישיונם נשלל ובמהירויות גבוהות מהמותר, אפשר רק לקוות שעצימת העיניים הזאת לא תעלה בחיי אדם.