האקתון אתגרים 2018, יח"צ

על ציונות, טכנולוגיה ויזמות: הצצה להאקתון הקיבוצי הראשון

ציונות 2.0: מה גרם לעשרות יזמים, מתכנתים, מהנדסים ומעצבים להסגר במשך 48 בהאנגר במפעל דולב שבדרום? ומה הקשר לבעיה שצצה בעת קטיף תפוזים מלפני 40 שנה? צפו

מה קורה כשמשלבים ציונות עם יזמות ומנה גדושה של טכנולוגיה? קבלו את האקתון אתגרים 2018, ארוע ראשון מסוגו בנוף הישראלי ובו עשרות מהנדסים, חוקרי סביבה וסטרטאפיסטים מקיבוצים ברחבי הארץ מצכנסים תחת קורת גג אחת למשך 48 שעות במטרה למצוא פתרונות זמינים עבור אזורים מנותקים בעולם.


הארוע נערך ביוזמת המפעלים דולב וסולב, בעצמם סוג של סטראטאפים קיבוציים, אשר הצליחו לרתום לטובת הקונספט של קירוב התעשייה הקיבוצית אל אומת ההייטק לא פחות ממאה משתתפים מכל מיני תחומים את איגוד התעשייה הקיבוצית ואף מפעלים קיבוציים דוגמת  נטפים, פלרם, עמיעד, תמה, ברמד, מצר, כפרית, פלסן וגניגר. כל אלו התכנסו להם יחדיו במטרה לייצר שלל הזדמנויות חדשות בעבור המפעלים הקיבוציים בהתאם לרוח הזמנים.

 האקתון אתגרים 2018 במפעל דולב

האקתון אתגרים 2018 במפעל דולב (יוסי לוי)

 


כאמור,  לרגל המאורע התקבצו להם עשרות המשתתפים במפעל דולב שבקיבוץ דבירה שבדרום במטרה לפתח פתרונות טכנולוגיים והמצאות ברות ביצוע בתחומי החקלאות, המזון והתקשורת. בדולב אירחו את המשתתפים ל-48 שעות רצופות כשלרשותם הועמדו מגוון כלים, יועצים וסדנאות במטרה לעזור להם לקדם את הרעיונות של בפרק הזמן הקצר.
ההאקתון, שזכה לשם "אתגרים 2018",  הוא הראשון מסוגו בו התעשייה הקיבוצית לוקחת חלק, והוא מתמקד כולו בסיוע לאזורים מנותקים בעולם - על בסיס מוצרים כחול לבן. ההאקתון עצמו נוהל על ידי צוות ״מייקינג חינוך״ המנוסה- חלק מיוזמה העוסקת בטכנולוגיה ככלי להשפעה במרחב הציבורי.

 מפעל דולב, קיבוץ דבירה

מפעל דולב, קיבוץ דבירה ( יח"צ)

 

בין האתגרים שעימם יתמודדו משתתפי ההאקתון:מערכת מידע לחיזוי התפרצויות מזיקים, הגורמים לנזקים אדירים עד כדי רעב ברחבי העולם. המערכת, מבוססת בינה מלאכותית, תשתמש בנתונים רבים על מזיקים שיאספו מהשטח ונתוני מזג אויר לבניית תמונה מרחבית של מיקומם כיום והתפרצות עתידית אפשרית ותוציא התראות לחקלאים בהתאם למיקום ולסוג הגידולים שלהם. ערכה לבניית מערכת סינון מים לבתי ספר, מוסדות ציבור קטנים ובתים פרטיים על עקרון של סינון בכבידה ושימוש בחומרים זמינים מקומיים כמו אבנים, חלוקי נחל, חצץ, חול וכד’. המערכת תתחבר למיכלי מים ולצנרת ותהיה עמידה לתנאי סביבה, גשם, קרינה, מכרסמים ועוד.

 האקתון אתגרים 2018

האקתון אתגרים 2018 ( יוסי לוי)

 

בארוע הוצגו שלל פיתוחים,  כשהמטרה היא ליצור חיבורים בין המפעלים לבין היזמים בתקווה שאלו יובילו להשגת פריצות דרך חדשות. אז מה בדיוק פיתחו שם? ומה היתה ההמצאה הזוכה? יצאנו לבדוק. צפו בסרטון מעלה.